باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

۱۰ باس فایت برتر سری بازی Resident Evil در طول تاریخ

سری بازی Residnet Evil از جمله عناوین محبوب و پرطرفداری است که شروع کارش به حوالی سال ۱۹۹۷ میلادی بازمی‌گردد. در طول این سری همواره شخصیت‌های کاریزماتیکی وجود داشتند که بهترین نقش منفی‌ها را می‌توان به آنان نسبت داد چرا که با روایتی غنی، طراحی بی‌نقص و گیم‌پلی کامل موجب شکل‌گیری شخصیتی بی عیب و نقص شدند؛ با این حال تا به الان به چند باس فایت برتر سری بازی Resident Evil فکر کرده‌اید؟

همانطور که احتمالا اطلاع دارید، نقد و بررسی بازی Residnet Evil 2 ساخته کپ کام اخیرا در سایت بازی رایانه منتشر گردید. انجام دوباره یک عنوان فراموش نشدنی در سبک ترس و بقا، بازیکنان زیادی از جمله بنده را به دوران طلایی این سری در سالیان گذشته بازگرداند. از این رو تصمیم بر مرور نوستالژی‌هایمان گرفته و در این مقاله به بررسی ۱۰ باس فایت برتر سری بازی Resident Evil خواهیم پرداخت.

۱۰- لیزا ترور (رزیدنت اویل ۱)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

لیزا دختر جرج ترور (George Trevor)، سازنده و معمار کاخ نفرین شده اسپنسر است. زمانی که ساخت و ساز عمارت به پایان رسید، اسپنسر (Spencer) از جرج خواست که همسر و دختر خودش را جهت اقامت به آنجا دعوت کند؛ جرج که از قصد و نیت شوم او خبری نداشت اقدام به ارسال دعوت نامه برای خانواده خود کرد. متاسفانه بعد از ورود آن‌ها به کاخ، شرکت آمبرلا (Umberlla) لیزا و مادرش جسیکا (Jessica) را تحت فرمان خود درآورد و اقدام به انجام اولین آزمایش‌های بیولوژیکی برروی آن‌ها کرد. هیاهوها بالا می‌گیرد و لیزا موفق به فرار از آن عمارت اهریمنی می‌شود اما این پایان کار نبود چرا که برای برگرداندن او اقدام به شایعه پراکنی در خصوص زنده بودن مادرش کردند، همین عامل سبب شد که لیزا مجددا به عمارت اسپنسر بازگردد. با بازگشت لیزا به عمارت، زنی که شبیه به مادرش بود را می‌بیند اما متوجه می‌شود که او مادر اصلی‌اش نبوده و فریب خورده و همین عامل سبب فعال شدن ویروس درون وجودش می‌شود.

اولین بار با لیزا در بازی Resident Evil 1 برخورد می‌کنیم. او در حال حاضر از لحاظ ژنیکی بسیار جهش پیدا کرده و ترسناک‌تر از گذشته شده است؛ با این وجود یک موضوع قدیمی همچنان پابرجاست: او مادرش را می‌خواهد! به‌صورت کلی می‌توان گفت که لیزا جزو ساده‌ترین باس فایت‌هایی بوده که سر راه ما قرار می‌گیرد (اسپویل: اگر شخصیت بری (Barry) را زنده نگه دارید، این موضوع آسان‌تر نیز می‌شود.) با لیزا در چند مرحله مختلف خواهید جنگید البته به یاد داشته باشید که جهش ژنتیکی او باعث شده که در مقابل گلوله بسیار آسیب‌ناپذیر باشد. علاوه بر آن سرگذشت تلخ و داستانی اندوهناک سبب گشته که رتبه ۱۰ را به لیزا ترور اختصاص بدهیم.

۹- جک بیکر در (رزیدنت اویل ۷)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

به جرات می‌توان او را یکی از اعصاب خوردکن‌ترین باس‌های سری Resident Evil دانست. وی در بازی Resident Evil 7 که در سال ۲۰۱۷ منتشر گردید وظایفی که دو تایرانت حاضر در Resident Evil 2 و Residnet Evil 3 داشتند را بر عهده گرفته است. اکثر گیم‌پلی نسخه هفتم در خانه‌ای مرموز جریان دارد و جک نیز هر لحظه ممکن بود به سمت بازیکن حمله‌ور شود و در واقع تهدیدی که او همواره ایجاد می‌کند باعث شده که جزو سخت‌ترین‌های بازی رایانه باشد. یکی از به‌یادماندنی‌ترین سکانس‌های Resident Evil 7 جایی است که در گاراژ قرار دارید و به دنبال راه فراری هستید؛ افسر پلیسی وارد پارکینگ شده و لبخندی برروی لبانتان می‌شیند و در همان لحظه جک بیکر با بیلی که در دست دارد، جمجمه‌ای مامور پلیس را به دو نیم تقسیم می‌کند و ابر تاریکی بار دیگر آسمان زندگی‌تان را تیره می‌کند.

جک بیکر با ظاهری ترسناک و ابزاری همچون قیچی باغبانی که بسیار تیز و برنده است، هیچگاه نمی‌گذارد اضطراب درونی‌تان فروکش کند. بازیکنان که در قالب ایتن وینترز (Ethan Winters) ایفای نقش می‌کنند در نوبت‌های مختلفی با جک گلاویز می‌شوند و بارها نیز او را به روش‌های مختلف شکست می‌دهند اما ویروسی که درون وجودش قرار دارد هربار پیشرفته‌تر شده و هیولای ترسناک‌تری از او ایجاد می‌کند؛ البته ناگفته نماند که بعد از نبرد آخر، کمی حس نفرت شما در خصوص جک بیکر تغییر می‌کند چرا که متوجه داستان اصلی زندگی او قبل از آلوده شدن به ویروس می‌شوید و درخواهید یافت که او پدری خانواده دوست بوده که همواره برای پیشرفت و رفاه دو فرزند خود یعنی لوکاس و زویی تلاش کرده است.

۸- تایرانت مدل تی-۰۰۲ (رزیدنت اویل ۱)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

تایرانت مدل تی-۰۰۲ را می‌توان حاصل تلاش شرکت آمربلا در جهت ساخت موجودی با زندگی جاودانه دانست؛ دقیقا برخلاف همتای خود یعنی زامبی‌ها، مدل مذکور در نوع خود اولین تایرانتی محسوب می‌شود که دارای هوش فرابشری است. زمانی که دستور نابودی او توسط شرکت آمبرلا داده می‌شود، آلبرت وسکر (Albert Wesker) از انجام فرمان سرپیچی کرده و تایرانت را فعال و آزاد می‌کند. در پایان بازی Residnet Evil 1 دو راه برای نابودی او وجود داشته که هر کدام سختی‌های خاص و منحصر بفرد خودش را دارد؛ جای نگرانی نیست چرا که به لطف سلاح راکت دستی (Rocket Launcher) هیچ موجودی قابلیت فرار از دست شما را نخواهد داشت. هرچه قدر که قوی باشید اما چنگال‌های او در سه ضربه می‌تواند شما را از پای در بیاورد.

۷- ویلیام برکین (رزیدنت اویل ۲)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

آخرین دیدار بنده با ویلیام برکین به نسخه بازسازی شده Residnet Evil 2 باز می‌گردد اما اجازه بدهید هفتمین رتبه باس فایت برتر سری بازی Resident Evil را به نسخه اصلی این سری که در سال ۱۳۷۶ برای دو کنسول دوست داشتنی پلی استیشن ۱ و گیم کیوب منتشر شد، اختصاص بدهیم. هیچ‌وقت برای بار دوم اقدام به انجام این نسخه نکردم چرا که آن زمان دوران کودکی خود را می‌گذارندم و Resident Evil واقعا ترسناک بود. ویلیام برکین، خالق ویروس جی (G-Virus) است و زمانی که شرکت آمبرلا قصد گرفتن این علم از او را دارد، ویروس را به خود تزریق می‌کند تا در دست آمبرلا قرار نگیرد. در طول بازی چندین بار با او برخورد می‌کنید و هربار شکلی جدید به‌خود می‌گیرد که همین عامل سبب تغییر مداوم تاکتیک مبارزه با وی می‌شود.

۶- الکسیا اشفورد (رزیدنت اویل: کد ورونیکا)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

الکسیا حکایت بسیار عجیبی دارد. در پیش‌نویسی که از لیست ۱۰ باس فایت برتر سری بازی Resident Evil نوشته بودم، هیچ جایگاهی را به او اختصاص ندادم چرا که حکایت او را کلیشه‌ای می‌دانستم اما طرفداران Resident Evil را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که در برخی دیگر از لیست‌های مشابه، نام او همواره در بین باس فایت‌ها دیده می‌شد. با این اوصاف الکسیا مداوم در حال جهش بوده و رویارویی با او نیازمند یک آمادگی کافی چه از لحاظ ذهنی و چه اسلحه و مهمات است. بازیباز در محیط کوچکی که نبرد در آن جریان میابد باید مرتبا در حال حرکت بوده و از مهمات خود به بهترین شکل ممکن استفاده نماید؛ البته کمی فریاد نیز می‌تواند به شما کمک کند!

۵- IT (رزیدنت اویل ۴)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

ای تی که با نام دیگر U-3 نیز شناخته می‌شود یکی از مخوف‌ترین باس‌های مطرح در بازی Residnet Evil 4 بود. اگر می‌توانستم یک لیست از ۴ باس فایت برتر این نسخه را تهیه کنم بدون شک علاوه بر IT، نام‌های سالازار (Salazar)، خانم‌های اره برقی به دست و سدلر (Sadler) را به زبان میاوردم اما افسوس که هم‌اکنون در چنین جایگاهی قرار ندارم و تنها می‌بایست به IT بسنده کنم چرا که ابهت و نوع رفتاری که از خود نشان داد تا به الان در ذهن بازیکنان نقش بسته است.

لیان کندی دوست داشتنی با IT در یک کانتینر معلق در هوا و تقریبا کوچک روبرو شده و نداشتن فضای کافی جهت حرکت سبب افزایش چشمگیر تنش و درگیری می‌شود. او از جثه بزرگ و زبانی بلند بهره‌مند است و هر لحظه ممکن بوده که لیان را از کانتینر به بیرون پرتاب کند؛ علاوه بر آن، زبان درازی از خصلت اوست! چرا که مداوم به سمت بازیباز دراز می‌شود و قصد بر خفه کردن شما را دارد. ناگفته نماند که انتخاب سطح سخت (Hard) می‌توانست این جدال را بسیار طولانی‌تر کرده و به موجب آن نتوانید به راحتی از پس IT بربیایید.

۴- جیل ولنتاین و آلبرت وسکر (رزیدنت اویل ۵)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های سری بازی رزیدنت اویل که در نسخه Residnet Evil 3 خاطرات زیادی برای بازیکنان به ارمغان آورد، جیل ولنتاین (Jill Valentine) است. حال او توسط آلبرت وسکر (Albert Wesker) به تسخیر درآمده و در مقابل هم تیمی قبلی خود کریس ردفیلد (Chris Redfield) قرار گرفته است. آه، چه چیزی غمناک‌تر از این…! در Resident Evil 5 باس فایت‌های متنوعی حضور داشته اما دلیلی که باعث انتخاب شدن این دو شخصیت به عنوان باس فایت برتر شد، چیزی جزء مبارزات متعدد و داستانی ریشه‌دار نیست.

در همان ابتدا مبارزه، آلبرت وسکر تنها ۷ دقیقه از زمان خود را برای درگیری با شیوا و کریس خالی می‌بیند و سپس میدان را به جیل که توسط قطعه الکترونیکی شبیه به سوسک به تسخیر درآمده بود، واگذار می‌کند. جیل از توانایی‌های بسیار زیادی بهره می‌برد اما هیچ چیز بالاتر از عشق و عاطفه وجود ندارد؛ همین عامل سبب می‌شود که کریس قطعه مذکور را از بدن او جدا کرده و جیل را به حالت عادی خود بازگرداند. به جیل پیشنهاد می‌کنیم که همین موهای بلوند فعلی او را دوست داشتنی‌تر از قبل کرده و لطفا رنگ موها را دوباره به قهوه‌‎ای تغییر ندهد! شما هم با بنده موافقید؟

۳- بیتورس مندز (رزیدنت اویل ۴)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

اولین باری که با بیتورس مندز مواجه می‌شویم، او ظاهری به نسبتا آرام دارد و در با پالتوی بلندی که پوشیده کمی محترم به‌نظر می‌رسد؛ ماجرا آنجا جدی‌تر می‌شود که وی چندین بار به لیان کندی اخطار می‌دهد که منطقه را ترک کرده و اینقدر بازیگوشی نکند اما چه زمانی بیاد میاورید که لیان حرف شنوی داشته باشد؟ به‌طور قطع هیچ وقت به استثنای زمانی که معشوقه او ایدا وانگ (Ada Wong) چیزی را درخواست کرده باشد!

سرانجام زمانی که درگیری اصلی رخ می‌دهد، آن شخصیت محترم تغییر چهره داده و به موجودی شبیه به عقرب تبدیل می‌شود. وی بسیار قدرتمند بوده و مداوم به سوی شما یورش میاورد؛ لیان باید با انجام تاکتیک‌های مختلف از دست او رهایی پیدا کرده و با مهمات نسبتا کمی که دارد به او ضربه وارد کرده تا در نهایت بیتورس مندز را از شکت دهد.

۲- مستر ایکس (رزیدنت اویل ۲)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

مستر ایکس از تایرانت‌های فراموش نشدنی رزیدنت اویل ۲ محسوب می‌شود که اخیرا در نسخه بازسازی نیز به جلال و جبروت او رنگی تازه داده شده است. او از لحاظ جسمی همچون هالک و به طور اعجاب آمیزی قوی و وحشی بوده و به عنوان یک دشمن اصلی در این سری محسوب می‌شود. وی در لباسی سیاه با کلاهی معروف بر سر به سمت لیان و کلیر یورش می‌برد و تنها با وارد نمودن ضربه‌ای آنان را زمین‌گیر می‌کند. حضور تایرانت هیچ وقت قابل پیش بینی نیست، هیچ مانعی برای توقف او وجود ندارد و هر کجا که پناه ببرید او در کمتر از چند ثانیه خود را به شما می‌رساند؛ پس حواستان باشد که در هنگام فرار به محیطی بروید که با درب قفل شده یا مسیری مسدود روبرو نشوید. در این بین پخش موسیقی متن دلهره آور که به عقیده بنده جزو بهترین موسیقی‌های متنی بوده که تاکنون ساخته شده، استرس و اضطراب شما را چندین برابر می‌کند. یک توصیه: به کلاه او شلیک نکنید چرا که ظاهرا ارث پدری‌اش بوده و اینکار به‌شدت او را عصبی می‌کند!

۱- نمسیس (رزیدنت اویل ۳)

باس فایت برتر سری بازی Resident Evil

به‌راستی چه کسی غیر از خود نمسیس می‌توانست رتبه برترین باس فایت سری بازی Residnet Evil را به خود اختصاص بدهد؟ او بزرگ، وحشتناک، بدون چربی بوده و همه ما صمیمانه دوستش داریم. نمسیس شکل دیگری از تایرانت بوده که توسط شرکت آمبرلا در شهر راکون سیتی خدایی می‌کند. با شیوع بیماری حاصل از ویروس جی، شرکت آمبرلا اقدام به ساخت نمسیس کرده و او را به شهر راکون می‌فرستد تا تمامی اعضای باقی مانده از گروه استارز (S.T.A.R.S) را نابود کند چرا که همه آنان اطلاع داشتند که پشت پرده تمامی این اتفاقات شرکت آمبرلا قرار دارد.

نمسیس در نسخه به یادماندنی Residnet Evil 3 حضور داشت و تمام وقت خود را صرف دنبال کردن جیل ولنتاین و نابودی وی می‌کند. این عنوان در سال ۱۳۷۸ برای کنسول پلی استیشن ۱ منتشر شده بود و در روزهای آینده نیز قرار است نسخه بازسازی شده آن منتشر گردد؛ با این وجود هنوز هم نسخه قدیمی و کلاسیک نمسیس را به عنوان برترین باس فایت سری رزیدنت اویل می‌دانم. او علاوه بر هیکل درشتی که داشت از یک راکت انداز نیز بهره می‌برد که در مواقع حساس آرزوهای جیل را درست در یک چشم بر هم زدن، نابود می‌کرد. آنچه که نمسیس را بسیار وحشتناک‌تر می‌کرد سرعت عمل بالا و قدرت جسمی‌اش بود، او مانند زامبی‌ها یا حتی مستر ایکس قدم‌های آهسته بر نمی‌داشت و همپای شما می‌دود. به‌شخصه هنوز از اعلام حضورش با فریاد کلمه «استارز» وحشت دارم و شب‌ها کابوس می‌بینم. در پایان به احترام بزرگ‌ترین تایرانت سری بازی رزیدنت اویل همگی برخیزید و یک دقیقه او را تشویق کنید.

۱ دیدگاه

 1. با سلام
  من این بازی رو انجام دادم این بازی از ps1شروع شد
  من از شخصیت نمسیس خیلی خوشم امده بود این شخصیت ویروس رو میخواست به شهر وارد کنه در کل یک بازی نوستالژی و قشنگی که تاکنون به ساخت این بازی می پردازند
  فک کنم شما اگر این بازی انجام داده باشین از شخصیت
  نمیسیس خوشتون امده باشه
  با تشکر از حامد زاهدی و تمام کادر سایت بازی رایانه
  باسپاس
  👽حسام نصیری👽
  💚💚💚💚💚💚💚

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton