Scorpion's Revenge

نقد و بررسی انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

جدیدترین اقتباس از سری بازی‌های Mortal Kombat با سکانس افتتاحیه فوق‌العاده‌اش تبدیل به بهترین اقتباس از این مجموعه و یکی از بهترین اقتباس‌های ویدئوگیمی می‌شود. در ادامه با نقد و بررسی انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge همراه بازی رایانه باشید.

این روزها به نظرم دیگر نیازی نیست از کیفیت پایین فیلم‌هایی که از روی بازی‌های ویدئویی اقتباس می‌شوند نامی ببرم. فیلم‌هایی که هرازگاهی با هدف شکستن طلسم این روند ناامیدکننده عرضه می‌شوند و درنهایت به موفقیتی حداقل از حیث هنری دست پیدا نمی‌کنند. فیلم‌هایی که البته برای جذب طرفداران و دادن تجربه‌ای نزدیک به بازی‌ها با چالش‌هایی اساسی روبرو هستند که پرداخت به این چالش‌ها در محتوای این نقد نمی‌گنجد و خود مقاله‌ای دیگر می‌طلبد. در این میان سری بازی‌های محبوب Mortal Kombat که از سال‌های دور در صنعت بازی خوش درخشیده‌اند، در طی سال‌های اخیر اقتباس‌های متعدد سینمایی و بعضا تلویزیونی به خود دیده است. اقتباس‌هایی که هیچکدام موفق نشده‌اند ویژگی‌های اصلی این سری را به خوبی در قالب یک فیلم یا سریال پیاده کنند. حال جدیدترین اقتباس این مجموعه در قالب انیمیشنی با نام Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge عرضه شده و اگرچه مشکلاتی دارد که به آن‌ها خواهیم پرداخت اما موفق شده بسیاری از ویژگی‌های اساسی این مجموعه را به خوبی در قالب انیمیشنی دوبعدی پیاده کند.

نقد انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge | غلتیده در خون

Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

از آن جایی که ممکن است بسیاری بازی‌ها را تجربه نکرده باشند و از داستان فیلم تاحدودی آگاه نباشند در ادامه سعی شده با توجه به ماهیت هسته‌ داستان خلاصه‌ای از داستان انیمیشن به دور از هرگونه اسپویل ارائه شود. داستان فیلم روایتگر ارباب گروهی از نینجاها به نام هانزو هاساشی است که درگیر اتفاقاتی شده که او را در مسیر انتقام و تبدیل شدن او به اسکورپین قرار می‌دهد. انتقامی که مقدمه‌ای برای ورود به داستان مبارزات بین دنیاها می‌باشد. مبارزاتی که هر نسل بین تعدادی از جنگجویان برتر هر دنیا برگذار می‌شود و درصورتی که یکی از این دنیاها به پیروزی کافی در مقابل دیگری دست یابد بر آن سلطه پیدا می‌کند. در این میان جنگجویان زمین با نام‌های لیوکانگ، سونیا بلید و جانی کیج به رهبری ارباب ریدن درتلاش‌اند تا در این مبارزه برای جلوگیری از نابودی زمین پیروز شوند. داستان به طور کلی چیز جدیدی برای طرفداران قدیمی مجموعه ندارد و صرفا مخلوطی از یک چیز قدیمی و جدید است که البته با توجه به این که به نظر می‌رسد انیمیشن قرار است شروعی بر یک مجموعه باشد، تصمیم سازندگان برای پرداخت به این داستان و آشناکردن مخاطبان جدید با این دنیا تاحد زیادی قابل درک است. البته این به این معنا نیست که انیمیشن جذابیتی برای طرفداران نخواهد داشت، بلکه سازندگان به خوبی موفق شده‌اند همان داستان را بعضا با جزئیاتی متفاوت به خوبی به نمایش بگذارند. انیمیشن از همان ابتدا با نماهایی شروع می‌شود که تکلیف خود را با مخاطب روشن می‌کند و نخ‌هایی به او می‌دهد که مخاطب خودش را برای ادامه مسیر آماده کند. سکانس افتتاحیه‌ی انیمیشن با محتوای خشن و دردناکش به جرئت یکی از بهترین افتتاحیه‌ها را در بین انیمیشن‌ها و فیلم‌های هم سبک خود دارد و از همان ابتدا فرضیه دراماتیک داستان را بنا می‌کند.

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

پرده اول فیلم به خوبی مخاطب را با دنیای انیمیشن، مبارزات بین دنیاها و اسکورپین آشنا می‌کند و ایراد خاصی نمی‌توان به آن گرفت اما هرچه جلوتر می‌رویم در پرده دوم مشکلاتی گریبان گیر انیمیشن می‌شود. فیلم به جای پرداخت بیشتر به اسکورپین رفته رفته تمرکز خود را برروی مسابقات می‌گذارد و نمی‌تواند بالانس کافی را بین روایت این دو داستان رعایت کند. این مورد از این حیث اهمیت بیشتری دارد که فیلم با پسوند انتقام اسکورپین عرضه شده و سکانس عالی افتتاحیه به او مربوط می‌شود و قرار است به روند شکل گیری شخصیت اسکورپین بپردازد. این عدم پرداخت کافی به اسکورپین درنهایت به شخصیت پردازی او لطمه زده است. هیچ لایه‌های داستانی جدیدی برای اسکورپین بیان نمی‌شود و انیمیشن از پرداخت به مشکلات درونی و پیچیدگی‌های تبدیل شدن هانزو هاساشی به اسکورپین چشم پوشی می‌کند. درواقع همان گونه که نویسندگان درپرداخت بیشتر به داستان کلی و نوآوری جدید تنبلی کرده‌اند در پرداخت به شخصیت اسکورپین نیز توجه کافی نداشته‌اند. پرداخت بقیه شخصیت‌های داستانی نیز تاحدودی به همین شکل است. ارباب ریدن که بیشتر از بقیه تک بعدی به نظر می‌رسد و از همان ابتدا با لحن و عملکردش مرزبندی اخلاقی و شخصیتی او مشخص است و درجاهایی سعی شده با دیالوگ‌هایی تقریبا فان جدی بودن او را مقداری کاهش دهند که وصله چندان جالبی نیست. شخصیت‌های لیوکانگ و سونیا بلید در مقایسه با ریدن شخصیت پردازی بهتری دارند و درنهایت جانی کیج با شخصیت شوخ طبعی که دارد به خوبی موفق می‌شود از روند یکنواختی انیمیشن بکاهد البته که پرسونای او برخلاف گفته ریدن تا انتها تغییر چندانی به خود نمی‌بیند. البته شخصا معتقدم بسیاری از این مشکلات نتیجه زمان کوتاهی است که برای انیمیشن در نظر گرفته شده. زمان ۸۰ دقیقه‌ای انیمیشن قطعا برای پرداخت به دو داستان مجزا و پرداخت به شخصیت‌های متعدد اصلی و فرعی کوتاه است. فیلم البته در پرده سوم موفق می‌شود با توئیست‌ها و مبارزاتی جذاب دوباره به روند با کیفیت خودش در پرده اول دست پیدا کند. درنهایت انیمیشن به گونه‌ای به پایان می‌رسد که خبر از مجموعه‌ای بلند می‌دهد. مجموعه‌ای که با توجه به کیفیت خوب قسمت اول آن امید زیادی به آن است. همچنین درصورتی که از طرفدارن سری باشید، استراگ‌های جذابی برای کشف کردن در انیمیشن وجود دارد.

اولین اقتباس با درجه سنی R از این سری به خوبی موفق شده مبارزاتی جذاب، خونین و پرتنش را برای طرفدارن به ارمغان بیاورد و وفاداری دقیقی نسبت به بازی‌ها دارد. سکانس‌های جذابی که گاها با نماهایی X-ray از خردشدن استخوان‌ها و موسیقی‌های جذاب و باکیفیت ترکیب شده و سمفونی خونینی را می‌سازند. در صحنه‌های مبارزه همه چیز از زوایا و حرکت دوربین گرفته تا حرکات به زیبایی هرچه تمام‌تر انجام شده و این نشان از آشنایی کافی سازندگان به مبارزات بازی‌ها بوده است. البته تعدادی از مبارزات انیمیشن (نظیر مبارزه لیوکانگ و کیتانا) کوتاه هستند و به محض رسیدن به اوج تنش تمام می‌شوند که ممکن است برای بعضی از مخاطبان آزار دهنده باشد. این مشکل بازهم ریشه در زمان کوتاه انیمیشن دارد که در پیش ذکر شد.

طراحی بصری انیمیشن به ویژه افکت‌های ویژه‌ای که در مبارزات به کار رفته، به زیبایی کارشده است و نماهای پس زمینه که طراحی انیمه‌واری دارند از جزئیات خوبی برخوردار هستند. صداگذاری شخصیت‌‌ها که در تعدادی از آن‌ها از صداپیشه‌های قدیمی بازی استفاده شده به خوبی انجام شده است و از این لحاظ مشکلی دیده نمی‌شود. البته صدای ویژه و بروس‌لی گونه لیوکانگ در هنام مبارزات مقداری ضعیف کار شده است و اذیت کننده است.

 Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

در پایان نقد و بررسی انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge باید گفت که جدیدترین اقتباس از سری Mortal Kombat در قالبی انیمیشنی دوبعدی به خوبی موفق می‌شود مبارزاتی درخور و شایسته نام خود ارائه دهد و با ارائه‌ داستانی باکیفیت که البته حاوی مشکلاتی در ابتدای کار است، آغازکننده مجموعه‌ جدیدی باشد. مجموعه‌ای که با توجه به قسمت اول آن امید زیادی به آن خواهد بود و سازندگان اگر مشکلات قسمت اول را تکرار نکنند قطعا بهترین اقتباس‌های ویدئوگیمی تاریخ را تقدیم مخاطبان خواهند کرد. موفقیتی که با توجه به «انتقام اسکورپین» اصلا دور از ذهن نیست.

نقد و بررسی انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

در روزگاری که پشت سرهم شاهد اقتباس‌های ضعیف هستیم، این انیمیشن حکم دسری خوشمزه برای وعده غذایی کامل (لایواکشن 2021) محسوب می‌شود. فرقی نمی‌کند از طرفداران این سری باشید یا خیر، انیمیشن به خوبی موفق می‌شود هشتاد دقیقه خونین و پرتنش را برای شما به ارمغان آورد.
۷.۵
خوب

۳ دیدگاه ها

  1. ضمن تشکر از مقالات مفیدتون،امکانش هست بخش استیکر یا همون شکلک رو در مرورگرهایPCقرار بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton