بازی Elden Ring

مواردی که بازی Elden Ring باید از عنوان Bloodborne درس بگیرد

استودیو ژاپنی فرام سافت‌ور (From Software) در کارنامه خود آثار درخشانی داشته که باید به سری Demon Souls ،Bloodborne و برخی دیگر اشاره کرد اما در حال حاضر این استودیوی موفق روی آی پی جدید خود یا همان بازی Elden Ring فعالیت دارد.

باتوجه به سابقه‌ی درخشان فرام‌ ‌سافت‌ور در توسعه‌ی بازی‌های اکشن نقش آفرینی، انتظار داریم اثر جدید این استودیو نیز موفق ظاهر شود. بازی‌هایی چون Demon Souls نشان دادند که استودیوی موفق فرام سافت‌ور روی بازی‌های بیهوده وقت صرف نمی‌کند و همیشه سعی دارد یک اثر کامل را در اختیار مخاطب و گیمرها قرار دهد. بازی Bloodborne انحصاری پلی استیشن ۴ هم یکی دیگر از عناوین موفق این استودیو بود که با نقدهای مثبتی رو به رو شد و نشان داد هیچ یک از آثار فرام سافت‌ور بدون هیچ پیش زمینه درست توسعه پیدا نمی‌کنند. ویژگی کلیدی که فرام ‌سافت‌ور باید به Elden Ring منتقل کند، طراحی و جوی است که Bloodborne را موفق کرد و این می‌تواند یک الگوبرداری درست برای عنوان جدید یعنی الدن رینگ باشد. در حالی که بدیهی است عنوان Elden Ring در یک مکان مشابه اتفاق نخواهد افتاد، دنیای ساخته جورج آر. مارتین (George R. Martin) به‌خوبی می‌تواند یک فلسفه‌ی طراحی مشابه را رقم زند تا از بازی‌های گذشته چشم پوشی صورت نگیرد. به هر حال ما در این مطلب قصد داریم شما را با مواردی آشنا کنیم که سازندگان Elden Ring باید از بازی Bloodborne درس بگیرند.

در جریان کنفرانس مایکروسافت در E3 2019 تریلر سینمایی از بازی Elden Ring پخش شد که البته اشاره خاصی به گیم‌پلی این عنوان نداشت. این بازی در ژانر فانتزی با همکاری جورج مارتین، خالق مجموعه‌ی Game of Thrones و هیدتاکا میازاکی (Blumhouse Productions) رئیس استودیوی فرام سافت‌ور تولید شده است. این استودیو از شهرت خوبی در میان بازی‌بازان برخوردار است و پیش از این در دهه‌ی گذشته بازی‌هایی مانند Dark Souls ، Bloodborne و Sekiro: Shadows Die Twice ساخته است. Elden Ring پس از Game of Thrones اولین عنوانی است که جورج مارتین در ساخت آن نقش دارد.

بازی Elden Ring

شهرت او به‌دلیل کتاب ترانه یخ و آتش است که سریال محبوب HBO براساس آن ساخته شد. بازی Elden Ring قرار است که توسط بندای نامکو (Bandai Namco) برای پلتفرم رایانه‌های شخصی و کنسول‌های پلی‌استیشن۴ و اکس‌باکس وان منتشر شود. در واقع بازی‌بازان در بازار بازی‌های ویدیویی سال ۲۰۲۰، به هیچ عنوان کمبود خاصی از نظر عرضه‌ عناوین بزرگ ندارند و صف انتشار این‌گونه بازی‌های بزرگ بسیار شلوغ است. یکی از عناوین بزرگی که گمانه‌زنی‌ها از انتشار آن در سال جاری میلادی حکایت دارد  بازی Elden Ring، عنوان بعدی استودیوی خوش‌نام و محبوب فرام‌ سافت‌ور است. در ادامه با بازی‌رایانه همراه باشید.

تحولی داستانی

این بازی که اولین بار در رویداد E3 2019 معرفی شد، قرار است در استایل مجموعه‌ی دارک سولز باشد که با همکاری و نویسندگی «جورج آر. آر. مارتین» خالق مجموعه رمان‌های تاریخی-حماسی نغمه یخ و آتش ساخته می‌شود و برای اولین بار در تاریخ فرام‌سافت‌ور، قرار است به صورت بازی جهان‌باز هم باشد. با در نظر گرفتن فهرست بلندبالای آثار خوش‌ساخت و موفق این استودیو، می‌توان از Elden Ring به عنوان یکی از موردانتظارترین عناوین صنعت بازی یاد کرد. همان‌طور که اشاره شد، موعد عرضه این بازی به صورت گمانه‌زنی است چون هنوز هیچ تاریخ عرضه یا حتی پنجره زمانی رسمی توسط فرام‌سافت‌ور برای آن مشخص نشده است.

اخیرا اما وب‌سایت رسمی این شرکت، کارت‌های کمپین تبلیغاتی جدیدی را برای سال ۲۰۲۰ در سایت قرار داده که در یک مورد عجیب، به ماه ژوئن (خرداد – تیر ۹۹) به عنوان تاریخ عرضه‌ بازی Elden Ring اشاره دارد. مشخص نیست که این ادعا از جانب فرام‌سافت‌ور یک خطای عادی بوده باشد یا این شرکت به صورت ناخواسته، زودتر از معرفی رسمی اقدام به لیک کردن تاریخ انتشار بازی موردانتظار خود کرده باشد. با این حال در صورتی که این تاریخ صحت داشته باشد، می‌توان به‌زودی منتظر رونمایی رسمی از تاریخ انتشار بازی بود. تا آن زمان، اما بهتر است همچنان تاریخ انتشار بازی را به‌صورت نامشخص در نظر گرفت.

اگر بخواهیم در مورد داستان حرف بزنیم باید گفت که به‌صورت خلاصه داستان بازی در مورد Elden Ring است که تکه‌های مختلف آن پخش شده و آسمان‌ها در حال سوختن است و مواردی از این دست. دنیای بازی به دستان توانمند «هیدتاکا میازاکی» (Hidetaka Miyazaki) از اعضای بلندپایه و معروف استودیوی فرام سافت ور و «جرج‌ آر آر مارتین»‌ (George R.R. Martin) نویسنده کتاب «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) خلق شده است. باز هم باید گفت با این که نمی‌دانیم در بازی چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است، ولی در تریلر همه چیز شگفت انگیز به نظر می‌رسید. آثار استودیوی فرام سافت‌ور همیشه پس از مدتی تاریخ انتشار دقیق پیدا می‌کنند. زیرا پروژه‌هایی بزرگ هستند و نیاز است تا با گذشت زمان تاریخ دقیق آن‌ها مشخص شود، بازی Elden Ring نیز از این قاعده مستثنی نبوده و پیش بینی شده در سال ۲۰۲۱ منتشر شود.

تکامل آسمان

بازی Elden Ring

این یکی از جنبه‌های بازی که بسیاری از بازیکنان در Bloodborne متوجه آن تا زمانی که به زندان Hypogean پس از شکست دادن Rom و Vacuous Spider می‌رسند نشدند، چیزی که ممکن است در این‌جا متوجه آن شوید، تغییر ناگهانی آسمان است. به‌عبارت دیگر آسمان به‌طور اتفاقی متفاوت از سایر قسمت‌های بازی به نظر می‌رسد. حتی قبل از آنکه این منطقه را بررسی کرده باشید. با این حال، این اولین بار نیست که در جریان بازی‌ها آسمان تغییر می‌کند. در روند این بازی آسمان شب آرام و قدم به قدم تاریک‌تر شده و هرچه بازیکنان جلوتر می‌روند با نکات عجیب و بیشتری روبه‌رو می‌شوند.

تغییر و تحول در آسمان، می‌تواند به خوبی Elden Ring را عنوانی جهان باز نشان دهد که می‌تواند جذابیت بسیار زیادی برای بازی‌بازان ایجاد کند. درحالی که این طراحی به‌طور کامل در Bloodborne به‌کار رفته است اما متاسفانه این طراحی را در Dark Souls3 ندیدیم و خب این غیبتی بزرگ به‌حساب می‌آید. در عنوان Sekiro هم چنین طراحی را دیدیم با این تفاوت که بازی یک خط داستانی سنتی دارد و این امری ضروری برای چنین عناوینی به حساب می‌آید.

جعل  The Beastly /The Beastly Fake Out

بازی Elden Ring

یکی از مواردی که Bloodborne را متمایزتر از سایر عناوین می‌کند، تغییر مسیر از میانه‌ی راه است. درواقع بلایی که حس ترس و وحشت ایجاد می‌کند. این ایده که بازیکن تا زمان رسیدن به Byrgenwerth درحال مبارزه باشد، تنها بخش کوچکی از تصویری انقلابی بوده که فرام سافت‌ور درحال توسعه‌ی آن است. اگر فرام سافت‌ور در طراحی این عنوان همانند دو بازی بالا که از آن‌ها نام بردیم عمل کرده باشد، می‌تواند موفقیت‌های بسیار زیادی را کسب کند. بازی‌بازانی که از دنبال کنندگان قدیمی این استودیو هستند به خوبی می‌دانند که Bloodborne در نوع خود عنوانی منحصر به‌فرد و البته ویژه بوده که از بهترین نمونه‌های تاریخ بازی‌های ویدئویی است. تا حدی به‌نظر می‌رسد ماجراجویی شخصیت‌ها برای پیدا کردن رازی تاریک درمورد Elden Ring آغاز می‌شود که البته تعجبی هم ندارد اما به‌ نظر می‌رسد پایان چرخه هنوز مشخص نیست و در هوا رها شده است.

خون

بازی Elden Ring

در Bloodborne خون فقط بخشی از اسم آن نیست که به‌وسیله‌ی آن شناخته شود بلکه در توصیف محیط و آیتم‌های بازی نیز نقش بسیار موثری دارد و آن را شکل می‌دهد. نه تنها از هر دشمنی همانند شیر آتش‌نشانی خون به بیرون می‌پاشد، بلکه در سراسر محیط بازی هم خون پخش بوده و راه را به بازی‌باز نشان می‌دهد تا به رویدادهایی که باید در آن حضور داشته باشید اشاره کند. ممکن است خون در این نسخه کمی بیشتر از قبل باشد اما این چیزی است که طرفداران این سری از Bloodborne  بسیار دنبال آن هستند.

اکنون به هیچ وجه نباید به سادگی موضوع خون را در Bloodborn Elden Ring ساده بگیریم. به نظر می‌رسد قرار نیست فقط یک کپی از آنچه در نسخه‌های قبلی دیدیم را داشته باشیم و احتمالا خطی جدید از این سری شاهد هستیم. دشوار است که بگوییم موضوع بازی چه خواهد بود، احتمالا داستانی درمورد حلقه و یا یک چرخه وجود خواهد داشت، که احتمالا این حلقه می‌تواند به سلاحی افسانه‌ای تبدیل شود و یا به مکان‌های خاص عمق بدهد.

طراحی خارج از منابع 

بازی Elden Ring

واضح است که طراحی‌های جورج آر.آر مارتین یکی از جنبه‌های قابل پیش‌بینی Elden Rings است و طرفداران آثار قبلی مارتین اکنون او را در فرام سافت‌ور دنبال می‌کنند. نکته‌ی دیگر اینکه هواداران مارتین نسبت به کتب قرون وسطایی و قدیمی و البته گاها فانتزی علاقه‌ی بسیاری دارند. این مسئله به یکی از تبلیغات تاثیرگذار برای Elden Ring مبدل شده است که البته اثر معکوس آن در قیاس با لاو‌کرفت کمی مضحک به نظر می‌رسد.

در نتیجه باید بگوییم همان تاثیر عمیقی که مارتین بر Game of Thrones داشت، می‌تواند نسخه‌ی جدید سری Bloodborne هم مورد اثر واقع کند. این که فرام سافت‌ور دقیقا چه تاثیری از آن خواهد گرفت هنوز یک راز است اما دقیقا به همین دلیل بسیاری از هواداران برای بدست آوردن اطلاعات بازی هیجان زده هستند و شروع به بازخورد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton