Marvel’s Spider-Man -0

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

قهرمان محبوب‌ و دوست‌داشتنی مارول در مدیوم‌های مختلف از جمله سینما همیشه با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده، اما راستش را بخواهید او در بازی‌های ویدیویی اغلب با آثاری شکست‌خورده و به ثمر نرسیده رو به رو بوده‌ است. استودیو «اینسامنیاک گیمز» با ساخت Marvel’s Spider-Man خرق عادت کرد و درخشان‌ترین حضور قهرمان دوست‌داشتنی نیویورک را در بازی‌های ویدیویی رقم زد. البته، نمی‌خواهم بگویم همه‌ی تجربه‌های قبلی مرد عنکبوتی در این مدیوم بد و فراموش‌شده هستند. عنوانی مثل Spider-Man 2 وجود دارد که می‌توان آن را بازی خوبی به‌ شمار آورد چراکه هم توانست طرفدارانش را تاحدی سرگرم کند و هم سیستم تار انداختن آن در زمان خود تاثیر خاصی گذاشت. با این حال، نه آن بازی و نه آثار قبل و بعد آن نتوانستند در حد اثر ساخته شده توسط اینسامنیاک گیمز عمل کنند. با بازی رایانه و نقد و بررسی این بازی همراه باشید.

Marvel’s Spider-Man - 1

داستان Marvel’s Spider-Man کم و بیش شبیه همان آثار ابرقهرمانی معروفی است که در سینما یا به خصوص کتاب‌های مصور شاهد هستیم. بازی سعی کرده به داستان ابرقهرمانی خود شکل و رویی مناسب و استوار ببخشد و به شخصیت‌های خود هم بیش‌تر توجه کند. در بخش‌هایی اندکی ممکن است شاهد ضعف‌هایی در منطق داستانی باشیم اما در اکثر قسمت‌ها سعی شده داستان به‌شکل زیرکانه‌ای روایت شود و مخاطب را با خود همراه کند. برخلاف اولین نسخه از اکثر فیلم‌های مرد عنکبوتی‌هایی که در سینما سراغ داریم، این بازی ماجرای تبدیل شدن پیتر پارکر به مرد عنکبوتی و آن لحظه‌ی خاص را روایت نمی‌کند، بلکه بازی برهه‌ای را انتخاب کرده که در آن پیتر پارکر در جوانی خود به ‌سر می‌برد و سال‌هاست که در پیشه‌ی ابرقهرمانان فعالیت می‌کند. با این که برخی از نکات هسته‌ی داستانی به کمیک‌ها نزدیک است اما نویسندگان بازی تصمیم‌ گرفته‌اند تا داستان تازه و اورجینال خود را در این اثر روایت کنند. همین باعث شده تا سازندگان این آزادی عمل را داشته‌ باشند تا چند تا از معروف‌ترین و بهترین شخصیت‌های شرور دنیای مرد عنکبوتی را به عنوان دشمنان اصلی او در این بازی قرار دهند. همین قضیه باعث شده تا از پتانسیل این شخصیت‌ها به‌درستی استفاده شود و مخاطب در بطن یک داستان ابرقهرمانی جذاب قرار گیرد. داستانی که رنگ و بویش را کم و بیش در فیلم‌های مارول حس کرده‌ایم. البته، روند داستان شاید در اوایل کمی کند به‌نظر برسد اما در ادامه و به خصوص در اواخر هیجان خود را پیدا می‌کند.

Marvel’s Spider-Man - 2

علاوه بر هسته اصلی داستان ابرقهرمانی بازی که پر از شخصیت‌های مهم و معروف دنیای مرد عنکبوتی است، یکی از ویژگی‌های داستان تمرکز خاص بر زندگی و شخصیت پیتر پارکر است. علاوه بر مرد عنکبوتی، ما در قالب پیتر پارکر و خارج از هویت مرد عنکبوتی، او را کنترل می‌کنیم. این باعث شده فرصتی به نویسنده داده شود تا به جزییات شخصیت پیتر پارکر نزدیک‌تر شود و بتواند شخصیت‌ مطلوب‌تری از او خلق کند. این روند در مورد چند تا از شخصیت‌های فرعی به‌خصوص مری جین هم صادق بوده است. احتمالاً بتوان گفت مری جین در Marvel’s Spider-Man حتی بهتر از نسخه‌های سینمایی خود بوده و خارج لز کمیک‌ها، در این بازی شاهد بهترین مری جین بوده‌ایم. کرکتری که توانسته به عنوان یک شخصیت مستقل هویت خود را در بازی به‌دست آورد. صداپیشگان بازی هم در به عمل آوردن نقش دو شخصیت پیتر پارکر و مری جین واتسون بسیار موفق بوده‌اند. به‌خصوص Yuri Lowenthal که یکی از پیتر پارکرهای به‌یادماندنی را خلق کرده است.

همانگونه که Marvel’s Spider-Man گیم‌پلی خود را با تار زدن مرد عنکبوتی در خیابان‌ها آغاز می‌کند، بگذارید تا من هم سخن درباره‌ی گیم‌پلی بازی را از این ویژگی شروع کنم. لازم نیست مدت زمان زیادی بگذرد، همان چند لحظه‌ی ابتدایی بازی شیفته‌ی تار انداختن مرد عنکبوتی خواهید شد و این علاقه در ادامه‌ی بازی هم رنگ نمی‌بازد. حتی اگر کلیت بازی شما را جذب نکند، تار انداختن در آسمان نیویورک و پرواز برفراز خیابان‌های آن چنان لذت و حسی دارد که شما را کاملاً خشنود می‌سازد. طراحی این مکانیک که بزرگ‌ترین ویژگی مرد عنکبوتی است، به‌گونه‌ای طراحی شده که کاملاً این تعامل را احساس ‌کنید و در نقش مرد عنکبوتی فرو روید. حال اگر از این ویژگی که به‌خوبی در بازی تعبیه شده است، عبور کنیم، گیم‌پلی Marvel’s Spider-Man در ماموریت‌های اصلی خود هم قوت زیادی دارد و می‌تواند مخاطبش را به‌شدت سرگرم‌ کند. البته، هسته‌ی مبارزات و درگیری‌های بازی به شدت به سری بتمن آرکهم شباهت دارد و چندان تفاوت اساسی در آن نمی‌بینیم اما به‌خاطر سریع‌تر بودن مرد عنکبوتی و البته قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد این کرکتر، مبارزات حالت متمایزی به‌ خود گرفته‌اند و جذاب و دوست‌داشتنی‌تر عمل می‌کنند. تجربه‌ی مبارزات سریع مرد عنکبوتی با دشمنانش در زمین و آسمان و حرکات ترکیبی که گهگاهی شاهد آن هستیم، این جذابیت را بیش‌تر از قبل کرده است و به تجربه‌ی آن افزوده است. تجهیزات و قدرت‌های مرد عنکبوتی و حتی لباس‌های زیبا و متعددی که در طول بازی به‌دست می‌آورید، همگی در مبارزات و پویایی گیم‌پلی بازی تاثیر مستقیم و مثبتی دارند و علاوه بر آن شما را متقاعد می‌کنند تا به پیشروی در بازی و ماموریت‌های مختلفش ادامه دهید. هرچند برخی از ماموریت‌های جانبی بازی سرگرم‌کننده است اما این قضیه برای تمام ماموریت‌ها صدق نمی‌کند و شاید در گذر زمان گاهی برایتان تکراری شوند. چیزی که می‌تواند مانع تکراری شدن این ماموریت‌های فرعی شود، پیشرفت شخصیت و تجهیزات شما در طول بازی است که روند رو به جلوی بازیکن و همینطور کرکتر را به‌خوبی به تصویر می‌کشند.

Marvel’s Spider-Man - 3

با توجه به شکست‌هایی که از مرد عنکبوتی در صنعت بازی‌های ویدیویی شاهد بوده‌ایم، کار اینسامنیاک گیمز برای تبدیل کردن گیم‌پلی بازی به یک اثر سرحال و سرگرم‌کننده بسیار سخت بوده اما اینسامنیاک برای بار دیگر نشان داد که تبحر بسیار زیادی در ساخت یک گیم‌پلی فان و به‌شدت جذاب دارد. هرچند نقص‌هایی در طراحی برخی از مراحل دیده می‌شود ولی جان دادن به این شخصیت محبوب در بازی‌های ویدیویی کار راحتی نبوده که اینسامنیاک موفق به انجام آن شده است.

گرافیک Marvel’s Spider-Man برخلاف آن جنجال‌های قبل از عرضه و ماجرای نبود چاله‌ی آب (!) بسیار خوش رنگ و لعاب است. دنیا و شخصیت‌های بازی از طراحی فانتزی بسیار خوب و زیبایی برخوردار هستند و مخاطب را از نظر بصری به‌راحتی خشنود می‌کنند. تماشای منظره‌های بکر بازی در حال تار زدن در آسمان شهر و استفاده از قابلیت فتو مود در این حالت به‌حدی لذت بخش است که احتمالاً مثل من وقت زیادی را در بازی به انجام این کار سپری کنید. عملکرد گرافیکی بازی به‌خصوص در کنسول PS4 Pro ثبات بیش‌تری دارد و شاهد جزییات و نرخ فریم بیش‌تر و روان‌تری هستیم.

اینسامنیاک گیمز در اولین نسخه از Marvel’s Spider-Man که به‌نظر می‌رسد یکی از سری بازی‌های مهم آینده‌ی شرکت سونی باشد، عملکرد بسیار درخشانی داشته و بهترین حضور این شخصیت در بازی‌های ویدیویی را رقم زده است. روند بازی و همینطور مراحل فرعی گاهی دچار لغزش می‌شوند اما به‌صورت کلی تجربه‌ی نهایی اثر سرگرمی فوق‌العاده‌ای را برای مخاطب خود به ارمغان می‌آورد.

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

اینسامنیاک گیمز در اولین نسخه از Marvel’s Spider-Man که به‌نظر می‌رسد یکی از سری بازی‌های مهم آینده‌ی شرکت سونی باشد، عملکرد بسیار درخشانی داشته و بهترین حضور این شخصیت در بازی‌های ویدیویی را رقم زده است.
۸.۵
عالی

۱ دیدگاه

 1. با سلام
  من بازم امدم با انرژی که نظر خودم به اشتراک بزارم
  این باز یکی از بهترین بازی های جهان و بازی هایی که بازی کردم این بازی خیلی خیلی قشنگ و بسیاری از هوادار های این بازی فقط به خاطر این بازی میرن ps4میخرن این بازی خیلی خوبی هایی داره و بدی هایم داره این بازی یکی از بدیاش اینه که فقط تو ps4میشه این بازی کرد و دلیل اینکه شرکت مایکرو سایفت با شرکت سازنده این بازی قرار داد نبستن رو نمیدونم
  این بازی خیلی خیلی هوادار داره شرکت سونی با این بازی خودش رو هم تا جایی سر بلند کرد خیلی فقط به خاطر این باز ps4میخرن راستی من هم به خاطر این بازی ps4خریدم
  در این بازی شخصیت اسپایدر من که براتون هم اسمش آشناست یکی از بهترین شخصیتای خفن این بازی هوادای های این بازی کاری کردن که شرکت سونی علامت مهم این بازی رو رو ps4 هاش با طرح گلس بزنه البته به طور سفارشی در کل این بازی یکی از مهم های شرکت سونی در کل یادتون باشه این بازی خیلی خیلی مراحل هیجان انگیزی داره
  با تشکر از کادر سایت بازی رایانه
  👽حسام نصیری👽
  👍👍💚💚💚💚

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton