نقد و بررسی بازی Resident Evil 2

نقد و بررسی بازی Resident Evil 2

هیچ وقت فکرش را نمی‌کردم که به عنوان یکی از طرفداران سری کلاسیک Resident Evil، فرصت به قلم تحریر آوردن مقاله نقد و بررسی بازی Resident Evil 2 نصیبم شود تا باری دیگر در خیابان‌های شهر راکون پرسه زده و با زامبی‌هایی از جنس مردگان متحرک تجدید دیدار کنم. شرکت کپ کام به‎‌تازگی نسخه بازسازی شده بازی Residnet Evil 2 منتشر نموده که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. در این مسیر بازی رایانه را همراهی کنید.

موسیقی متن بازی رزیدنت اویل ۲
جهت توقف موسیقی برروی آیکن Stop کلیک کنید

نسخه اصلی Resident Evil 2 اولین بار در سال ۱۹۹۸ میلادی برای کنسول به‌یادماندنی پلی استیشن ۱ منتشر گردید. این بازی جزو محدود عناوینی در سبک بقا و وحشت (Survival-Horror) محسوب می‌شد که توانسته بود با معرفی دشمنانی از جنس انسان اما آلوده به ویروسی کشنده در کنار معماهایی پیچیده در خیابان‌هایی پر از پیچ و خم که مدتی است رنگ روشنایی را به خود ندیده‌اند، ذهن بازیکنان را به خود درگیر کند.

نقد و بررسی بازی Resident Evil 2

اکنون بازیبازان می‌توانند پس از گذشت نزدیک به ۲۰ سال از عرضه این بازی، باری دیگر قدم در شهر نفرین شده راکون سیتی بگذارند.

به جرات می‌توان گفت Resident Evil 2 از عنوان‌های پرطرفدار و برجسته این سری بازی محسوب می‌شود و زمانی که بازسازی نسخه قدیمی در دستور کار شرکت کپ کام (Capcom) قرار گرفت، سوالات و شبهات زیادی برای بازیکنان بوجود آمد و مهم‌ترینش این بود که «آیا نسخه بازسازی شده از همان عناصر و چیدمان خاطره‌انگیز قبلی بهره می‌برد یا خیر؟» شما پاسخ خود را در انتهای نقد و بررسی بازی Residnet Evil 2 دریافت خواهید کرد.

اکنون بازیبازان می‌توانند پس از گذشت نزدیک به ۲۰ سال از عرضه این بازی، باری دیگر قدم در شهر نفرین شده راکون سیتی بگذارند.

تولد دوباره کابوس

داستان بازی Resident Evil 2 در ساختمانی نزدیک به شهر راکون سیتی آغاز می‌شود. شخصیت محبوب و دوست‌داشتنی لیان اسکات کندی (Leon Scott Kennedy) در ظاهری جوان به عنوان ماموری تازه کار در راه رسیدن به اداره پلیس راکون سیتی بوده تا رویای پلیس شدن خود را به واقعیت تبدیل کند. با کمی توقف در پمپ بنزین متوجه صداهایی از ساختمان کنار خود شده و همین کنجکاوی باعث رویارویی با اولین زامبی و در نهایت آشنایی با کلیر ردفیلد (Claire Redfield) می‌شود. او دومین شخصیتی است که بعد از لیان وارد شهر راکون شده و به دنبال برادرش کریس ردفیلد (Chris Redfield) می‌گردد. طولی نمی‌کشد که این دو خود را میان مردگان متحرک محاصره می‌بینند و حال باید به دنبال راه فراری باشند. به‌صورت کلی، این صحنه‌های بازسازی شده که در نسخه اصلی وجود نداشت باعث مقدمه چینی بیشتر جهت معرفی و پشت پرده چگونگی آشنایی این دو شخصیت کلیدی بازی شده است.

نقد و بررسی بازی Resident Evil 2شما می‎‌توانید بازی را با یکی از دو شخصیت لیان یا کلیر آغاز کنید. لیان بعد از ورود به اداره پلیس و حل معماهایی به دنبال علت شیوع ویروس و بیماری می‌گردد که در این مسیر با محبوب خود، ایدا وانگ (Ada Wong) ملاقات کرده و همسفر می‌شود. کلیر نیز در کنار تکاپوی خود برای یافتن برادرش با دختر بچه‌ای به نام شری برکین (Sherry Birkin) آشنا خواهد شد. او دختر پژوهشگران برجسته شرکت آمبرلا یعنی ویلیام برکین و آنت برکین است. بازیکنان در هر دو کمپین با محیط‌هایی مشابه و معماهایی تقریبا نشات گرفته از یک عنصر روبرو خواهند بود؛ البته این بدین معنا نیست که ما یک روال کاملا مشابه را طی خواهیم کرد بلکه تغییرات کوچکی در هر مکان داده شده که همین عامل سبب تازه نگه داشتن ماجراجویی ما می‌شود. هر شخصیت درای سلاح منحصر بفردی بوده که روند گیم‌پلی را شیرین‌تر می‌کند؛ به عنوان مثال لیان با مگنوم خود هِدشات‌هایی می‌کند که منجر به چشیدن طمع لذیذ گذشته می‌شود و در همین حال کلیر با تفنگ نارنجک اندازش به متلاشی کردن زامبی‌ها می‌پردازد. همین عامل سبب می‌شود که بازیکن برای به‌دست گرفتن هر کدام از این دو شخصیت تاکتیک‌های مختلفی را در جهت مبارزه با زامبی‌های بدترکیب پیاده سازی کند.

بخش اعظمی از بازی در اداره پلیس شهر راکون (به اختصار RPD) و اماکن اطراف آن جریان میابد. در نسخه اصلی Resident Evil 2 برای عبور از هر اتاق یک صفحه بارگذاری وجود داشت که همین عامل سبب عدم عبور زامبی‌ها از اتاقی به اتاق دیگر می‌گردید. حال به لطف وجود بارگذاری یکپارچه محدودیت مذکور برداشته شده و زامبی‌ها نه‌تنها از اتاقی به اتاق دیگر بلکه پله‌ها را با چالاکی خاصی بالا و پایین می‌روند. در نتیجه، ساختمان RPD با زامبی‌هایی که هر لحظه ممکن بوده از پنجره‌هایی شکسته شده یا سقفی ترک خود به سوی آنان حمله‌ور شوند بسیار خفتناک‌ و دلهره‌آورتر از گذشته شده است. فراتر از این، ترس زمانی تمام وجود بازیکن را فرا می‌گیرد که در حال فرار باشید و با درهایی بسته یا راهروهایی مسدود شده برخورد کنید چرا که این درست آخر بدشانسی است!

دشمنانی قدیمی، تهدیداتی جدید

در بازسازی ساختمان اداره پلیس تا حدود زیادی شبهات‌های نسخه پلی استیشن ۱ رعایت شده اما با این حال طرفداران ریزبین متوجه برخی از تغییرات خواهند شد. زامبی‌ها را می‌توان رایج‌ترین دشمن‌ها دانست که در بیشتر قسمت‌ها به سمت شما یورش میاورند؛ آنچه که قابل ملاحظه بوده تغییر در رفتار آنان است که شرور و گستاخ‌تر از قبل شده‌اند. نقطه حیاتی زامبی‌ها سرهایشان بوده که باید هدف قرار بگیرند؛ بدین ترتیب اگر به سایر اندام‌های آنان شلیک کنید علاوه بر کند شدن سرعت عملشان برای مدتی نقش بر زمین می‌شوند اما مجددا از جای برخواسته و به دنبال گوشتی لذیذ می‌گردند و همینطور شما نمی‌توانید متوجه بشوید که آیا این زامبی مرده است یا دوباره برمی‌خیزد.

نقد و بررسی بازی Resident Evil 2اگر قصد به هلاکت رساندن زامبی‌ها را دارید، گزینه‌ها و اسلحه متفاوتی در اختیارتان قرار داده شده اما کمبود مهمات باعث می‌شود که برای نابودی آنان دچار تردید بشوید؛ اینجاست که باید انتخاب کنید آیا می‌خواهید آن مهمات باارزش را جهت نابودی زامبی‌های دیگر استفاده کرده یا تیر آخری برای نابودی دشمنی زمین‌گیر شده باشد. همانطور که گفته شد، زامبی‌ها بیشترین دشمنانی هستند که در طول بازی با آنان مواجه می‌شویم اما نباید فراموش کرد که این دشمنان تنها کوچک‌ترین و ضعیف‌ترین شخصیت‌های منفی بوده که Resident Evil 2 با آنان مواجه می‌شویم. لیکر (Licker) نوع دومی از دشمن است که هر چه جلوتر می‌رویم تعداد آنان بیشتر می‌شود. این هیولاهای شبیه به انسان، نابینا بوده و با چنگال‌های تیز به صورت چهار دست و پا به طرز وحشتناکی به سمت بازیکن حمله‌ور می‌شوند و با وارد کردن ضرباتی پیاپی، آسیب و صدمه زیادی به شخصیت اصلیمان وارد می‌کنند. از بین بردن این هیولاهای زشت منجر به استفاده از مهمات زیادی می‌شود از این رو پیشنهاد می‌کنیم همواره از رویارویی با آنان اجتناب کنید مگر اینکه مهمات زیادی ذخیره کرده باشید. ناگفته نماند که لیکرها نابینا هستند و تنها به صدای اطراف محیطشان واکنش نشان می‌دهند پس اگر کمی محتاط باشید به راحتی می‌توان از کنار آنان بدون نیاز به درگیری عبور کنید.

یکی از مخوف‌ترین دشمنانی که در Resident Evil 2 با آن مواجه خواهید شد، تایرانت (Tyrant) است. او از لحاظ جسمی همچون هالک و به طور اعجاب آمیزی قوی و وحشی بوده و به عنوان یک دشمن اصلی در این سری محسوب می‌شود. وی در لباسی سیاه با کلاهی معروف بر سر به سمت لیان و کلیر یورش می‌برد و تنها با وارد نمودن ضربه‌ای آنان را زمین‌گیر می‌کند. حضور تایرانت هیچ وقت قابل پیش بینی نیست، هیچ مانعی برای توقف او وجود ندارد و هر کجا که پناه ببرید او در کمتر از چند ثانیه خود را به شما می‌رساند؛ پس حواستان باشد که در هنگام فرار به محیطی بروید که با درب قفل شده یا مسیری مسدود روبرو نشوید. در این بین پخش موسیقی متن دلهره آور که به عقیده بنده جزو بهترین موسیقی‌های متنی بوده که تاکنون ساخته شده، استرس و اضطراب شما را چندین برابر می‌کند.

افزایش ترس و دلهره

ایجاد درگیری فکری هسته اصلی Resident Evil 2 را تشکیل می‌دهد. هر چقدر که جلوتر می‌روید سیستم دشواری خلاق‌تر شده و دلهره را در بازیکن تقویت می‌کند. درست زمانی که مهمات فراوانی دارید و با تاکتیک منحصر بفرد خود، زامبی‌ها را در وضعیتی کنترل شده قرار داده‌اید، لیکرها وارد میدان می‌شوند و همین عامل شما را وادار به ایستادن روی دوپای خود جهت دفاع و پیدا کردن راه حلی جدید می‌کند. همانطور که پیشتر گفته شد، زمان ورود تایرانت هیچگاه مشخص نیست و این مهمان ناخوانده هر لحظه ممکن است دیواری را شکسته و شما را در آغوش سفت خود بگیرد یا پاداشی منحوس برای حل یک معما باشد!

نقد و بررسی بازی Resident Evil 2 -8

یکی از مخوف‌ترین دشمنانی که در Resident Evil 2 با آن مواجه خواهید شد، تایرانت (Tyrant) است.

صدالبته استرس زیاد همیشه خوب نیست؛ از این رو بازی Resident Evil 2 این امکان را در طول مراحل به شما می‌دهد که تنها برای یک بار سطح دشواری را بالاتر برده یا کاهش دهید. Assisted Mode، آسان‌ترین سطحی بوده که در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد. در این حالت دشمنان ضعیف‌تر، احیای سلامتی آسان‌تر و زامبی‌ها کمتر علاقه یه یورش بردن دارند که همین عامل سبب هدف‌گیری بهتر و شلیکی دقیق‌تر می‌شود. حالت دوم Standard نام دارد که اساسا همان وضعیت Normal است. در این حالت دشمنان شمار بیشتری دارند و برای حمله‌ور شدن به سمت شما اشتیاق بیشتری خواهند داشت. حالت سوم نیز Hard core نام داشته که به بازیکنان حرفه‌ای توصیه می‌شود چرا که مهمات کمتری در بازی وجود دارد و به همین ترتیب هرکسی توان مقابله با زامبی‌ها را نخواهد داشت. در مجموع نسخه بازسازی شده باعث شده که هر شخص باتوجه به توانایی‌های خودش سطح مورد نظر را انتخاب کرده و خود را به چالش بکشد.

چالش‌های ذهنی در راکون سیتی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های گیم‌پلی سری بازی Resident Evil را چالش‌ها و معماهای تامل برانگیز آن شکل می‌دهد که در نقد و بررسی بازی Resident Evil 2 به‌صورت جامع به آن خواهیم پرداخت. در نسخه بازسازی شده نیز به خوبی این عنصر قدیمی حفظ شده و با معماهایی روبرو هستیم که در نسخه اصلی نیز وجود داشتند که در این بین می‌توان به یافتن کلید‌های درب اتاق‌ها، ترکیب اجسام جهت خروج شیء مورد نظر و … اشاره داشت؛ البته این پایان کار نیست و چالش‌های جدیدی نیز در نظر گرفته شده که جهت دوری از اسپویل شدن و فاش شدن آنان از بیانشان خودداری می‌کنم؛ همچنین متن ها و یادداشت‌هایی همواره به چشمتان می‌خورند که مطالعه آنان بی فایده نیست چرا که در بیشتر مواقع سرنخ‌هایی جهت حل معماها به شما می‌دهند.

نقد و بررسی بازی Resident Evil 2 -7

لیکر (Licker) هیولاهای شبیه به انسان و نابینا بوده با چنگال‌های تیز به صورت چهار دست و پا به طرز وحشتناکی به سمت بازیکن حمله‌ور می‌شوند

همانند نسخه قدیمی باروت‌هایی در کشوی میزها و محیط اطراف وجود دارد که با توجه به نوع آنان حاصل ترکیبشان مهماتی برای سلاح‌هایتان تولید می‌کند؛ پس در ترکیب باروت‌ها هوشیار باشید تا مهمات مورد نظرتان استخراج شود. گیاهان دارویی (Herb) عضوی جدا ناپذیر از نسخه کلاسیک Resident Evil محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با ترکیب گیاه‌ها،میزان سلامتی خود را تا حد چشمگیری افزایش داده یا اگر مسموم شده‌اید با استفاده از گیاه به رنگ بنفش خود را علاج کنید.

تنها موردی که می‌توان به آن ایراد گرفت، مدیریت آیتم‌ها در برخی مواقع است. اتاق‌های ذخیره (Save Room) که دارای صندوق ذخیره اسلحه نیز بوده در نقاطی که لزوم آن احساس می‌شود، وجود ندارند و همین عامل سبب می‌شود که بازیکن برخی از وسایل یا حتی مهمات خود را دور بیاندازد.

یک بازسازی ناب و کلاسیک

نسخه جدید Resident Evil 2 با حفظ عناصر ریشه‌ای و کلیدی خود توانست تجربه‌ای جدید و مدرن به بازیکنان و طرفداران این سری پس از گذشت سالیانی طولانی القا کند؛ علاوه بر این اسلحه جدید، ترکیب گیاهان برای احیای سلامتی و تکاپوی یافتن پودرها جهت ساخت مهمات تجربه جدیدی به گیم‌پلی افزوده است. بدون شک Resident Evil 2 با چالش‌های رعب آورش لذتی فراموش نشدنی برای هر دو دسته بازیکنان تازه کار و کهنه‌کار فراهم می‌کند. در نهایت به عنوان حسن ختام نقد و بررسی بازی Resident Evil 2 باید گفت اگر فرصت کمی در روز دارید و به دنبال یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ می‌گردید، بدون مکث به سراغ بازی Residnet Evil 2 رفته و آن را به قفسه بازی‌های خود اضافه کنید.

امتیاز بازی Resident Evil 2

بدون شک Resident Evil 2 با چالش‌های رعب آورش لذتی فراموش نشدنی برای هر دو دسته بازیکنان تازه کار و کهنه‌کار فراهم می‌کند. در نهایت به عنوان حسن ختام نقد و بررسی بازی Resident Evil 2 باید گفت اگر فرصت کمی در روز دارید و به دنبال یکی از بهترین بازی‌های سال 2019 می‌گردید، بدون مکث به سراغ بازی Residnet Evil 2 رفته و آن را به قفسه بازی‌های خود اضافه کنید.
۹.۵
فوق العاده

۶ دیدگاه ها

 1. بازی خیلی خوبیه ولی یه جورایی اینکه هی زامبی میاد هی باید بکشی مانند رزیدنت اویل۷و۶ادم خسته میکنهه درسته که بازی زامبی کشیه نکشی میکشنت ولی بلاخره باید یه چیز تازه ای هم داخلش گذاشت با این حال بازم ممنون از مدیریت

 2. باسلام
  حسام هستم
  Resident Evil صرفا فقط یک مجموعه بازی قدیمی و موفق نیست؛ رزیدنت ایول آن‌قدر اثری تاثیرگذار و مهم در صنعت بازی‌های ویدیویی است که خیلی‌ها این مخلوق شینجی میکامی را که تاثیر غیر قابل انکاری روی چندین نسل از بازی‌های ویدیویی داشته، پدر سبک ترس می‌دانند. اما مجموعه‌ای که خودش مسبب خلق شدن خیلی از آثار فراموش‌نشدنی این سبک بوده، همیشه هم در اوج نبودند و پس از نسخه‌های اصلی و اولیه، کپکام آن را وارد مسیر‌هایی کرده که شاید بدبین‌ترین طرفداران این مجموعه هم فکرش را نمی‌کردند که روزی، چنین افتضاحاتی ساخته شوند؛ منظورم نسخه‌هایی مثل Resident Evil: Operation Raccoon City یا Umbrella Corps هستند که با هر منطقی هم که حساب کنیم، ساخته شدن‌شان کوچک‌ترین توجیحی نداشته و ندارد. در کنار این‌ها البته آثار متوسط و موفق زیادی هم ساخته شده‌اند ولی هنوز که هنوزه، وقتی صحبت از روز‌های اوج رزیدنت ایول می‌شود، ذهن خیلی از طرفداران قدیمی این مجموعه به‌سراغ چهار نسخه اصلی اولیه می‌رود که قطعا، بهترین روز‌های این سری را رقم زده‌اند.

  پس چه چیزی بهتر از اینکه بگوییم حال بازسازی یکی از بهترین نسخه‌های این مجموعه در قالب Resident Evil 2 Remake منتشر شده و خبر بهتر اینکه این نسخه، دقیقا همان چیزی است که باید باشد؛ همان‌قدر ترسناک، همان‌قدر خاطره‌انگیز و از همه مهم‌تر، مدرن و در عین حال وفادار به اصل. اما پیش از اینکه به‌سراغ بررسی کامل‌تری از بازی برویم، پیشنهاد می‌کنم بررسی ویدیویی بازی را تماشا کنید:
  به تمامی این سایت خسته نباشید میگم چون تو این اوضاع این سایت رو باز کردین وباعث سرگرمی ما و جوانان شد
  و از حامد زاهدی قدر دانی میکنم
  با سپاس
  حسام نصیری

 3. مرسی آقا حامد😊
  واز تمامی کسانی که دارن برای این سایت زحمت میکشن قدر دانی میکنم
  باسپاس
  حسام نصیری

 4. با سلام
  من به این بازی خیلی علاقه دارم چون این بازی هیجان انگیز
  زامبی ها به طور اتفاقی بهت حمله میکنن و روز به روز مراحل این بازی سخت تر میشه از نظر من این بازی یکی از هیجان انگیز ترین بازی های دنیاست
  با سپاس از این سایت
  حسام نصیری

 5. یادآوری این نسخه باعث میشه که کپکام شاید به خودش بیاد و رزیدنت اویل اصیل رو دوباره تولید کنه
  ممنونم بابت نقد زیباتون 🌹🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton