فیلم The Old Guard

نقد و بررسی فیلم The Old Guard به کارگردانی گینا پرنس بتوود

با بازی رایانه همراه باشید تا امروز، در نقد و بررسی فیلم The Old Guard به روایت داستان سربازانی با زندگی جاویدان و ابدی بپردازیم که از دیرباز، این هویت خود را مانند رازی مخفی کرده‌اند.

تا ابد زندگی کردن بسیار سخت‌تر از چیزی است که به نظر می‌آید. با ما در نقد و برسی فیلم The Old Guard همراه باشید تا صحت این موضوع را به شما ثابت کنیم. The Old Guard فیلمی است که بر اساس رمان گرافیکی تولید شده توسط گرک روکا (Greg Rucka) و لئوناردو فرناندز (Leandro Fernández)، در سال ۲۰۱۸ توسط کارگردانی به نام گینا پرنس بتوود (Gina Prince-Bythewood) کلید خورد و در دهم جولای سال ۲۰۲۰ توسط شبکه استریم نت‌فلیکس (Netflix) اکران شد. این رمان گرافیکی در دو مجموعه منتشر شد و داستان مردمانی نامیرا را روایت می‌کرد. زندگی جاویدان و عمر بی‌پایان از دیرباز آرزوی انسان‌ها بوده است و ترس از مرگ، همواره در جان انسان‌ها نهفته بوده تا بدین ترتیب در گذر سال‌ها، داستان‌ها و افسانه‌هایی از قهرمانانی بسازند که عمر جاویدان داشته و نامیرا بوده‌اند اما با دیدن فیلم The Old Guard عکس این قضیه به شما ثابت خواهد شد. سری دوم این کامیک در سال ۲۰۱۹ منتشر شد و داستان زنی به نام اندی (Andy) را روایت می‌کرد که جز انگشت شماری از انسان‌ها بود که زندگی جاویدان داشت؛ اندی به خوبی می‌دانست که روزی خواهد مرد اما اینکه دقیق به چه وسیله‌ایی مشخص نبود؛ می‌توانست یک خنجر یا یک شمشیر خاص باشد یا یک گلوله مخصوص و حتی توضیحی وجود نخواهد داشت که چگونه این سلاح او و هم نوعانش را کشته در حالی که مابقی سلاح‌ها موفق به این کار نمی‌شدند.

فیلم The Old Guard

این فیلم تمام شاخصه‌هایی که برای محبوب شدن لازم باشد را دارد. جدا از داستان قوی، صحنه‌های اکشن، بازیگران درجه یک با بازی فوق العاده و همچنین کارگردان این اثر، همگی به درخشندگی‌اش می‌افزایند چراکه کمتر کارگردان زنی را در تاریخ سینما می‌بینیم که کارگردانی یک فیلم اکشن و این چنینی را به عهده می‌گیرد. شاید باتوجه به کارهای قبلی بتوود مانند Love & Basketball و یا Beyond the Lights، او با ارائه چنین فیلمی همه را غافلگیر کرد و می‌توان گفت از پس این کار هم به خوبی بر آمده است. با توجه به بازی شگفت انگیز چارلیز ثرون (Charlize Theron) به عنوان یک رهبر و قهرمان بدور از انصاف است که هنگام نقد و بررسی فیلم The Old Guard این اثر را در بین فیلم‌های ابر قهرمانی نتفلیکسی قرار ندهیم.

 فیلم The Old Guard

اکنون این رهبر قدرتمند که سال‌ها طبق گفته خود او در سایه‌ها و تاریکی از مردم میرا و ضعیف کره زمین به همراه دیگر سربازان جاودانه گروهش محافظت کرده، از سوی همین جامعه میرا مورد تهدید واقع می‌شود. پیشرفت تکنولوژی و گسترس ارتباطات خطر بزرگی برای افشای راز آن‌ها به وجود می‌آورد و متاسفانه این اتفاق، دقیقا زمانی رخ می‌دهد که سر این رهبر شگفت انگیز شلوغ است. چارلیز ثرون نقش این رهبر فوق العاده را بازی می‌کند؛ اندروماش (Andromache) از شهر Scythia که به نام اندی (Andy) معروف است. اندی رهبر گروهی از رزمندگان است که نه تنها نامیرا هستند، بلکه در صورت دیدن هرگونه صدمه بدن آن‌ها قابل ترمیم و بازسازی است. از رزمندگان ارشد او می‌توان به زوج استسنایی متشکل از جو (Joe) با بازی ماروان کنزاری (Marwan Kenzari) و نیکی (Nicky) با بازیگری لوکا مارینلی (Luca Marinelli) اشاره کرد. جو و نیکی هنگامی که در جنگ‌های صلیبی در دو جبهه دشمن در حال مبارزه بوده‌اند با یکدیگر روبه‌رو شده و عاشق همدیگر می‌شوند. پسر تدارکاتی بوکر (Booker) با بازی متیو شوانتس (Matthias Schoenaerts)  از دیگر سربازان اوست که برای اولین بار در جنگ‌های ناپلئونی سرش از تنش جدا شد. سلاحی که توسط اندی استفاده می‌شود سلاحی است بسیار منحصر به فرد؛ او از یک تبر دو سر قرون وسطی و یا نمونه‌ی مدرن آن برای کشتن دشمنانش استفاده می‌کند اما با این حال، باز هم نمی‌توانیم سن واقعی او را از روی این تبر حدث بزنیم. با توجه به نام یونان باستانی‌اش شاید حتی او پیرتر از چیزی که ما تصور می‌کنیم باشد.

 فیلم The Old Guard

هنگامی که از یکی از سربازان اندی سوال می‌شود که آیا آن‌ها مردمانی خوب هستند یا بد، او در جواب عنوان می‌کند که پاسخ این امر به قرنی که در آن قرار دارند بستگی دارد. پس این گروه جنگو مانند دیگر گروه‌های رزمنده از جمله Avengers هدف و اسم و رسمی مبنی بر دلیل مبارزشان ندارند. آن‌ها گروهی هستند که توسط انسان‌های دیگر به عنوان قاتل استخدام می‌شوند تا اوضاع را رو به راه کنند. در حقیقت اندی به علت شکست بشر در مسائل گوناگون و خون خواهی همیشگی آن‌ها، خسته شده و اظهار می‌دارد که دنیا می‌تواند هر آنچه که برای او قایل اهمیت بوده را بسوزاند و از این زندگی خسته شده است. برای اندی این زندگی جاویدان بیشر به یک نفرین شباهت دارد تا یک نعمت الاهی؛ اندی هنگامی از خطر شناسایی مطلع می‌شود که توسط یک مامور سابق CIA به نام کاپلی (Copley) با بازی چیویتل ایجیتفور (Chiwetel Ejiofor) برای نجات ۱۷ دانش آموزی که در سودان جنوبی گروگان گرفته شده‌اند استخدام می‌شود؛ با توجه به مامورت مشابهی که او در سال ۲۰۱۴ در نیجریه داشت متوجه می‌شود این مامورت‌ها به این معنی هستند که دشمنی پنهان از راز آن‌ها با خبر است.

 فیلم The Old Guard

در همین بین که اندی در ترس فاش شدن هویت واقعی خود و اعضای گروهش به سر می‌برد، پس از قرن‌ها انسان نامیرای جدیدی ظهور می‌کند و توجه اندی و گروه جنگجواش را به خود جلب می‌کند. مارین نلی فریمن (Marine Nile Freeman) یا لین (Layne) افسر نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بعد از اینکه گلوی خود را در افغانستان پاره می‌کند، به سرعت به زندگی بازگشته و زخم‌هایش ترمیم می‌شوند. ترس و وحشت نلی برای اندی یادآور گذشته خود اوست و همچنین خاطرات تلخی از گذشته‌اش را که به کشته شدن دوست محبوب اندی، کویین (Quynh) است را برای او تداعی می‌کند. مرگ کویین به اندی یادآوری می‌کند که هر لحظه ممکن است زندگی جایدان آن‌ها نیز پایان یابد و جاودانگی آن‌ها مطلق نیست. اندی به سراغ نلی می‌رود او را به نزد دیگر اعضای گروه می‌برد و در این بین با مشکلات و دردسرهای فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند زیرا علی رغم تلاش‌های اندی، راز هویت آن‌ها دیگر فاش شده و دردسرهای بزرگی گریبان گیر آن‌ها می‌شود؛ هم زمان با فرار آن‌ها از دست دشمنانی که می‌خواهند از آن‌ها بهره برداری کنند، اندی به نلی آموزش می‌دهد  که چگونه از توانایی‌های خود استفاده کند.

 فیلم The Old Guard

با توجه به کیفیت این فیلم و استفاده از تکنیک‌های بسیار حرفه‌ای و جداب از جمله استفاده بسیار عالی و بجا از موسیقی و بهره جستن از انواع سبک‌ها و آهنگ‌های سرگرم کننده، رانندگی حرفه‌ای بازیگران و صحنه‌های اکشنی که در نقاط مختلفی از جهان مانند فرانسه، آمریکا، لندن، آفریقا و نقاطی از آسیا  فیلم برداری شده‌اند، مشخص است که گینا پرنس بتوود از تمام فعالیت‌های هنری پیشین خود چه در سینما و چه در تلویزیون به نحو احسنت بهره جسته  و قدم به قدم به سمت ساختن چنین شاهکاری جلو رفته است.

امتیاز فیلم The Old Guard

با توجه به کیفیت این فیلم و استفاده از تکنیک‌های بسیار حرفه‌ای و جداب از جمله استفاده بسیار عالی و بجا از موسیقی و بهره جستن از انواع سبک‌ها و آهنگ‌های سرگرم کننده، رانندگی حرفه‌ای بازیگران و صحنه‌های اکشنی که در نقاط مختلفی از جهان مانند فرانسه، آمریکا، لندن، آفریقا و نقاطی از آسیا  فیلم برداری شده‌اند، مشخص است که گینا پرنس بتوود از تمام فعالیت‌های هنری پیشین خود چه در سینما و چه در تلویزیون به نحو احسنت بهره جسته  و قدم به قدم به سمت ساختن چنین شاهکاری جلو رفته است.
۹
بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton