Blade Runner

دنی ویلنوو | استاد رنگ بندی در سینما

دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) با ساخت نه فیلم سینمایی درخشان نشان داد که یکی از بهترین فیلمسازان حال حاضر سینمای جهان است. با بازی رایانه همراه باشید تا بر اساس مقاله‌ سایت Studiobinder به توضیح کاربرد رنگ در سینمای او بپردازیم.

ویلنوو که به خاطر درام‌های قوی و کم نظیر خود مشهور است، برای شخصیت پردازی کاراکتر‌های فیلم‌هایش، از محیط پیرامون آن‌ها بهره می‌برد. بخش مهم این کار نیز از طریق انتخاب درست و به جای رنگ‌ها در فیلم‌هایش صورت می‌گیرد. فیلم‌های دنیس ویلنوو سرشار از رویدادهای پر رمز و راز و تنش‌زا است. از آنجا که این چشم انداز اغلب به شخصیت‌ها محدود می‌شود، مخاطب همراه با آن‌ها از وقایع داستان آگاهی می‌یابد. ویلنوو با محفوظ نگه داشتن مخاطبش در تاریکی، تنش و تعلیق حاکم بر صحنه را شدت می‌بخشد. او بیش از آنکه برای شخصیت پردازی از عناصر داستان بهره جوید، رنگ بندی‌های اعجاب آوری را در فیلم‌هایش به کار می‌بندد که بر این احساس تنش مدام – تعلیق – بیش از هر زمانی می‌افزاید.

به عنوان مثال، سیکاریو را به یاد بیاورید.

Sicario

سیکاریو (۲۰۱۵)

در این شکل از رنگ بندی در فیلم، رنگ های ناموزون با طرح رنگ فیلم، بیش از چیزی خودنمایی می‌کنند و بر عناصر مهم صحنه تاکید می‌ورزند. در این صحنه هنگامی که آلخاندرو وارد اتاق بازجویی می شود، رنگ مخزن آب سردکن با رنگ زرد اتاق در تضاد است و احتمال بروز خشونت را در صحنه افزایش می‌دهد و ما  را در تعلیق نگه می‌دارد. در فیلم های دنیس ویلنوو یک شئ به تنهایی می‌تواند به اندازه یک گفتگو میان شخصیت‌ها مهم و اثرگذار باشد.

یکی از اصلی ترین کارایی‌های رنگ بندی در فیلم‌های او، نمایش شخصیت‌ها و تغییر و تحولات آن‌هاست. دنیس ویلنوو معتقد است که حتی کوچک‌ترین عنصر از محیط پیرامون یک شخصیت باید بیانگر وضعیت روحی آنها باشد.

شخصیت لوییز بکنس را در فیلم ورود در نظر بگیرید.

دنی ویلنوو Arrival

ورود (۲۰۱۶)

در حالی که لوییز سعی دارد تا هدف بیگانگانی را که با آن‌ها دیدار کرده است دریابد، ویلنوو او را در منظره‌ای سرد و تک رنگ، که نمایانگر وضع روحی لوییز در این شرایط به خصوص است، تصویر می‌کند.

اما هرچه آگاهی او نسبت به بیگانگان بیشتر می‌شود، محیط پیرامون او و فضایی که ما او را در آن می‌بینیم، پر جنب و جوش تر و گرم‌تر می‌شود، انگار انعکاسی از نوری است که در ذهن او روشن شده. در اینجا رنگ بندی فیلم، به خدمت نمایان کردن احساسات او در آمده است.

دنی ویلنوو Arrival

تحول شخصیت لوییز بوسیله‌ تغییر آشکار رنگ‌ها

همانطور که گفته شد، فیلم های دنیس ویلنوو برای تقویت و عیان کردن احساسات از رنگ‌ها به شکل خیره کننده‌ای استفاده می‌کنند. رنگ بندی‌های فیلم‌های او برای نفوذ به ذهنیت شخصیت‌های آنها بسیار ایده آل هستند و ویلنوو از این موضوع به خوبی آگاه است. در فیلم‌های او، رنگ های گرم مثل آتش عمل می‌کنند؛ آن‌ها مسیرهای ذهنی و جسمی شخصیت‌ها را روشن می‌سازند. در طرف دیگر اما رنگهای سرد وجود دارند و احساسی از وجود فاصله را در ذهن متبادر می‌کنند و شخصیت را با حالتی افسرده و نومید نشان می‌دهند.

مثلاً فیلم Blade Runner: 2049 را به یاد بیاورید.

دنی ویلنوو Blade runner 2019

(Blade Runner 2049 (2017

در مثال بالا، K با بازی رایان گاسلینگ، هنگامی که در خیابان قدم می زند، چهره وی در محیط سرد و خشکی که در آن قرار دارد، کاملا مخفی شده و با آن یکی شده است. در اینجا، رنگ آبی نشان دهنده مالیخولیا و انزوا است. K لازم نیست چیزی بگوید، زیرا این رنگ بندی درست فیلم، عدم قطعیت وضعیت فعلی و همچنین آینده وی را نشان می‌دهد.

برای دنی ویلنوو همه چیز در یک صحنه باید هدف داشته باشد و حالات روحی و روانی شخصیت‌های او را توجیه کند. از آنجا که استفاده از رنگ در سینما بسیار رایج شده است، به راحتی می توان وجود رنگ را در هر فیلمی امری مسلم و حتی ضروری دانست. با این حال، فیلم‌های دنیس ویلنوو بیش از هر فیلم دیگری به قدرت رنگ‌‌‌ها در سینما واقف هستند و چگونگی گره گشایی از وقایع را روی پرده سینما از نو تعریف می‌کنند و کلیدی دیگر برای آن پیشنهاد می‌دهند.

همانطور که این فیلمساز یک بار گفت:

ساخت شعر با جوهر دوربین آن چیزی است که من در سینما انجام می‌دهم.

شعرهای دنی ویلنوو فراتر از کلمات‌اند. او استاد استفاده از رنگ‌ها در سینمای حال حاضر جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton