Doom

برترین بازی‌های شوتر چندنفره

در این مقاله با بازی رایانه همراه باشید تا به بررسی بهترین بازی‌های شوتر چند نفره از دید سایت PCgamer بپردازیم.

قبل از آن که اسم این سبک بازی‌ها را شوتر اول شخص (First Person Shooter) بنامند تا سال ۱۹۹۶ به همه آن‌ها کلون‌های دووم (Doom clones) می‌گفتند. شاهکار استودیوی id software باعث شد استودیوهای دیگر ۲۰ سال بعد از بازی دووم، بازی‌های بسیار زیادی به سبک دووم درست کنند و بازیکنان به شیوه‌های مختلف مانند تک نفره، گروه‌های LAN، چند نفره (Co-Op)، مسابقات بازی‌های ویدیویی و مادهای مختلف آن‌ها را بازی کنند.

اسلحه و دشمن پایه ثابت این بازی‌ها است ولی پیدا کردن بازی مورد علاقه از بین این همه عنوان مختلف خیلی سخت است. ما در این مقاله به بررسی بهترین بازی‌های شوتر در سبک چند نفره می‌پردازیم. در این بازی‌ها شما با دوستانتان به صورت آنلاین یا آفلاین همکاری می‌کنید که بازی را به پایان برسانید یا ماموریت‌هایی را انجام دهید پس در این لیست از بازی‌هایی که در آن‌ها رقیب همدیگر هستید مانند PUBG خبری نیست. ترتیب این بازی‌ها کاملا تصادفی است.

Halo: The Master Chief Collection

بازی‌های شوتر Halo

تاریخ عرضه: ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹

سازنده: استودیوهای اینداستریز ۳۴۳ (Industries 343)، اسپلش دمج (Splash Damge)، رافین گیمز (Ruffian Games)، بانجی (Bungie) و سیبر (Saber)

مهم نیست که چند سال از ساخت بازی‌های Halo گذشته باشد چون بازهم دلیل خوبی برای بازی کردن وجود دارد. این دلیل، بازی به بازی متفاوت است. هنوز هیچ بازی شوتری مانند بازی‌های Halo بزرگ و دارای مراحل سند باکسی نیست اما با این حال هر کدام از بازی‌ها یک ویژگی متفاوت دارند مثلا در Halo 1 اسلحه پیستول است. اسلحه‌ای که مانند منجنیق قوی است و تقریبا در مودهای مولتی‌پلیر آن را داشته باشید کافی است. خود مود مولتی‌پلیر خیلی سرگرم کننده است مخصوصا وقتی که به وسیله LAN چند سیستم را به همدیگر وصل کنید. در بازی Halo Reach نیز انجام دادن کمپین با ۴ نفر و بقا در برابر موج‌های حمله خیلی باحال است.

خوشبختانه مایکروسافت این سری را به عنوان یک پکیج برای PC منتشر می‌کند و برای سال‌های آیتده نیز مدام آپدیت‌هایی برای آن‌ها می‌آید. دو بازی اول بهار ۲۰۲۰ و Halo 2 و Halo 3 نیز به عنوان مولتی‌پلیرهای رقابتی به بازی‌ها اضافه می‌شوند. به زودی می‌توانیم با اسلحه پیستول کل این تابستان را خوش بگذرانیم.

Day of Infamy

بازی‌های شوتر Day of Infamy

تاریخ عرضه: ۲۰۱۷

سازنده: نیو ورلد اینتراکتیو (New World Interactive)

اگر بازی DoI را به صورت چند نفره تجربه کنید با دشمنان خیلی زیادی مواجه می‌شوید. دشمنان کمی خنگ اما خیلی دقیق هستند. انواع اسلحه حمل می‌کنند و تا زمانی که شما ماموریت را به اتمام نرسانده‌اید دست از حمله کردن به شما بر نمی‌دارند. بعضی اوقات دستور پرتاب موشک بر روی شما را هم می‌دهند اما اگر بخواهید از دست موشک‌ها نجات پیدا کنید باید سریع آن کسی که دستور را می‌دهد از بین ببرید.

این بازی واقعا توانایی‌های شما را به عنوان یک تیم مانند بازی Red Orchestra یا Rising Storm 2 به چالش می‌کشد پس باید در استفاده از اسلحه و نقشه خوانی ماهر باشید. اگر هوس شنیدن شلیک گلوله از اسلحه‌های جنگ جهانی را کرده‌اید این بازی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

Arma 3

بازی‌های شوتر Arma

تاریخ عرضه: ۲۰۱۳

سازنده: بوهمیا اینتراکتیو (Bohemia Interactive)

این بازی داشتن درک درست از مقیاس و جزئیات باهمدیگر است. این بازی صرفا یک بازی عادی شوتر نیست بلکه همه چیزی است که در جنگ اتفاق می‌افتد مثلا با واقعی‌ترین خشاب عوض کردن مواجه هستید. حتی برای کنترل یک هلیکوپتر تقریبا باید به اندازه یک خلبان واقعی بلد باشید و آسیبی که از شلیک دشمن به شما وارد می‌شود نیز شبیه واقعیت است. هیچ بازی شوتری به اندازه این بازی نتوانسته جنگ را شبیه سازی کند.

استودیوی بوهمیا پکیج Apex را به بازی Arma 3 اضافه کرده است که در این پکیج می‌توانید در یک مپ بزرگ به نام Tanoa به اندازه ۱۰۰ کیلومتر مربع بازی کنید.

SWAT 4

بازی‌های شوتر SWAT

تاریخ عرضه: ۲۰۰۵

سازنده: ایرشنال گیمز (Irrational Games)

در بازی SWAT 4 دشمنان دشمن نیستند در واقع مظنون هستند و تا زمانی که اقدامی بر علیه شما انجام نداده‌اند کاملا بی‌گناه هستند. ترک عادت شلیک کردن در اول کار کمی سخت است اما اگر یاد بگیرید که نفر اول شلیک نکنید پاداش‌های زیادی بدست می‌آورید چون در این بازی شما مسئول کارهای خودتان هستید پس باید یاد بگیرید که حتما قبل از اینکه شلیک کنید دشمن را از افراد بی‌گناه تشخیص بدهید. شما می‌توانید این بازی را به صورت ۵ نفره بازی کنید و چون از طریق هدست می‌توانید باهمدیگر در ارتباط باشید این بازی تقریبا به واقعیت تبدیل می‌شود.

بالاخره بازی SWAT 4 بعد از سال‌ها انتظار به صورت دیجیتالی منتشر شد.

Borderlands 2

Borderlands 2

تاریخ عرضه: ۲۰۱۲

سازنده: گیر باکس (Gearbox Studios)

با تمرکز بر ایده بازی قبلی خود که باعث فروش بسیار عالی بازی شد، استودیوی گیرباکس دومین سری از بازی را با بهتر کردن ویژگی‌های بازی قبلی و خنده‌دارتر کردن بازی توانست یکی از بهترین بازی‌های شوتر را عرضه کند. در بازی Borderlands 2 تنوع اسلحه‌ها تقریبا بی‌نهایت است اما چیزی که بازی را جذاب کرده است محیط رنگی و تخیلی بازی است که باعث به وجود آمدن دشمنان عجیب و غریب شده است. وقتی باندیت‌ها (Bandits) را می‌زنید جیغ می‌زنند، می‌لنگند و خودکوشی می‌کنند و یا بعضی‌ها در آخرین لحظه کلماتی را بر زیان می‌آورند. اگر به سر گلایس‌ها (Goliath) شلیک کنید می‌توانید آن‌ها را به افرادی برای کمک به خودتان تبدیل کنید اما اگر زیاد مواظب نباشید احتمال دارد به ضرر خودتان هم تمام شود. Borderlands 2 یک بازی عالی سرگرم کننده است که برای افرادی که بازی شوتر دوست دارند فوق‌العاده است.

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

تاریخ عرضه: ۲۰۰۹

سازنده: ولو (Valve)

واقعا تعداد ماد‌هایی که برای بازی‌های چند نفره Valve درست شده‌اند دیوانه کننده است. چهار سال بازی L4D2 یکی از بهترین بازی‌های چند نفره بود. اگر از کاراکترهای بازی اصلی خوشتان نمی‌آید نگران نباشید می‌توانید انواع ماد‌ها را نصب کنید و در نقش جوکر یا شاهزاده زلدا بازی کنید و اگر از کمپین بازی خوشتان نمی‌آید حتی می‌توانید در نقشه‌های درست شده مانند شهر‌های بازسازی شده بازی Silent Hill و یا مراحل GoldenEye با زامبی‌ها مبارزه کنید. L4D2 یک بازی کاملا هیجان انگیز برای گروه‌های چند نفره است.

Destiny 2

Destiny 2

تاریخ عرضه: ۲۰۱۷

سازنده: بانجی (Bungie)

بانجی با سری بازی Halo نشان داد که در استفاده از اسلحه و مبارزه خوب کار می‌کند اما بازی Destiny 2 این مهارت را وارد یک دنیای تخیلی RPG با اضافه کردن سیستم لوت کرد. طرفداران قدیمی بانجی زیاد از ساختار فصل ۲ بازی خوششان نیامد اما کسانی که اولین بار است که این بازی را انجام می‌دهند حتما از این همه ماموریت‌های متفاوت که بیشتر آن‌ها رایگان هم است، خوششان می‌آید.

مود رقابتی بازی خوب است اما چیزی که این بازی را جذاب می‌کند انجام ماموریت به وسیله ۶ بازیکن است. در این مود با همدیگر به حل کردن معما و مبارزه می‌پردازید. با بالا رفتن سطحتان به اسلحه‌های زیبایی که بعضی از آن‌ها صفحه‌ها تاریخچه دارد، دست پیدا می‌کنید. بازی Destiny 2 باید بهتر شود تا بخواهد به عنوان یک بازی شوتر مدت‌ها زنده بماند اما هنوز هم خیلی سرگرم کننده است و می‌توانید ساعت‌ها آن را بازی کنید.

Sven Co-op

Sven Co-Op

تاریخ عرضه: ۱۹۹۹

سازنده: اسون کو-آپ تیم (Sven Co-op Team)

اگر بازی اصلی Half-life یک تلویزیون پر از شبکه‌های عجیب و غریب بود که شما می‌توانستید به اختیار هر شبکه‌ای را انتخاب کنید، شبیه بازی Sven Co-op می‌شد. سال‌ها تلاش گروهی از کسانی که مادهایی برای Half-life درست می‌کردند باعث درست شدن بازی ۳۲ نفره Sven شد. اگر Sven را با دوستانتان که به بازی Half-life علاقه دارند بازی کنید می‌توانید ساعت‌ها با هیولاها و دانشمندان در دنیاهای عجیب وقت بگذرانید. اول شما در یک محیط تکنولو‌ژیک هستید و در مرحله بعد به اهرام مصر رفتید و نارنجک به سمت آنوبیس (Anubis) پرت می‌کنید. چندین نقشه دانلود کنید و با دوستانتان ساعت‌ها بازی کنید و از اتفاق‌هایی که می‌افتد لذت ببرید.

Warhammer: End Times – Vermintide

warhammer the end times

تاریخ عرضه: ۲۰۱۵

سازنده: فت‌شارک (Fatshark)

بازی Warhammer: End Times – Vermintide نیز مانند بازی Left 4 Dead 2 است یعنی شما با ۳ تا از دوستانتان در شهری که توسط  موش‌های باهوش انسان نما کنترل می‌شود با همدیگر به بازی بپردازید. ۴ کاراکتر در بازی وجود دارند و آن‌ها تبر، تیرکمان، جادو و شمشیر دارند. این موش‌های انسان نما تفریبا مانند زامبی‌های L4D2 هستند اما مزاحم‌تر هستند و به خاطر سیستم قطع عضو کشتن آن‌ها جالب‌تر است. کشتن این موش‌ها به وسیله اسلحه‌های قرون وسطایی خیلی باحال است. سیستم مبارزه نیز شامل سه حرکت است: زمان‌بندی درست، رعایت فاصله و دفع کردن.

افزودن سیستم افتادن آیتم از دشمن‌ها باعث شده که بازی ارزش دوباره بازی کردن را داشته باشد و این ویژگی در بازی‌های چند نفره باعث شده که بین بازیکن‌ها برای گرفتن آیتم رقابت به وجود بیاید.

Killing Floor 2

Killing Floor

تاریخ عرضه: ۲۰۱۶

سازنده: تریپ‌وایر (Tripwire)

تریپ‌وایر یکی از بهترین استودیوهای طراحی و به وجود آوردن سرگرمی است و با استفاده از اسلحه و دشمن‌های خیلی زیادی این کار را انجام می‌دهد. شلیک کردن به سر یک زامبی و منفجر کردن سر او یکی از رضایتبخش‌ترین لحظات بازی است. زنده ماندن بعد از حمله‌های پیاپی دشمنان با دوستانتان خیلی سخت است اما خیلی عالی است. مود درست کردن نقشه توسط بازیکن‌ها باعث شده که پس از گذشت ۴ سال از عرضه بازی، هنوز هم آن را بازی کنند.

Insurgency Sandstorm

Insurgency Sandstorm

تاریخ عرضه: ۲۰۱۸

سازنده: نیو ورلد اینتراکتیو (New World Interactive)

یک بازی شوتر چند نفره فوق‌العاده که در آن می‌توانید با دوستانتان بات‌های (bot) زیادی را ازبین ببرید. طراحی مراحل و ماموریت‌های بازی Insurgency Sandstorm چالش برانگیز است. هر کدام از بازیکن‌ها فقط یک جان دارند اما وقتی که یک ماموریت انجام شد هم تیمی مرده را می‌توانید دوباره زنده کنید. به همین دلیل مثلا مراحلی که باید داخل یک فضای بسته از چیزی دفاع کنید بسیار سخت می‌شود مخصوصا زمانی که یکی از هم تیمی‌ها مرده و شما باید حتی زمان خشاب عوض کردن را نیز در نظر بگیرید و از خودتان و هم تیمی‌هایتان محافظت کنید تا زمان مد نظر تمام شود. بعضی اوقات هوش مصنوعی بات‌ها خیلی ضعیف است اما بعضی اوقات نیز واقعا مرگبار ظاهر می‌شوند.

با لیست بهترین بازی‌های شوتر چند نفره موافق بودید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

۲ دیدگاه ها

  1. از بین این ها بازی های Army و left4dead رو بازی کردم
    هر کدومشون به نوعی ویژگی های خاصی داشتن که گیمر جذبشون میشد
    ممنونم بابت این مقاله زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton