سریال Doctor Who

بررسی ده صحنه تاثیرگذار سریال Doctor Who از نظر طرفداران

در این مقاله، ده صحنه از سریال Doctor Who که طرفداران این سریال محبوب اظهار داشته‌اند در زندگی آن‌ها تاثیرگذار بوده است را بررسی می‌کنیم. با بازی رایانه همراه باشید.

به گزارش بازی رایانه و به نقل از Buzzfeed، نزدیک به بیش از پنج دهه است که سریال پرطرفدار و شگفت‌انگیز Doctor Who ساخته و پخش می‌شود. Doctor Who که امروزه به یکی از نشانه‌های فرهنگ معاصر بریتانیا تبدیل شده، سریالی است در ژانر علمی تخیلی که پخش آن از سال ۱۹۶۳ توسط شبکه BBC شروع و تا سال ۱۹۸۹ به طور منظم توسط همین شبکه پخش شده اما در سال ۲۰۰۵، متوقف شد تا اینکه سرانجام، در این سال راسل دیویس (Stephen Russell Davies) به عنوان کارگردان و نویسنده برگزیده این سریال، انتخاب و ساخت دنباله آن از سر گرفته و تا همین امروز هنوز ادامه دارد.

قهرمان این سریال شخصیتی است به نام دکتر (The Doctor)؛ موجودی فرازمینی با شمایل انسان؛ از نسل اربابان زمان (Time Lord)؛ نژادی فضایی فوق هوشمند با تکنولوژی‌های پیشرفته. دکتر تنها فرد از نژاد خود در کل جهان بوده و تمامی هم نژادی‌های او  هزاران سال پیش در جنگ بزرگ زمان (The Time War)، کشته شده‌اند و نسل آن‌ها منقرض شده است. دکتر که خود را در این ماجرا مقصر می‌داند بعد از این اتفاق یک ماشین زمان خارق‌العاده که زنده است و روح دارد را به اسم تاردیس (Tardis) می‌دزدد و از سیاره خود فرار می‌کند.

او بعد از این اتفاق برای اینکه درد تنهایی خود را فراموش کند و هرگز اجازه ندهد اتفاقی که برای مردم خودش رخ داد برای سیاره دیگری اتفاق بیافتد، همراه با تاردیس در سراسر کهکشان‌های فضایی و سیارات متفاوت می‌گردد، با شیاطین تمدن‌ها می‌جنگد و به طور اختصاصی در قسمت اول فصل پنجم اقرار می‌کند که او برای همیشه محافظ سیاره زمین است. نقش مکمل این سریال را دستیار دکتر بازی و معمولا این نقش را یک دختر جوان ایفا کرده که در طول ماجراجویی‌های دکتر به او کمک می‌کند. نقش مقابل دکتر در طول کل سریال دوست بچگی او است و ارباب زمانی که جان سالم بدر برده و بدنبال کشتن دکتر است. در ابتدا نام او مستر (Master) و بعدها تبدیل به زنی شد که نامش (Missy) بود. در هرکدام از ماجراجویی‌های این سریال موضوعات بزرگی از جمله مسائل روانشناختی،  اجتماعی،  عاطفی و حتی گاهی موضوعاتی در رابطه با تکنولوژی مطرح و بررسی می‌شود. این سریال علمی تخیلی را همچنین می‌توان جز ژانر کاراگاهی شمرد.

اکنون ده صحنه از این سریال ماندگار و پرطرفدار را که به اظهار مردم، در زندگی آن‌ها تاثیرگزار بوده و به آن‌ها کمک کرده است را بررسی می‌کنیم.

خودکشی ونگگ

سریال Doctor Who

این صحنه مربوط می‌شود به هنگامی که ایمی (Amy) به بازیگری کارن گیلن (Karen Gillan)، متوجه می‌شود که علی رغم تلاش او و دکتر، ونگگ (Van Gogh) باز هم خودکشی می‌کند. در این صحنه ایمی به دکتر می‌گوید که تلاش‌های آن‌ها بی نتیجه بوده اما دکتر پاسخ می‌دهد که شاید اینگونه بنظر بیاید اما حتی اگر خوبی بدی را شکست ندهد هم آن را بی اهمیت نمی‌کند. به گفته یکی از طرفداران، این صحنه به او امید داده است و باعث شده تا او خود را به ابراز ناراحتی در روزهای سخت سرزنش نکند؛ زیرا باور دارد که حتی اگر تلاش او به نتیجه نرسید چیزی از ارزش زحماتش کم نمی‌کند.

تماشای نابودی زمین

سریال Doctor Who این صحنه مربوط می‌شود به زمانی که رز (Rose) به بازیگری بیلی پپر (Billie Piper)، به همراه دکتر شماره نهم به نابودی زمین می‌نگریستند. در این صحنه دکتر به رز می‌گوید ما نود درصد مواقع به این موضوع فکر می‌کنیم که مرگمان چگونه خواهد بود؟ آیا کشته می‌شویم یا به قتل می‌رسیم و یا شاید هم با یک فاجعه جهانی می‌میریم؟ اما یک بار هم به این فکر نمی‌کنیم که شاید زنده بمانیم. شاید دیدن این قسمت در این روزها که مردم به شدت درگیر ترس از مرگ با ویروس کرونا هستند متاثر کننده باشد.

معجزه

سریال Doctor Who

این صحنه مربوط می‎شود به قسمتی که روری (Rory) به بازیگری آرتور دارویل (Arthur Darvill)، به عنوان یک سرباز رومی در مقابل دکتر ظاهر شده و می‌فهمد کسی که تا به امروز فکر می‌کرده نبوده است. هنگامی که او از دکتر پرسید چرا؟ پاسخی که دریافت کرد این بود:

جهان بزرگ است، پیچیده، وسیع و گاهی هم می‌تواند مسخره باشد. گاهی در زندگی اتفاقات نادری رخ می‌دهد که توضیحی برای آن‌ها نداریم و تقریبا غیر ممکن بنظر می‌آیند. ما این اتفاقات را معجزه خطاب می‌کنیم.

اولین ملاقات ایمی و دکتر

سریال Doctor Who

صحنه مشهور تجدید حیات دکتر شماره یازدهم و اولین ملاقات او با ایمی. در این صحنه ایمی از دکتر می‌پرسد که او کیست و دکتر در جواب می‌گوید که نمی‌دانم؛ هنوز در حال تغییبر و تکامل هستم. به گفته یکی از طرفداران اگرچه حتی اگر نویسندگان این قسمت به عمد و با منظور خاصی این جمله را نوشته اند یا نه اما برای او، چنین جمله‌ای بسیار تاثیر گزار بوده و به او این درس را داده که ما تا لحظه مرگ می‌توانیم تغییر کنیم، بزرگ‌تر و به انسان کامل‌تری مبدل شویم. اینکه هر لحظه از زندگی یک درس است و نباید از تغییر ترسید.

آخرین حرف روح تاردیس

سریال Doctor Who

  جمله تکان دهنده روح تاردیس هنگامی که به شکل یک انسان با دکتر ملاقات کرد؛ او از دکتر پرسید آیا همه انسان‌ها در درون خود بزرگتر از چیزی که بنظر می‌آید هستند؟ در حالی که این همان جمله‌ایی بود که دیگران به خود تاردیس می‌گفتند. به گفته یکی از طرفداران، او با دیدن این صحنه اشک ریخته و باور دارد که این همان چیزی است که سریال Doctor Who می‌خواهد در مورد انسانیت به ما بگوید که این درون انسان‌هاست که اهمیت دارد و اینکه چه قلب بزرگی دارند.

خداحافطی دکتر یازدهم

سریال Doctor Who   لحظه خداحافطی با دکتر شماره یازده؛ به طور حتم هیچ کدام از طرفداران این سریال لحظه ایی که پاپیون زیبای دکتر بر روی زمین سقوط کرد را فراموش نخواهند کرد.

ما همگی تغییر می‌کنیم؛ در طول زندگی به انسان‌های مختلفی تبدیل می‌شویم اما مشکلی نیست؛ ادامه بده و بدان مهم این است که همیشه به یاد داشته باشیم که چه کسانی بوده‌ایم.

دختر یخ زده

سریال Doctor Who

قسمت مخصوص کرسیمس در فصل پنجم؛ هنگامی که دکتر با دختر یخ زده روبه‌رو شد و از کارزان (Kazran) پرسید که او کیست؟ کارزان هم در جواب گفت فردی بی اهمییت. دکتر در جواب کارزان این‌گونه عنوان کرد که در طول ۹۰۰ سال سفر در فضا و زمان، هرگز کسی را ندیده‌ام که اهمییتی نداشته باشد.

در نهایت ما همگی داستان هستیم!

سریال Doctor Who

معروفترین جمله سریال Doctor Who که چند بار در طول سریال تکرار می‌شود؛ «ما همه در نهایت یک داستان هستیم؛ پس بهتر است که یک داستان خوب باشیم». دکتر این جمله را هنگامی که ایمی خواب بود در گوش او زمزه کرد. به راستی زندگی انسان‌ها فانی بوده و چیزی که بعد از مرگ آن‌ها را جاویدان می‌کند، تنها یاد خوبی است که در ذهن دیگران بجا می‌گذارند.

خداحافطی با رابین هوود

سریال Doctor Who

خداحافطی کلارا (Clara) با رابین هود؛ کلارا به رابین هوود گفت که هرگز تسلیم نشود و به مبارزه ادامه دهد. حتی اگر نمی‌تواند در امان باشد، همیشه شگفت انگیز بماند. در این قسمت دیدیم اگر کسی تلاش‌های یک قهرمان را نمی‌بیند، اهمیتی ندارد؛ زیرا قهرمان‌های واقعی برای دیده شدن مبارزه نمی‌کنند.

تماس تلفنی دکتر با کلارا 

سریال Doctor Who

و در نهایت آخرین صحنه تاثیر گذار از سریال Doctor Who ، هنگامی که دکتر شماره یازده پیش از تجدید حیاتش و تبدیل شدن به دکتر شماره دوازده ترس کلارا را پیش بینی کرده و با او تماس گرفت. هنگامی که این تماس تلفتی برقرار شد کلارا همراه دکتر شماره دوازده بود و فکر می‌کرد مردی را که می‌بیند نمی‌شناسند و دکتر برای او یک غریبه شده بود. دکتر یازدهم به کلارا گفت مردی که اکنون با او هستی از تو خیلی بیشتر ترسیده و او به تو نیاز دارد کلارا. به گفته یکی از طرفداران این صحنه یاد آور این موضوع است که باید جلو برویم و از مسائل عبور کنیم اما این موضوع به این معنا نیست که فراموش کرده‌ایم؛ تنها به این معنی است که باید به زندگی ادامه دهیم و با شرایط کنار بیاییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton