نقد و بررسی بازی Nioh 2

نقد و بررسی بازی Nioh 2

در این مقاله با بازی رایانه همراه باشید تا براساس مقاله IGN، به نقد و بررسی بازی Nioh 2 از استودیوی Team Ninja بپردازیم.

نقد و بررسی بازی Nioh 2

نقد و بررسی بازی Nioh 2

مردن در این بازی عیب نیست. اتفاقا هر بار که می‌میرید یک درس یاد می‌گیرید و برای به پایان رساندن این بازی به درس‌های خیلی زیادی نیاز دارید. بازی Nioh 2 تمام آن چه را که بازی قبلی ارا‌ئه کرده بود با خود به همراه دارد و آن را به طرز باشکوهی به تکامل رسانده است. تغییرات جز‌ئی زیادی به نحوه مبارزه بازی اضافه شده که به شما در به پایان رساندن آن کمک می‌کند اما در عین حال سختی بازی مانند سیلی محکمی است که می‌خواهد صبر شما را بسنجد.

اگرچه در بازی قبلی Nioh شما نقش یک سامورایی غربی را در یک دنیای ساختگی شبیه به واقعیت را داشتید اما در بازی Nioh 2 ویلیام آدامز (William Adams) شخصی ساکت بوده که توسط خود بازیکن‌ها شخصی‌سازی می‌شود. ویلیام در بازی قبلی هم تقریبا ساکت بود اما چیزی که او را در این بازی متمایز می‌کند این است که بازیکن خودش می‌تواند ظاهر او را درست کند.

نقد و بررسی بازی Nioh 2

با وجود اینکه داستان بازی جدید بهتر از بازی قبلی بوده اما باز هم زیاد قوی نیست. چیزی که بازی Nioh 2 از آن رنج می‌برد شخصیت پردازی ویلیام است، انگار در این بازی ویلیام فقط نقش کاراکتری برای انجام دادن بازی خلق شده است. تنها نکته قابل توجه شباهت زیاد داستان ویلیام با شخصیت معروف تاریخی ژاپن یعنی تویوتومی هیدیوشی (Toyotomi Hideyoshi) است. هیدیوشی کسی بود که از رعیتی ساده به یکی از قدرتمندترین افراد ژاپن تبدیل شد.

سیستم مبارزه فوق‌العاده است

ستاره درخشان، سیستم مبارزه بازی بوده و همانند عنوان قبلی شگفت‌انگیز است. یکی از ویژگی‌های اضافه شده توانایی استفاده از چندین مهارت یوکای (Yokai) است. این ویژگی را در بازی‌های Castlevania: Aria/Dawn of Sorrow و Bloodstained: Ritual of the Night دیدیم یعنی بعد از کشتن بعضی از دشمن‌ها می‌توانید سول کور‌ (Soul Core) آن‌ها را بردارید و در معبدی آن‌ها را پاک کنید سپس با تجهیز کردنشان شما می‌توانید حرکت‌های خودشان را انجام دهید.

به چند دلیل اضافه شدن این ویژگی باحال است. اول از همه چون سلاح‌های کم‌نظیر به راحتی پیدا می‌شوند پس یافتن این مهارت‌ها می‌تواند لوت کردن در بازی را جذاب کند. دلیل دیگر این است که حساسیت زیادی را به بازی اضافه می‌کند چون اگر شما هم بمیرید همراه با آمریتا (پول استفاده شده در بازی)، سول کورتان را نیز از دست می‌دهید. از همه این‌ها مهم‌تر استفاده کردن از سول کور‌ها است چون واقعا انجام دادن این حرکت‌ها تنوع زیادی را به مبارزه اضافه می‌کند و واقعا هم خیلی لذت بخش هستند. یکی از سول کورهای جالب پرتاب نیزه انکی (Enki) است و مخصوصا در مواقعی که به کمی قدرت برای کم کردن استقامت دشمن نیاز دارید برای گیج کردن دشمن‌ها به کمکتان می‌آید.

استفاده کردن از سول کورها خیلی جالب بوده اما همیشه مفید نیست زیرا استفاده کردن آن باعث خالی شدن آنیما (Anima) شده و این شاید باعث مردن شما شود پس به همین دلیل به دومین ویژگی جدید یعنی برست کاونتر (Burst Counter) می‌رسیم.

برست کاونتر تفاوت چندانی با دفع کردن حمله حریف (Parry) در بازی‌های دیگر ندارد. اگر برست کاونتر را در زمان درستی انجام دهید باعث دفع کردن حمله، گیج کردن  و کم کردن استقامت دشمن می‌شود. چیزی که برست کاونتر را از Parry متمایز می‌کند این است که شما نمی‌توانید برای همه حمله‌ها از آن استفاده کنید بلکه فقط برای حمله‌های هاله قرمز (Red-Aura) قابل استفاده است اما همه دشمنان یک حمله هاله قرمز دارند ولی تشخیص آن‌ها به تمرکز زیادی نیاز دارد.

در ابتدا این حمله‌ها می‌توانید برای شما دردسرساز شوند یعنی این حمله‌ها می‌تواند یک دشمن عیف را تبدیل به یک دشمن خیلی ترسناک کند اما در طول بازی و با مردن‌های زیادی می‌توانید زمان آن حمله‌ها تشخیص دهید و از برست کاونتر بر علیه آن‌ها استفاده کنید.

سه نوع برست کاونتر وجود دارد: بی‌رحم (Brute)، وحشی (Feral) و روح (Phantom)  و استفاده از آن‌ها بستگی به گاردین اسپریتی (Guardian Spirit) دارد که شما تجهیز کرده‌اید. بی‌رحم شروع آهسته‌ای دارد اما زمانی که قابل استفاده باشد قدرت آن به قدری است که همه حمله‌ها را می‌تواند دفع کند و ضربه سختی به استقامت دشمن وارد کند. وحشی نوعی حرکت سریع (Dash) است که در برابر دشمن‌هایی که از حرکت سریع استفاده می‌کنند خیلی کاربردی است. آخرین برست کاوتر هم که روح نام دارد همانند بی‌رحم است ولی سریع قابل استفاده بوده و برای حمله‌های سرعتی خیلی کارآمد است.

برای عملکرد بهتر در برابر هر باس (Boss) به برست کاونتر مخصوص آن باس نیاز دارید و خوشبختانه در بازی Nioh 2 در معبدها اجازه تغییر گاردین اسپریت را دارید.

به طرز وحشتناکی عمیق است

نمونه‌هایی از شخصی‌سازی ظاهر کاراکتر را در پایین می‌توانید مشاهده کنید:

شخصی سازی قلب این بازی است. در بالا در مورد شخصی سازی کاراکتر به طور خلاصه نکاتی بیان شد اما به‌غیر از تغییر دادن ظاهر، انتخاب‌هایی که برای شخصی سازی هر سیستم در اختیار دارید فوق‌العاده است؛ برای مثال ۹ عدد اسلحه (Melee Weapon) وجود دارد که هر کدام کاملا منحصر به فرد هستند و درخت ارتقای آن‌ها با همدیگر متفاوت است. ۲ تا جادو نیز وجود دارد که هر کدام درخت مهارت متفاوتی داشته و برای استفاده از این اسلحه‌ها و جادوها ۸ حالت متفاوت نیز وجود دارد.

هر آیتمی که پیدا می‌شود، حالت آن می‌تواند نسبت به استایل بازی‌ بازیکن دوباره تغییر کند. شما به آسانی می‌توانید ابزار خود را با استفاده از Fashion Souls تغییر دهید؛ تقریبا می‌توانید ظاهر هر چیزی را که بدست آورده‌اید تغییر دهید.

بازی Nioh 2 به اندازه‌ یک اقیانوس عمیق است

اینکه این بازی تا این حد عمیق است همیشه نکته مثبتی نیست مثلا بعضی اوقات نیم ساعت وقت خود را صرف منوی بازی می‌کنید چون بازی کردن با منو به اندازه مبارزه کردن در بازی مهم است. بعضی اوقات وقت زیادی را صرف این می‌کنید که کدام اسلحه با کدام جادو را انتخاب کنید یا چه آیتم‌هایی را نگه دارید یا بفروشید. سیستم لوت بازی زیاد جذاب نیست چون بلاخره بازی لوت‌هایی که بدست می‌آورید را به پول بازی تبدیل می‌کند به همین دلیل لوت کردن صندوق‌ها و یا باس‌های بازی هیجانی ندارد.

یکی دیگر از چیز‌هایی که در Nioh 2 جدید است قلمروهای یوکای (Yokai Realms) است. این مکان‌ها با مه گرفته شده و دشمن‌های قوی در آن‌ها هستند. نکته‌ای که در مورد این مکان‌ها یوکای مهم است کم شدن سرعت ترمیم Ki بوده که باعث می‌شود سریع‌تر استقامت را از دست دهید اما در عین حال آنیمای شما بیشتر می‌شود که استفاده از مهارت‌های یوکای را راحت‌تر می‌کند. زمانی که منبع قلمروهای یوکای را بکشید دیگر آن مکان پر از دشمن نیست و حتی بعد از استفاده از معبد دوباره ظاهر نمی‌شوند.

با توجه به اینکه مبارزه و شکست دادن دشمن‌ها در قلمروهای یوکای خیلی سخت بوده اما همراه با جوایزی است که ارزش تحمل این سختی را دارد.

شیرجه زدن به سمت سختی

یکی از نکات جالب این بازی این بوده که با وجود اینکه خیلی سخت است اما استودیو تیم نینجا (Team Ninja) با چیزهایی که در بازی قرار داده‌اند بالانسی برای بازی به وجود آورده‌‌اند مثلا می‌توانید با استفاده از اسلحه و برست کاونتر مناسب سختی بازی کم شود و یا زمانی که در زمین‌های یوکای (Yokai Fields) هستید و Ki شما ترمیم نمی‌شود، همراه‌های کامپیوتری خود را از طریق Benevolent Graves برای کمک فرا بخوانید. زمانی که استقامت باس‌ها تمام می‌شود آن‌ها زمین مبارزه را تبدیل به یوکای می‌کنند اما شما می‌توانید از مهارت‌های یوکای در آن زمان استفاده کنید.

زمان لازم برای تمام کردن داستان اصلی بازی تقریبا ۵۵ ساعت است و شما در طول بازی پیش نمی‌آید که احساس کنید سختی بازی منصفانه نیست اما این اتفاق بعضی اوقات در انجام ماموریت‌های فرعی پیش می‌آید. در این ماموریت‌ها برخی از دشمن‌ها با همدیگر و با مهارت‌های یوکای متفاوت به شما حمله می‌کنند که باعث می‌شود مرز بین سخت بودن با غیر منصفانه نامشخص شود. خوشبختانه تمامی این ماموریت‌های جانبی انتخابی هستند و اگر چنین چالشی را دوست ندارید می‌توانید بی‌خیال آن‌ها شوید.

همانند بازی قبلی این بازی هم دارای حالت جدیدی مانند +New Game است. در این حالت می‌توانید با سختی Dream of the Strong بازی کنید که هم چالش‌ها سخت‌تر و هم جوایز بهتر هستند. این حالت همچنین به شما اجازه می‌دهد که از Ochoko Cup که آیتمی برای فراخواندن کمک است استفاده کنید. بعد از آمدن کمک شما می‌توانید آیتم‌های Divine (کمیاب‌ترین ابزار بازی Nioh 2) بیشتری بدست آورید.

به‌غیر از حالت +New Game شما می‌توانید به صورت مشارکتی با دو دوست ماموریت‌هایی را انجام دهید. این ماموریت‌ها جدا از داستان بازی است. در این حالت بازیکن‌ها با همدیگر یک درجه همکاری دارند و اگر یکی از آن‌ها بمیرد و باعث شود درجه همکاری خالی شود، شما بازی را باختید.

نکته دیگر خوب این بازی صفحه‌های لودینگ است. لودینگ در این بازی به شدت سریع بوده و برای بازی که زیاد در آن می‌میرید خیلی عالی است.

کلام آخر

در پایان نقد و بررسی بازی Nioh 2 باید گفت که این عنوان واقعا تکامل یافته بازی قبلی است یعنی تمامی چیزهایی که عالی بودن در بازی قبلی را قوی کرده اما بعضی از اشکالات جدید این نسخه را درست نکرده است. سیستم مبارزه درخشان با وجود سول کورها، برست کاونتر‌ها و چگونگی تاثیر این دو ویژگی روی هوش مصنوعی دشمن‌ها، درخشان‌تر شده است. عمق بازی شگفت‌انگیز بوده هرچند بعضی اوقات باعث سردرگمی بازیکن می‌شود. اگر چالش را دوست دارید و از بازی‌هایی مانند سری Dark Souls لذت می‌برید حتما Nioh 2 را بازی کنید.

دیدگاه خود را پیرامون نقد و بررسی بازی Nioh 2 با بازی رایانه در میان بگذارید.

نقد و بررسی بازی Nioh 2

شاید سیستم‌های زیاد بازی Nioh 2 کمی سردرگم کننده باشد اما سیستم مبارزه درخشان بازی و درجه سختی مناسب بازی باعث شده که این بازی ارزش بازی کردن را داشته باشد.
۹
عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton