نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari

نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari

در این مقاله با وب سایت بازی رایانه همراه باشید تا به نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari بپردازیم.

جیمز منگولد، فیلمساز آمریکایی که در کارنامه‌ او، کارگردانی فیلم‌هایی چون لوگان، ولورین و Walk The Line به چشم می‌خورد، در جدیدترین اثر خود، Ford V Ferrari، داستانی واقعی را مربوط به رقابت نفس‌گیر شرکت اتومبیل سازی فورد در برابر غولی چون فراری، دست مایه قرار داده و فیلمی مهیج، سرگرم کننده و با روابط انسانی و به یاد ماندنی ساخته است که در این نقد و بررسی به آن خواهیم پرداخت.

نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari | و جنون می‌تازد…

آن‌هایی که می‌گویند سینما مرده است، فورد علیه فراری را ببینند و ساکت شوند! فیلم بی‌نهایت دیدنی، خوش ریتم و با شکوهی که به نظرم بهترین فیلم منگولد است. فیلمی که به همه نشان می‌دهد سینما به واقع باید چگونه باشد. علیرغم زمان طولانی آن (دو ساعت و نیم) لحظه‌ای از ریتم نمی‌افتد و تا به آخر جذابیت و زیبایی نخست خود را حفظ می‌کند: انتخاب عالی بازیگران و بازی رضایت بخش کریستین بیل در نقش کن مایلز و همراه او، شلبی با بازی مت دیمون، به همراه کارگردانی تکنیکال و دقیق منگولد، به این امر تحقق بخشیده است.

فیلم در مواجهه‌ با داستان واقعی رقابت شرکت‌های اتومبیل سازی فورد و فراری، قصه را از سوی فوردی‌ها روایت می‌کند. اما این به معنای آن نیست که فوردی‌ها به عنوان آدم خوب‌های داستان تصویر می‌شوند. اتفاقا فیلم تا می‌تواند آن‌ها را تحقیر می‌کند و بابت بلایی که سر کن مایلز آوردند، سرزنش‌شان می‌کند. فوردی‌ها در داستان مانند هر تیپ امریکایی، دله دزد و حقه باز نشان داده می‌شوند و فیلمساز در عوض به شدت به فراری‌ها احترام می‌گذارد و آن‌ها را طرف خوب ماجرا معرفی می‌کند. به یاد بیاوریم آن هق هق کردن فورد دوم را پس از سوار شدن در ماشین شلبی یا حرفی که انزو فراری در مورد او می‌گوید و اندکی بعد فیلمساز ثابت می‌کند که تمام آن حرف‌ها درست بوده‌اند! اما به این شکل است که فیلمساز کن مایلز را به عنوان انسان و عنصری حیاتی در مسابقه که به قول شلبی، نمی‌توان آن را با پول یا هر چیز دیگری خرید، وارد داستان می‌کند تا نقشی اساسی در داستان داشته باشد و به این آدم بدها – فوردی‌ها – کمک کند تا در جدال‌شان با فراری‌ها پیروز شوند.

فیلم برای این مهم، کوچک‌ترین حرکات دست، لرزش‌ها، مکث‌ها و… را ضبط کرده و به ما نشان می‌دهد: فیلم لحظه‌ای از حرکت نمی‌ایستد. شخصیت‌ها یا اغلب در حال بحث با یکدیگرند یا آنکه اضطراب موقعیت یا مسابقه‌ای حساس را دارند؛ یا آنکه به خود مسابقه وارد شده‌اند و این مورد آخر از بقیه بسیار نفس گیرتر است! روابط شخصیت‌ها با یکدیگر نیز بسیار خوب و دقیق پرداخت شده است. رابطه‌ی مایلز و شلبی با وجود تمام زد و خوردها و اختلافات شیرین و گاه بامزه‌ای که با یکدیگر دارند، نمونه‌ی عالی این روابط است که به خوبی قادر می‌شود رابطه‌‌ی برادری این دو را بسازد؛ تا حدی که این رابطه را لمس کنیم و در یاد بسپاریم.

در ادامه‌ی متن، داستان فیلم Ford V Ferrari اسپویل می‌شود.

نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari

مایلز شخصیتی است مصمم، جدی و سخت‌گیر و بسیار کمال گرا. کمال گرایی او حتی پس از پیروزی – که شکست تمام عیاری برای مایلز به حساب می‌آید – و بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود؛ او دوباره به آینده می‌نگرد و در فکر بهتر و بهتر کردن آن ماشین لعنتی است! و جالب است که این فقط چند دقیقه پس از پایان مسابقه به ذهنش می‌آید! بهتر و بهتر شدن؛ سرعت و جنون سرعت: این همه چیز برای اوست؛ پیروزی وجود ندارد فقط جنون است و جنون برای او حرف اول را می‌زند. این جنون برای شلبی نیز صدق می‌کند و شاید بشود گفت از مایلز به او سرایت می‌کند. ریسک بزرگی که او مرتکب می‌شود و آنطور هنری فورد دوم را سوار ماشین تازه ساخته‌ی خود می‌کند و با سرعتی باور نکردنی‌ – که فیلمساز بی‌رحمانه آن را به ما نشان می‌دهد و میخکوبمان می‌کند – رانندگی می‌کند؛ به آن حد که فورد به گریه می‌افتد، دست کمی از جنون ندارد؛ جنونی که لازمه‌ی جنگیدن و پیروزی است. و جنون بیش از هر چیز در این فیلم پیشتاز است و عریان خود را به نمایش می‌گذارد و در نهایت نیز باعث مرگ مایلز می‌شود. او تا دم مرگ در حال مبارزه و تلاش برای بهتر کردن و سریع‌ کردن ماشین‌های مسابقه است و ما در طول فیلم، این را بیش از هر چیز مشاهده می‌کنیم.

نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari

اما صحبت از روابط انسانی در فیلم کردیم و خوب است به خانواده‌ی مایلز نیز اشاره کنیم که چقدر محترمانه و زیبا این خانواده به ما نشان داده می‌شود. در اواخر فیلم، جایی که مایلز در گذشته، و شلبی با پسر او گفت و گو می‌کند، بارقه‌ای از آینده را می‌شود در چهره‌ی او دید. فیلم همچون مایلز نگاهش به آینده است و با امید به آن می‌نگرد و پسر او نیز نماینده‌ی آینده است.

در فیلم جایی هست که ماشین مایلز در حین تمرین، آتش می‌گیرد اما از مهلکه نجات داده می‌شود و زنده می‌ماند. این واقعه درست در نقطه‌ی میانی فیلم رخ می‌دهد و تعجب برانگیز است. یک عذرخواهی بکنم همینجا بابت اینکه کمی از موضوع دور می‌شوم، اما واقعا به نظرم جالب می‌شود اگر در فیلمی، شخصیت اصلی فیلم در همان اواسط فیلم بمیرد و مسیر فیلم کاملا عوض شود.

اما درست است که فیلم پیش رو کاملا طبق کلیشه‌ها جلو می‌رود؛ اما بسیار متقاعدکننده است؛ دقیقا همانگونه به پیش می‌رود که توقعش را داریم با این حال به خاطر نشان دادن دقیق جزییات و روابط عالی بین شخصیت‌ها، بسیار جذاب این کار را می‌کند و ارزش دیدن دوباره و دوباره آن را بالاتر می‌برد: فیلم ارزش لحظه‌هایش را به خوبی می‌داند و از این رو گرچه رفتنی است؛ همچون لحظاتش، اما آینده را می‌سازد و ارزش پنهانی را که باعث می‌شود به آن متمایل شویم، عیان می‌کند؛ ارزشی که جز با جنون قابل دستیابی نیست. و در این فیلم جنون می‌تازد…

نقد و بررسی فیلم Ford V Ferrari

فورد در برابر فراری فیلم بسیار خوبی است؛ لذت بخش و به یاد ماندنی است. شخصیت پردازی عالی‌ آن در کنار لحظات جنون آمیز آن که به شکلی متقاعدکننده که حاصل کارگردانی بسیار خوب و تکنیکال جیمز منگولد اند، فیلم را تماشایی و بسیار قابل اعتنا کرده‌اند؛ فیلمی که از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ میلادی است و البته متاسفانه بسیار دست کم گرفته‌اندش.
۹
عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton