نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx

نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx

در این مقاله با بازی رایانه همراه باشید تا بر اساس نقد وبسایت IGN به نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx بپردازیم

Half-Life: Alyx

در همان نگاه اول به بازی Half-Life: Alyx، یعنی نگاه کردن به دست‌های آلیکس (Alyx) می‌توان متوجه شد که با چه دقتی روی گرافیک بازی کار کرده‌اند و فوق‌العاده هم از آب در آمده است. اگر با دقت به دست‌های آلیکس نگاه کنید حتی می‌توانید گرد و خاک بین ناخن‌های آلیس را نیز ببینید که در ویدیوی ۱۷ دقیقه‌ی ابتدایی بازی می‌توان آن را مشاهده کرد. معمولا در بازی‌های واقعیت مجازی (VR) دست‌ها خیلی بد طراحی می‌شوند و یا به وسیله‌ی دست‌کش ضعف طراحی را می‌پوشانند، به همین دلیل اولین چیزی که در بازی Half-Life: Alyx نگاه شما را به خود جلب می‌کند دست‌های آلیکس است. در این بازی شما در نقش آلیکس یک بازمانده‌ی چابک بازی می‌کنید که بزرگ شده‌ی دوران بعد از جنگ هفت ساعت (Seven-Hour War) است. جنگی که باعث کشته شدن انسان‌های زیادی و تسخیر کره‌ زمین توسط موجودات فضایی به نام کمباین (Combine) شد. او به هیچ وجه مانند شخصیت قبلی بازی‌های Half-Life یعنی دکتر گوردون فریمن (Dr. Gordon Freeman) رسمی و سنتی نیست و این ویژگی آلیکس باعث می‌شود که بازی Half-Life: Alyx تبدبل به یکی از بهترین بازی‌های شوتر شود.

گرافیک عالی بازی فقط به دست‌های آلیکس ختم نمی‌شود. همان اول بازی در صحنه‌ای که وقتی یکی از پاهای دراز موجود فضایی به نام استرایدر (Strider) که برای اولین بار در بازی Half-Life 2 با آن‌ها مبارزه کردیم و تقریبا ۱۰ متر ارتفاع دارد به پشت بام نزدیک شما برخورد می‌کند به قدری خوب کار شده است که واقعا شگفت‌زده می‌شوید. در این بازی موجودات پشه مانند و یا همان استرایدر‌ها به قدری عالی طراحی شده‌اند که اگر احتمال داشت در بازی Half-Life 2 آن‌ها را تهدید در نظر نگیرید اینبار غیر ممکن است به عنوان یک تهدید بزرگ به آن‌ها نگاه نکنید. در این بازی نیز مانند بازی‌های گذشته صدای موجودات فرازمینی در سراسر شهر به گوش می‌رسد و به واسطه‌ی صدای ۳ بعدی این بازی، صداهای استرایدرها به شدت هرچه تمام‌تر بر روی شما تاثیر خواهند گذاشت.

با توجه به اینکه بازی برای واقعیت مجازی درست شده است اما سبک بازی به مانند بازی‌های قدیمی Half-Life است یعنی از یک مسیر خطی برای مکان‌های متفاوت استفاده می‌کند. اول بازی را در یک محله از شهر City 17 شروع می‌کنید و بعد از آن به زیرزمین شهر، مکان‌های صنعتی، کارخانه‌های فوق پیشرفته کمباین و لانه‌های لجن آلود موجودات فضایی می‌روید. در این بازی ۱۵ ساعته هر مرحله تجربه‌ای کاملا متفاوت نسبت به مرحله دیگر به شما می‌دهد مانند مرحله‌ای که شما باید برای به پایان رساندن آن کاملا متوسل شوید به شخصیتی منفی که نمی‌توانید او را بکشید یا مرحله‌ای که همه‌ جا تاریک است و تنها وسیله‌ای که به کمک شما می‌آید چراغ‌ قوه است.

مبارزه و حل کردن معما بخش‌های اصلی گیم‌پلی بازی هستند. بعضی از معما‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که شما می‌خواهید برخی از تکنولوژی‌های کمباین‌ها را بدست آورید. هیچکدام از معماها خیلی پیچیده نیستند. به عنوان مثال یکی از معماها به این صورت است که عکس‌های مشابه را روی یک کره‌ی هولوگرافیکی باید به هم وصل کنید و یا معمای خیلی جذابی که در آن مسیر الکتریسیته را از داخل دیوار باید دنبال کنید و متصل کننده‌ها را بچرخانید تا به نتیجه برسید. همه‌ی معماها برای حل کردن از توانایی‌های واقعیت مجازی استفاده می‌کند و هرچه در بازی جلوتر می‌روید معماها سخت‌تر می‌شوند. در بعضی از معماها باید یک مین را غیر فعال کنید و برای اینکار باید سیمی را از داخل حلقه‌هایی دنبال کنید در حالی که فتیله‌ی آتش گرفته دنبال شما می‌آید.

در بازی‌های Half-Life معمولا رفتن از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B به این آسانی‌ها نیست. در این بازی نیز بعضی اوقات سرگردان در محیط می‌گردید که راهی را برای ادامه‌ی مرحله پیدا کنید اما بعد از مدتی متوجه می‌شوید که باید از چیزی که اخیرا در بازی به شما یاد داده‌اند برای گذشتن از این مرحله استفاده کنید و یا حتی کلید رد کردن این مرحله سیمی است که بر روی دیوار است پس در این بازی معماهای محیطی نیز وجود دارند که باید برای ادامه‌ دادن بازی در محیط دنبال‌ها آن‌ها بگردید.

برای انجام این بازی باید کاملا با داستان Half-Life آشنا باشید.

بازی Half-Life: Alyx می‌تواند یک پیش‌درآمد باشد؛ داستان بازی پنج سال قبل از اتفاقات Half-Life 2 رخ می‌دهد اما شما قبل از اینکه این بازی را تجربه کنید، باید حتما داستان بازی را تا آخر Half-Life 2: Episode 2 دنبال کرده باشید. داستان بازی با ماموریت نجات پدر آلیکس یعنی دکتر الی ونس (Dr. Eli Vance) شروع می‌شود و در ادامه تبدیل می‌شود به مامویتی برای دزدیدن یک ابراسلحه که متعلق به کمباین است. این اسلحه در یک صندوق جاگذاری شده که این صندوق بر روی شهر City 17 قرار دارد. پایان بازی شگفت انگیز است و هرکس که با داستان Half-Life آشنایی دارد باید حتما این بازی را تجربه کند.

نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx

یکی از نکات عالی این بازی دستیار شما است. دستیار شما یعنی راسل (Russell) با گویندگی رایس داربی (Rhys Darby) از راه دور با شما در ارتباط است و حرف‌های خیلی خنده داری مثلا در مورد ساندویچ می‌زند که اگر با بازی‌های Valve آشنایی داشته باشید شما را یاد بازی Portal 2 می‌اندازد با این تفاوت که در این بازی راسل دشمن شما نیست و در این مسیر به شما کمک می‌کند. در بعضی از مرحله‌ها که فضا تیره می‌شود ارتباط شما با راسل قطع می‌شود که می‌توانید تنهایی را احساس کنید و این باعث ترسناک شدن بعضی از مرحله‌های بازی می‌شود.

پرداختن به جزئیات یکی از کارهایی است که Valve در آن استاد است. جزئیات این بازی خیلی عالی است. نکات ریز و جزئیات به حدی خوب کار شده که حتی موی روی پای موجودات خرچنگ مانندی که می‌خواهند مغز شما را بخورند دیده می‌شود که البته در آن موقعیت تمرکز کردن بر روی موی پای آن موجودات آخرین نکته‌ای است که به آن توجه می‌کنید زیرا در این شرایط غریزه به شما دستور می‌دهد که باید وحشت کنید. در ایستگاه‌های خون برای کامل کردن سلامتی باید نوزاد حشرات (Antlion grub) را له کنید و مایع به دست آمده را به انگشتان خود تزریق کنید. در این بازی تمامی نوشته‌های روی دیوار یا روزنامه‌ها و حتی کاغذهایی که روی زمین افتاده‌اند خوانا هستند.

دست‌های شما در این بازی واقعی هستند و می‌توانند به همه چی برخورد کنند.

برخورد دست‌های شما با محیط بازی فوق‌العاده است. اگر استخوان‌بندی را مد نظر قرار ندهیم یکی از فیزیکی‌ترین بازی‌های واقعیت مجازی ساخته شده تا حالا است. فیزیک یکی از المان‌های خیلی مهم بازی است زیرا تقریبا همه‌ی اجسام بازی قابل برداشتن و پرت کردن هستند. دست‌های شما هم جزئی از اجسام بازی است یعنی اگر دست‌هایتان را بر روی میزی پر از وسیله حرکت دهید همه‌ی وسایل روی میز می‌افتند. مثلا برای باز کردن بعضی در‌ها لازم نیست اصلا دستگیره را بگیرید فقط کافی است در را هل دهید تا باز شود. دست رد کردن از بین دو تا میله برای اینکه چیزی را تکان دهید یا بردارید واقعا جالب است یعنی دیگر این حس روح مانند را در این بازی ندارید.

دستکش‌های جاذبه (Gravity Gloves) یک نقطه ضعف را به یک نقطه قوت‌ تبدیل می‌کند.

در ابتدای بازی Half-Life 2 آلیکس اسلحه‌ای به نام تفنگ جاذبه (Gravity Gun) را به گوردون فریمن می‌دهد ولی چون داستان این بازی پنج سال قبل از آن ماجرا است پس دستکش‌های آلیکس به اندازه‌ی اسلحه‌ی گوردون قوی نیست ولی به اندازه‌ی کافی پیچیده، به شدت کارآمد و همیشه در دسترس است. دست‌هایتان را روبروی هر جسمی که می‌خواهید قرار دهید تا هایلایت شوند، بعد دست‌هایتان را مشت کنید تا آن جسم به سمت شما پرت شود و آن را در هوا بگیرید. گرفتن اجسام به این شیوه نزدیک‌ترین حس به جدای (Jedi) بودن را به شما می‌دهد البته باید از ابتدا تمرین کنید تا کامل قلقش دستتان بیاید. Valve با این کار ضعف نشستن در واقعیت مجازی را از بین برده است چون در بازی‌های واقعیت مجازی نشستن کمی عجیب و غریب است اما آن‌ها با دستکش‌های جاذبه این نقطه ضعف را تبدیل به یک نقطه قوت کرده‌اند که در بازی خیلی به کمک شما می‌آید و استفاده از آن با حال است.

این دستکش‌ها به اندازه‌ی تفنگ گوردون توانایی‌های فیزیکی ندارند. مثلا با این دستکش‌ها نمی‌توانید چیز‌هایی که در دست دارید را شلیک کنید همانند تیغ‌های که در Half-Life 2 گوردون به سمت دشمنان شلیک می‌کرد بلکه فقط می‌توانید اجسام را پرت کنید یا هل دهید. برای پرت کردن نارنجک باید مانند واقعیت از دست‌های خودتان استفاده کنید.  احتمال دارد اگر دنباله‌ای برای این بازی بسازند توانایی‌های تفنگ گوردون را به این دستکش‌ها اضافه کنند.

خالی کردن یک خشاب در دشمن واقعا حال می‌دهد.

با وجود اینکه این دستکش‌ها خیلی باحال هستند اما وسیله‌ی اصلی برای دفاع کردن از خود در برابر زامبی‌ها، موجودات خرچنگ مانند، موجودات تله‌ای که آویزان شدند و نیروهای کمباین،‌ تفنگ‌ها هستند. در این بازی تنها ۳ اسلحه (با نارنجک‌ها ۵ اسلحه) وجود دارد البته اولین تفنگی که در بازی بدست می‌آورید نیز خیلی قدرتمند است. ۳ اسلحه شامل اسلحه کمری، شات‌گان و SMG می‌شوند.

وقتی خشاب تمام می‌شود ابتدا باید یک دکمه بزنید که خشاب بیرون بیاید، سپس باید دست دیگرتان را به بالای شانه‌تان ببرید و خشاب جدید را داخل تفنگ بگذارید و در آخر قبل از شلیک کردن باید دکمه‌ی خشاب را بزنید پس اگر مقداری گلوله در خشاب مانده باشد دیگر قابل استفاده نیستند پس باید در خشاب عوض کردن خیلی ماهر شوید.

اسلحه‌ها در بازی قابل ارتقا هستند و بعضی از آن‌ها واقعا مبارزه کردن را ساده می‌کنند. مثلا اولین بار که با شات‌گان بازی می‌کنید برای خشاب عوض کردن کلی باید وقت صرف کنید تا بتوانید دوباره با شات‌گان شلیک کنید. در آن زمان خودتان باید گلوله‌ها را یکی یکی داخل تفنگ قرار دهید ولی بعد از ارتقا دادن فقط کافی است که گلوله‌ها را روی تفنگ قرار دهید تا گلوله‌ها به صورت خودکار وارد اسلحه شوند. یکی از ارتقاهای اسلحه کمری هم افزایش ظرفیت خشاب است که بسیار برای زمانی که با دشمنان زیادی مواجه شده‌اید و فرصت خشاب عوض کردن ندارید مناسب است. اما مهمترین ارتقا همان لیزر نشانه است که واقعا تیراندازی را راحت‌تر می‌کند.

سازندگان بازی واقعا در قرار دادن آیتم‌ها در بازی هوشمندانه عمل کرده‌اند.

گوی‌های رزین درخشنده (پولی که برای ارتقای اسلحه استفاده می‌شود)، مهمات،‌ نارنجک‌ها و آمپول‌های نوار سلامتی در تمام مراحل به صورت خیلی عالی پخش شده‌اند یعنی آیتم‌ها را به گونه‌ای در محیط بازی قرار داده‌اند که به راحتی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد اما برای پیدا کردن بعضی از آیتم‌ها باید در جاهایی دنبال آن‌ها گشت که اصلا سنخیتی با همدیگر ندارند مثلا می‌توانید خشاب تفنگ را در یک کمد اداره پیدا کنید. به همین دلیل با گشتن در محیط بازی همیشه می‌توانید آیتم‌های بیشتری پیدا کنید.

یکی از مشکلات بازی مبارزه با نیروهای کمباین با زره قوی است. معمولا آن‌ها آخرین دشمن‌هایی هستند که در مبارزه باقی می‌مانند چون در ابتدا به دشمن‌هایی حمله می‌کنید که باهوش‌تر هستند مانند آن‌هایی که با پرتاب کردن نارنجک سعی دارند شما را از سنگرتان بیرون بیاورند. سپس برای مبارزه با آن‌ها بدون نشانه‌گیری به آن‌ها شلیک می‌کنید تا آن‌ها اسلحه‌ی سبک‌تر را بیرون بیاورند. بعد از آن باید منتظر بمانید تا آن‌ها خشاب عوض کنند و سپس به آن‌ها شلیک کنید. برای شکست دادن آن‌ها باید مدام این روش را تکرار کنید.

در بازی Half-Life: Alyx مانند بازی‌های قبلی Half-Life، باید خیلی در محیط بازی بگردید و برای گشتن در محیط چندین انتخاب دارید. مثلا می‌توانید بنشینید یا بایستید و یا حتی می‌توانید فقط با یک دست بازی را انجام دهید. اگر بخواهید ایستاده بازی کنید مانند تمام بازی‌های شوتر، با شوک چپ حرکت می‌کنید و با شوک راست می‌توانید سریع ۴۵ درجه جهت تصویر را تغییر دهید تا به سیم‌های هدست گیر نکنید. برای رد کردن بعضی از گودال‌ها باید واقعا بپرید ولی همچنین می‌توان به وسیله‌ی کنترلر هم از گودال‌ها پرید. استفاده از کنترلرها برای زمان‌هایی که حوصله ندارید نشسته حرکت کنید نیز مناسب است.

از زمانی که سیستم واقعیت مجازی ظهور کرده، بازی‌های متفاوتی برای آن درست شده است اما بازی Half-Life: Alyx قطعا یکی از بهترین بازی‌ها است. Valve با این بازی سطح انتظارات را از بازی‌های واقعیت مجازی بالا برده است. گرافیک، گیم‌پلی و داستان این بازی به شدت عالی هستند و این بازی به همه‌ی طرفداران Half-Life پیشنهاد می‌شود.

نقد و بررسی IGN | Half-Life: Alyx

Half-Life: Alyx مرزهای جدیدی را در جزییات، تعامل و طراحی مراحل واقعیت مجازی بوجود آمد. این شاهکار به ما نشان داد که چه اتفاقی می‌افتد هنگامی که یک توسعه دهنده تمام عیار از تمام قابلیت‌های یک تکنولوژی جدید استفاده می‌کند.
۱۰
شاهکار

۲ دیدگاه ها

  1. از نمراتی که گرفته معلومه با یه هالف لایف فوق العاده بعد از چندین سال روبرو هستیم
    کاشکی امکاناتش فراهم بود و می تونستم این بازی رو تجربه کنم
    از نقد و بررسی شما ممنونم

  2. Half life زمانی که به بازار ارزه شد بهترین بازی بود الان که برگشته فکر میکنم با توپ پر به بازار اومده و انتظار زیادی از ما بازی کنان داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton