نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

جدیدترین عنوان از مجموعه Darksiders ثابت کرد که یک اثر در این فرنچایز با تغییراتی اساسی نیز همچنان می‌تواند جایی در دل مخاطبانش باز کند. در ادامه با بازی رایانه همراه باشید تا به نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis بپردازیم.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

پرداختن به مجموعه دارکسایدرز و غرق شدن در دنیای آن برای بسیاری از بازیکنان – از جمله خودم – همیشه لذت بخش و سرگرم کننده بوده است. از اولین باری که با نخستین سوار این مجموعه یعنی War آشنا شدیم تا زمانی که با Death به قدرت واقعی یک Horseman پی بردیم یا حتی هنگامی که سومین سوار یعنی Fury را ملاقات کردیم، در تمام آن لحظات در حال کشف دنیاهای شگفت انگیز و در راه تلاش برای برقراری تعادل در این دنیاها بودیم. اما با این وجود همچنان یک جای خالی حس می‌شد. لحظه‌ای که همه ما منتظرش بودیم و آن چیزی نبود جز دیدار با چهارمین سوار و تجربه بازی با او. خوشبختانه رسیدن به این لحظه در قالب یک بازی جدید از این مجموعه به طور ساختارشکنی رقم خورد که در ادامه نگاه دقیق‌تری به آن خواهیم انداخت. این شما و این هم نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

درست از لحظه‌ای که اولین ویدیو از گیمپلی بازی Darksiders Genesis منتشر شد، نکته مهمی توجه همه ما را به خود جلب کرد؛ دوربین بازی خیره‌کننده‌ترین بخش قضیه را به خود اختصاص داد. دوربین در Darksiders Genesis به کلی تغییر یافته بود و حال به حالت ایزومتریک درآمده بود. این نکته به تنهایی کافی بود تا گمانه زنی‌ها و پیش داوری‌ها در مورد کیفیت بازی به اوج خود برسد. عده بسیاری از نبود یک اثر اینچنینی همانند Diablo با چنین دوربین و فضایی خسته شده بودند و معرفی Darksiders Genesis همچون روزنه‌ای امید بخش برایشان قلمداد شد. عده‌ای دیگر اما معتقد بودند که چنین تغییری چیزی جز شکست به همراه نخواهد داشت. اما در میان این بحث‌ها کمتر کسی به نحوه عملکرد چهارمین سوار و ارتباطش با این ساختارشکنی جدی توجه کرد.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

داستان این نسخه از بازی دارکسایدرز به هیچ‌وجه پیچیدگی خاصی در خود ندارد. داستان کلی از این قرار است که شورا به فعالیت‌های لوسیفر شک کرده و دو سوار را برای بررسی اوضاع و اطمینان از پایداری بالانس به ماموریت می‌فرستد. یکی از آن دو سوار چهره‌ای آشنا برای همگی ماست. War که پیش از این در نسخه اول مجموعه تجربه بازی با او را داشتیم اولین Horseman از این تیم دو نفره است. اما دومین عضو کسی است که به شخصه مدت زمان زیادی را برای آشنایی با او سپری کردم. Strife بالاخره به عنوان یک شخصیت کلیدی قابل بازی وارد Darksiders شد تا دستی بر سر و روی مکانیک‌های گیمپلی این مجموعه بکشد و روحی دوباره در آن بدمد.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

Strife و War، این ترکیب باشکوه بی نظیر…

چهارمین سوار از مجموعه دارکسایدر دقیقا همان شخصیتی است که انتظارش را داشتیم و جای خالی‌اش تا پیش از این در بین سه Horsemen دیگر حس می‌شد. Strife یک ماشین کشتار جمعی شوخ طبع است که در تمامی لحظات – حتی بدترین آن‌ها – هم در آرامش کامل قرار دارد و با همه چیز شوخی می‌کند. Strife را می‌توان به مثابه دانته‌ی دنیای دارکسایدرز قلمداد کرد. حال، چنین شخصیتی را در کنار War قرار دهید! پارادوکس بوجود آمده همان فرمولی است که سپری کردن داستان بازی را جذاب‌تر خواهد کرد. Strife که همیشه و در همه حال آرام و در حال طعنه زدن است و حتی فعالیت‌های شورا و وظایفی که از سوی آنان محول شده است را هم به چالش می‌کشد، در طول مسیر در کنار War قرار گرفته که با جدیت تمام، تنها به هدف خود و انجام ماموریت شورا می‌اندیشد. بحث‌های این دو در نقاط مختلف بازی در قالبی زیبا به نمایش درمی‌آید که این مسئله قطعا جزو نقات مثبت بازی است.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

کنار هم قرار گرفتن War و Strife در خط داستانی به معنای وجود هر دو آن‌ها در مکانیک‌های تازه تعریف شده دارکسایدرز جنسیس هم هست. در این بازی هر دو شخصیت را به همراه خواهید داشت و بسته به سبک بازی کردن مورد نظرتان بین آن‌ها سوییچ می‌کنید. اینجاست که متوجه می‌شویم تفاوت اصلی این دو برادر تنها در شخصیتشان نیست بلکه سبک مبارزه آن‌ها هم کاملا از یکدیگر متمایز است. به طور کلی عمده سیستم مبارزه Strife به کمک دو تفنگ همیشگی‌اش (Mercy و Redemption) از راه دور است و سیستم مبارزه War همانند اولین نسخه از این سری، از راه نزدیک. تضاد بین این دو سبک مبارزه باعث وجود تنوع در گیمپلی جنسیس هم شده است. War دقیقا همان سیستم مبارزه‌ای Darksiders را با خود به جنسیس هم آورده است و همین مورد حس نوستالژی بازیکنان قدیمی سری را قلقلک خواهد داد. از سویی دیگر اما Strife برای همه ما کاملا جدید و در عین حال کارآمد است.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

درست همانند Mayhem، شیوه روایت کات سین‌های بازی هم فوق العاده است!

نکته ضعیفی که در بحث گیمپلی دارکسایدرز جنسیس به چشم می‌خورد، دقیقا به بحث عدم تعادل بین سیستم مبارزه‌ای این دو برادر برمی‌گردد؛ به نحوی که از ابتدا تا اواسط بازی، War کارآمدتر خواهد بود و بازیکنان برای موفقیت بیشتر، اکثر زمان باری را با این شخصیت سپری می‌کنند. اما از نیمه به بعد و با اضافه شدن قابلیت‌های جدید برای Strife، شخصیت War عملا بی فایده خواهد شد و این Strife است که یک تنه در تمامی مراحل می‌تازد و به سادگی هر چه تمام‌تر از پس تمامی دشمنان، مینی‌باس‌ها و باس‌ها برمی‌آید.

عدم تعادل و برتری نسبی Strife به War تنها به وجود قابلیت‌های گیمپلی محدود نمی‌شود و یک دلیل مهم دیگر هم دارد: دوربین بازی! این همان چیزی است که در اول مقاله هم به آن اشاره شد. دوربین ایزومتریک بازی دقیقا برای بازی کردن با Strife طراحی شده و واقعا هم در این خصوص کارآمد است. دوربین جدید آنقدر برای شما محدوده گسترده دید را محیا می‌کند تا با کمک Strife به راحتی از راه دور دشمنان را از بین ببرید. اینجاست که متوجه می‌شویم ساختارشکنی جنسیس و تغییر ناگهانی آن نسبت به عناوین هم خانواده‌اش نه تنها بد نیست بلکه کاملا متناسب با شخصیت کلیدی بازی طراحی شده است. هر چند باید به این مسئله هم اشاره کرد که دوربین بازی خالی از ایراد نیست. همانند تمامی نسخه‌های پیشین دارکسایدرز که هر کدام به نحوی با مشکلات ریز و درشت دوربین دست و پنجه نرم کرده‌اند، Darksiders Genesis هم از زاویه‌ای جدید، مشکلات خاص خود را به همراه خواهد داشت که این مسئله بیش از هر جای دیگری در زمینه پلتفرمینگ بازی خود را نشان می‌دهد. هنگامی که می‌خواهید از جایی بالا بروید یا از ستونی به ستونی دیگر بپرید، دوربین بازی بسیار آزار دهنده خواهد شد. این در حالی است که خود پلتفرمینگ بازی هم در بسیاری از مراحل اضافی، حوصله سربر و ناکارآمد ظاهر می‌شود.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

خط اصلی داستان بازی از ۱۶ مرحله تشکیل شده است. بازی در کل ۵ باس اصلی را شامل می‌شود که هر کدام یک مرحله اختصاصی را در اختیار دارند. طراحی باس فایت‌های جنسیس از نقاط قوت این اثر به شمار می‌آید. هر کدام از باس‌ها شیوه خاص مبارزه‌ای را می‌طلبند و از فازهای متنوع مبارزه‌ای برخوردارند. علاوه بر این ۵ باس اصلی، مینی‌باس‌های بسیار زیادی در بازی حضور خواهند داشت و بسیاری از آن‌ها در مراحل مختلف باز هم به سراغتان خواهند آمد. این مسئله در مورد دشمنان عادی هم صادق است. گرچه تنوع ظاهری آن‌ها بالاست اما برای از بین بردن اکثر آن‌ها عملا به استراتژی‌های خاص و متنوعی نیاز نخواهید داشت و همین مسئله باعث می‌شود تا چالش خاصی را در حین رویارویی با دشمنان عادی حس نکنید. اما چیزی که مبارزه با تمامی باس‌ها و دشمنان را جذاب‌تر می‌کند، Orbهایی است که آن‌ها از خود به جای خواهند گذاشت. این Orbها به هر دو سوار کمک می‌کنند تا لول آپ شوند. بازی از سیستمی برای لول آپ بهره برده که برای دریافت بیشترین حجم بازدهی آن، باید مدت زمان زیادی را سپری کنید تا به بهترین آپگرید ممکن برسید.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

علاوه بر خط اصلی بازی، بخش Arena هم به این اثر افزوده شده است. آرناها حکم یک چالش اضافی در کنار مسیر اصلی داستانی را داشته و تجربه آن خاصی از لطف نیست. هر آرنا (به جز آخرین آرنا که بی نهایت است) از ده موج مختلف از دشمنان تشکیل شده که با اتمام هر کدام از مراحل می‌توانید رکورد خود را جابه‌جا کنید و بسته به میزان رکورد کسب شده، آیتم و جوایزی را از آن خود کنید.

محیط‌های بازی هم از دیگر فاکتورهای مثبت آن به شمار می‌آیند. دانجن‌های زیادی در بازی وجود دارند که هر کدام چالش خاصی را در ازای جایزه‌ای مناسب به همراه خواهند داشت. اشاره کردن بهاین نکته هم الزامی است که بازی ارزش تکرار هم دارد. با پیشروی در بازی و کسب آیتم‌های جدید می‌توانید به مراحل قبل بازگردید و بخش‌های جدیدی که در ابتدا غیرقابل دسترس بوده‌اند را کشف کنید.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

در Darksiders Genesis هم به بهشت سفر خواهید کرد و هم به جهنم. هم با فرشته‌ها مواجه خواهید شد و هم با شیاطین و در مسیر پر پیچ و خم پیش رو، از دریچه دوربینی ایزومتریک، محیط‌های چشم نواز و طراحی‌های فوق العاده محیطی را خواهید دید که با یک موسیقی تاثیرگذار در هم آمیخته شده‌اند. موسیقی این قسمت از Darksiders بر عهده Gareth Coker بوده و به جرئت می‌توان گفت که موسیقی این اثر یکی از قدرتمندترین اجزای آن است.

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

در نهایت باید گفت که دارکسایدرز جنسیس اثری عالی در این مجموعه است که با یک داستان ساده اما شخصیت‌های غنی، مکانیک‌های گیمپلی آشنا و در عین حال جدید، محیط‌های چشم نواز، موسیقی گوش نواز و گرافیک هنری درخور این اثر، جایگاه خود را به عنوان عضوی ساختار شکن و در عین حال قدرتمند از مجموعه دارکسایدرز در دل مخاطب پیدا خواهد کرد. جنسیس اثری است که تجربه آن برای طرفداران دارکسایدرز الزامی است. قطعا Strife و War ماموریت خود را به خوبی انجام داده‌اند!

نقد و بررسی بازی Darksiders Genesis

جدیدترین اثر از مجموعه Darksider، با معرفی کامل Strife و تغییرات عمده‌اش نسبت به بازی‌های پیشین این مجموعه، علیرغم مشکلات کوچکی که با خود به همراه دارد، اثری در خور توجه و فرزندی خلف برای این فرنچایز است!
۸.۵
عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton