Streets of Rage 4

نقد و بررسی بازی Streets of Rage 4

با نقد و بررسی بازی Streets of Rage 4 همراه بازی رایانه باشید تا باری دیگر سری به خاطرات کودکی‌مان زده و سرگرم شویم.

فرنچایز Streets of Rage یا همان «شورش در شهر» خودمان، بخش بزرگی از خاطرات خیل عظیمی از گیمرها را تشکیل می‌دهد. این سری موفق سگا از آن دست بازی‌هایی بود که بیشتر از آن که بازی باشند، بهانه‌ای برای نشستن کنار دوستان و آشنایان و سرگرم شدن در کنار هم بودند. این فرنچایز حالا بعد از ۲۶ سال بار دیگر با نسخه‌ جدید خود بازگشته تا طرفداران ژانر “Beat ’em up” را سر ذوق بیاورد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به جوانب بازی انداخته و به این سوال بپردازیم که آیا این نسخه توانسته دنباله‌ای قابل قبول برای سری واقع شود یا همانند بسیاری از دنباله‌های بازی‌های خاطره‌انگیز به خاطرات خوش شما لطمه می‌زند.

Streets of Rage 4

نقد و بررسی بازی Street of Rage 4 | شورش خیابانی باز می‌گردد

داستان بازی ۱۰ سال پس از اتفاقات نسخه سوم مجموعه روایت می‌شود. این بار اما دیگر خبری از Mr. X نیست و دوقلوهای دختر و پسر او با نام‌های Y، کنترل سندیکای جنایتکاری را برعهده و همانند پدر خود قصد کنترل شهر و مردم را دارند. قهرمانان ما این بار با نام‌های Cherry ،Blaze ،Axel و Floyd در تلاش هستند تا جلوی این دوقلوها را بگیرند. قابل ذکر است که چری، دختر آدام یکی از شخصیت‌های اصلی سری و فلوید، شاگرد دکتر زان است که در نسخه قبل او را ملاقات کرده‌ایم. به صورت کلی داستان بازی چیزخاصی برای گفتن ندارد و در قالبی کامیک بوکی روایت می‌شود. البته انتظاری از حیث داستانی برای این بازی که به گیم پلی خود متکی است، وجود ندارد و حتی در بهترین بازی‌های این سبک، داستان چندان پیچیدگی خاصی ندارد. درواقع داستان در نسخه چهارم همانند گذشته، پلی برای رد کردن شخصیت‌ها به مرحله‌های بعدی است.

ساختار گیم پلی نیز همانند گذشته است و تغییرات چندان جذابی به خود ندیده است. این بار اما با پیشرفت انیمیشن‌ها حس لذت‌بخشی هنگام کتک‌کاری خلاف‌کارها به بازیکن منتقل می‌شود. همانند گذشته بازی دارای تعدادی مرحله یا Stage است که کاراکتر موردعلاقه خود را در ابتدای آن انتخاب کرده، شروع به کشتن دشمنان خود می‌کنید و در این راه با انواع دشمنان عادی، مینی‌باس‌ها و درنهایت باس نهایی روبرو می‌شوید. هر شخصیت دارای حرکات عادی یا به اصطلاح “Light”، حرکات ویژه و درنهایت یک حرکت Star Move است که بیش‌ترین خسارت ممکن را به دشمنان وارد می‌کند و برای اجرای آن نیاز به ستاره دارید. حرکات ویژه، توانایی‌هایی هستند که در این نسخه معرفی شده‌اند و تاکنون شاهد آن نبوده‌ایم. این حرکات هنگام اجرا مقداری از نوار سلامتی شما را کم یا به نوعی مصرف می‌کنند که این مقدار با ضربه زدن به دشمنان بازی بازیابی می‌شود اما در این حین، حتی دریافت یک ضربه ساده از دشمنان، فرصت بازیابی سلامتی را از شما می‌گیرد. شاید فکر کنید که این مورد مکانیزم جالبی را به بازی افزوده است اما اجرای آن در بخش تک نفره دراغلب موارد و به خصوص هنگامی که مورد محاصره دشمنان زیادی قرار گرفته‌اید، شما را به شدت اذیت خواهد کرد به طوری که استفاده از آن را بسیار محدود خواهید کرد. از سمت دیگر باید به این نکته توجه داشت که این حرکات ویژه جهت استفاده در مواقع بحرانی در بازی قرار داده شده‌اند و مشکل ذکر شده عملا آن را در این مواقع بلااستفاده می‌کند.

Streets of Rage 4

بقیه المان‌های گیم پلی نیز تغییر خاصی ندیده‌اند. همانند گذشته آیتم‌های شفابخش در بازی به شکل سیب و… هستند. سلاح‌هایی در طول مراحل به صورت موقت قابل استفاده است که تنوع خوبی دارند و بعضی از آن‌ها قابلیت پرتاب شدن نیز دارند. لازم به ذکر است که برداشتن آیتم‌ها هنوز مانند ۲۶ سال پیش گاها اعصاب خرد کن می‌شود به خصوص در بخش تک نفره و هنگام مبارزه با موج زیادی از دشمنان. استیج‌ها با این که ظاهرشان تغییر می‌یابد اما تاثیر خاصی برروی گیم پلی بازی ایجاد نکرده‌اند و فقط شامل تله‌های جزئی هستند.  مشکل دیگری که در گیم پلی وجود دارد مربوط به کاراکترهای بازی است که بین آن‌ها بالانسی وجود ندارد و کارایی بعضی از آن‌ها به علت حرکات سریع‌تر و یک سری حرکات خاص، بیشتر است. این مورد باعث می‌شود هنگام تجربه بازی به صورت تک نفره، مجبور شوید در برخی از مراحل از کاراکترهایی نظیر Blaze استفاده کنید. این عدم بالانس کافی تاثیر منفی برروی بخش دیگری از بازی می‌گذارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. درواقع کاراکترهای بازی غیر از حرکات ویژه، نوآوری خاصی ندارند و سازندگان می‌توانستند با مکانیزم‌هایی نظیر دفاع کردن یا اختصاص المان‌های نقش‌آفرینی، عمق بیشتری به بازی ببخشند.

دانلود با کیفیت ۷۲۰pدانلود با کیفیت ۴۸۰P

دشمنان بازی از تنوع قابل قبولی برخوردار هستند و همچنین تعدادی از دشمنان قدیمی سری در بازی حضور دارند. مینی باس‌ها و باس‌ها از طراحی خوبی نیز برخوردار هستند و حتی در درجه‌های سختی پایین چالش برانگیز ظاهر می‌شوند اما به صورت چندنفره بهتر است به درجه‌های سختی Hard به بالا روی بیاورید و موج‌های سریع‌تر و بیشتری از دشمنان را تجربه کنید. همچنین در درجه‌های سختی بالا، قابلیت‌ بازگشت مجدد پس از مرگ کمتری را دریافت خواهید کرد که البته پس از هر بار مرگ، بازی پیشنهاداتی نظیر ستاره اضافه جهت انجام حرکات Star Move و جان اضافه می‌دهد که در ازای آن امتیازاتی از شما دریافت می‌کند. بازی علاوه بر بخش داستانی که تقریبا سه ساعت طول می‌کشد، دارای بخش‌های دیگری نظیر Arcade، جهت تجربه بازی به صورت نوستالژی و بدون قابلیت ذخیره‌سازی، بخش Battle، جهت تجربه‌ای دو نفره به مانند بازی‌های مبارزه‌ای که البته با توجه به بالانس نبودن شخصیت‌ها که در بالا ذکر کردم، این بخش عملا جذابیت لازم را نخواهد داشت و درنهایت بخش Boss Rush است که موجی از باس فایت‌های بخش داستانی بازی را پشت سرهم به سمت شما روانه می‌کند که شاید بتوان گفت جذاب‌ترین بخش آن پس از بخش داستانی بازی است. قابل ذکر است که بازی در ابتدا چهار شخصیت در اختیار شما قرار می‌دهد که در ادامه با پیشروی در بازی کاراکترهای بیشتری در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

گرافیک بازی چه در بخش هنری و چه فنی عالی کار شده است و در طراحی کات سین‌ها، شخصیت‌ها و انیمیشن‌های مبارزات شاهد بازی خوش ساختی هستیم. موسیقی‌های بازی نیز بسیار باکیفیت و مانند ترکیبی از یک چیز قدیمی و مدرن هستند. ترکیبی که به بهترین صورت با ریتم بازی هماهنگ است و حس و حال بازی‌های قبلی سری را تداعی می‌کند.

در انتهای نقد و بررسی بازی Street of Rage 4 باید به این مسئله اشاره کرد که به صورت کلی تمام مشکلات بازی در این نکته خلاصه می‌شود که بازی بیش از حد در گذشته مانده و قدم رو به جلویی برنداشته است. وفاداری به گذشته یک چیز است و گیرکردن در گذشته چیزی دیگر. این مورد باعث می‌شود بازی به صورت تک نفره گاها خسته کننده شود و از آن جایی که گیم پلی عمق زیادی ندارد و با داستان پروپاقرصی نیز طرف نیستیم، بهتر است بازی را با دوستان خود به صورت کوآپ (حداکثر چهار نفر به صورت Local و دونفره به صورت آنلاین) تجربه کنید و حسابی از آن لذت ببرید.

نقد و بررسی بازی Streets of Rage 4

جدیدترین اثر از مجموعه Streets of Rage موفق شده به دنباله‌ای قابل احترام و جذاب تبدیل شود. دنباله‌ای که البته خالی از مشکل نیست و عدم نوآوری و ماندن بیش از حد سازندگان در گذشته ضربه‌هایی به آن وارد نموده است. اگر قصد تجربه بازی را دارید، بهتر است دوستانتان را خبر کنید تا باری دیگر حس نوستالژی و سرگرم کنندگی عالی آن را تجربه کنید.
۸
خوب

۹ دیدگاه ها

 1. STREETS OF RAGE 4
  اپشن بسیار عالی در حد این که میتونید چهار نفره به طور انلاین و غیر انلاین بازی کنید البته این قسمت رو امتحان نکردم اما میدونم خیلی عالیه و نکات خیلی درستی بهش اضافه کردن مثل همین که در حین مبارزه نمیتونیم به هم دیگه اسیب بزنیم.
  اهنگ گذاری بسیار عالی مخصوصا اهنگ مرحله ۶ شنیدن داره خدایی
  شخصیت پردازی بسیار عالی مخصوصا شخصیت پردازی اکسل ستون و ادام هانتر و شخصیت منفی شیوا البته باس فایت ها هم همشون عالی بودن.
  صدا گذاری بروز و مثبت.
  خوش گراف و کاملا هنری.
  رنگ پردازی جالب چشم نواز.
  گیم پلی بروزترشده و بسیار لذت بخش گرچه تکرار داشت ولی خوب باحال بود و خیلی بهتر دیگر بازی هایی که در این سبک هستن در امده.
  باس فایتهای بسیار جذابش بسیار هوشمند و بدون نقص هستن من که کیف کردم باهاشون.
  مراحل و محیطهای متنوع بازی و جذاب و دل نشین بودن.
  تنوع چشمگیر NPCها و باسهای کوچک.
  روایت داستان بازی خیلی شیرن بود که به طور چهار نفری روایت میشد.
  ان پی سی NPC های مختلف نظامی و مختلف خیابانی عاشق دوتا از NPC هاش شدم اون پلیس سپر دار که مورفی MURPHY نام داشت خیلی هم سایبرپانکی بود و دومی هم همون پا اهنی که کوین و دیلان DYLAN و KEVIN نام داشت خدایی حتا خوش! نام هم هستن.
  مکانیزم خیلی جالب بازی این بود که وقتی که از ضربه های قدرتمند استفاده کنیم و HPما کم میشه میتونیم با مبارزه HP از دست رفته رو جبران کنیم اما به شرط این که برای جبران ضربه نخوریم… واقعا نکته ی بسیار جالبی بود.
  یازده۱۱ مرحله در همان شهر اولی ریج ولی نکته ی منفی بازی این بود که خیلی کم بودش یعنی ما در نسل جدید۸ هستیم و میبایستی کمی طولانیتر باشه.
  خدایی به بچگی هام برگشتن با این نسخه از بازی SOR روح پدرت شاد باد ای سازنده ی گرامی🌺💞

 2. بازیش عالیه ولی متاسفانه خیلی از منتقدان سایت های خارجی در حقش نامردی کردند Cry

  • سلام بر مازیار جان والله خدایی حرف نداره… درسته که شاید یک سری ایراداتی داره ولی اصلا تجربه بدی نیست و بلعکس خیلی هم لذت بخشه… مثلا گرچه کمبوها تکراری هستن اما اصلا چیزی نیستن که از انها سیر بشی و ارزش تکرار بازی هم خیلی بالاست یعنی دقیقا مثل نسخه های صابق خودش بخصوص نسخه یک🌺💞 مشکل خصوصی من هم با بازی اینه که فقط کاشکی کمی گیم پلیش طولانیتر میبود…

 3. یک نوستالژی تمام عیار In Love
  کلی خاطره خوب با این بازی دارم مخصوصا جایی که از سیستم قدرتی استفاده میکردیم و ماشین پلیس می اومد و با بازوکا به منطقه ای که درگیری داشتیم شلیک میکرد و نجاتمون میداد
  ممنون از نقد عالی شما
  بهترینی بازی رایانه
  بهترین بمون همیشه ROTFL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton