بررسی ترسناک‌ترین صحنه‌ها در پنج فیلم ترسناک دهه اخیر

ترسناکترین فیلم‌ها

در مقاله زیر به بررسی پنج صحنه که به عنوان ترسناک‌ترین صحنه‌ها از ترسناکترین فیلم‌های ساخته و اکران شده در دهه اخیر انتخاب شده‌اند می‌پردازیم.

به گزارش بازی رایانه و به نقل از SlashFilm، ترس احساسی قوی است که همواره فیلم سازان، کارگردانان و نویسندگان از آن برای خلق آثار خارق العاده‌ خود بهره برده‌اند. خلق و انتقال چنین احساسی به ببینندگان از طریق متفاوتی ممکن است از برخورد ساده یک پرنده با شیشه پنجره هنگامی که فیلم در سکوت غرق شده گرفته، تا به حرکت درآمدن چشم‌های یک نقاشی و یا عکسی قدیمی و سیاه سفید که بر روی دیوار نصب شده، بینندگان را تحت تاثیر قرار دهد. خیلی از صحنه‌ها حتی در همان لحظه ترسناک جلوه نمی‌کنند اما بعد از اینکه چند ساعت از دیدن فیلم گذشت، چنان باعث وحشت بیننده می‌شوند که برخی از دیدن فیلم پشیمان می‌شوند. حس ترس می‌تواند همانند یک شوک قلبی باشد؛ همراه با جیغ و یا جوری بیننده را شوکه کند که بعد از آن در سکوت فرو رود. علاوه بر تمام این تفاسیر، ترس نوعی هیجان است که بسیاری افراد از آن لذت می‌برند. به همین منظور در لیست زیر به شرح ترسناک‌ترین صحنه‌های پنج فیلم که در دهه اخیر ساخته و اکران شده‌اند می‌پردازیم.

۱٫ Georgie’s Death – It: Chapter One

ترسناک‌ترین صحنه‌ها

مرگ کوک خردسال این فرنچایز را نه کسانی که فیلم را دیده‌اند و نه کسانی که رمان را خوانده‌اند فراموش نخواهند کرد. گرچه مرگ و یا به قتل رسیدن کودکان در اکثر فیلم‌ها همواره در پرده‌ای از ابهام باقی می‌ماند اما این فیلم، به گونه‌ای دیگر عمل می‌کند. صحنه ابتدایی فیلم It: Chapter One از همان اول ماست را کیسه کرده و به همه هشدار می‌دهد که هیچ کس در این فیلم در امان نیست. خشونت علیه کودکان خط قرمزی است که کمتر کارگردانی شجاعت رد کردن آن‌را دارد. در این فیلم با پسربچه کوچک بیچاره معروف این اثر، جوجی (Georgie) روبه‌رو می‌شویم که در بارانی زرد رنگش زیر بارش باران با هیولای فیلم روبه‌رو می‌شود. بدیهی است که او از این ملاقات قصر در نمی‌رود؛ همه می‌دانند که او زنده نخواهد ماند، پس این همه وحشت برای چیست؟ به طور حتم IT فرنچایزی بیاد ماندی و شاید مشهور ترین در این لیست باشد. به دلیل خلق اینچنین صحنه‌هایی؛ تابوشکنی ورژن اندی موشیشی (Andy Muschietti) در رابطه با مرگ وحشتناک یک کودک در کنار قایق کاغذی کوچکش و صراحتا به نمایش در آوردن این اتفاق، صحنه مرگ جورجی را بشدت تاثیر گذار کرده است.

۲٫ Peachfuzz Says No – Creep

ترسناک‌ترین صحنه‌ها

فیلم Creep شاهکاری در داستان پردازی مینیمالیستی است. این اثر داستان پسر جوانی به نام آرون (Aaron) را دنبال می‌کند که به صورت آنلاین به استخدام مردی عجیب و تنها به نام جوزف (Josef) در آمده تا در واپسین روزهای زندگی او، مستندی در رابطه با پسر هرگز متولد نشده‌اش بسازد. همه چیز خیلی سریع، عجیب و ترسناک می‌شود؛ جوزف که از ابتدا یک صورت گرگ را به شکل ماسک پوشیده و خود را Peachfuzz خطاب می‌کند، از رازهای وحشتناک خود پرده بر می‌دارد. آرون خیلی زود متوجه می‌شود که او مرد خطرناکی است و سعی می‌کند ار آنجا فرار کند اما جوزف همانطور که سر گرگ را بر سرش پوشیده جلوی او را می‌گیرد. Peachfuzz بساط وحشت را در ادامه فیلم فراهم می‌کند.

۳٫ Cannibal Cleaving – Bone Tomahawk

ترسناک‌ترین صحنه‌ها

کاری که یک کارگردان هنگام ترسناندن بینندگانش می‌کند این است که دقیقا در زمانی که انتطار چیزی را می‌کشیم، اتفاقی رخ نمی‌دهد و هنگامی که خیال می‌کنیم اوضاع آسوده است، کاملا برخلاف انتظار ما یک اتفاق ناگوار رخ می‌دهد. Bone Tomahawk فیلمی است که در آن چهار مرد برای نجات مردم شهر خود از دست گروهی آدم خوار غارنشین تلاش می‌کنند. گرچه چنین ایده‌ای ممکن است به نظر تکراری و یا کلیشه‌ای بیاید اما این فیلم همچنان موفق عمل کرده و هموراه بینندگان را ترسانده است. چیزی که در این صحنه وحشت را به بالاترین درجه خود می‌رساند خورده شدن یکی از قهرمانان داستان توسط آدم خوار‌های غارنشین است. اینکه چگونه این موضوع با تمام جزییات از جمله سر و ته آویزان شدن او و فریادهایی که میزند هنگامی که از وسط نصفش می‌کنند به تصویر کشیده شده،  Bone Tomahawk را از خطر کلیشه‌ای بودن نجات می‌دهد. کلانتر شهر که در جمع حاضر است فریاد گله و شکایت سر می‌دهد اما بعد با دیدن چنین صحنه‌ای ساکت می‌‌‌شود و آدم خواران همچنان در پس‌زمینه به قصابی خود ادامه می‌دهند. خشونتی که راسل (Russell) شاهد آن بود باعث می‌شود تا روح او در هم شکسته شود که باعث می‌شود تا او در سکوت خود غرق شود؛ چیزی که بسیار بیشتر از صحنه‌های قتل عامی که مشاهده کردیم ترسناک‌تر است و قلب انسان را به درد می‌آورد و این صحنه را یکی از ترسناک‌ترین صحنه‌ها می‌کند.

۴٫ Mutant Bear – Annihilation

ترسناک‌ترین صحنه‌ها

همواره مبارزه با دشمنی که روبه‌روی شما می‌جنگد ولو اینکه یک هیولا باشد و حتی جسه‌اش دو برابر شما باشد آسانتر از مبارزه و مقابله با دشمنی است که آن را نمی‌بینید. چنین وحشتی چندین برابر می‌شود؛ هنگامی که شما متوجه می‌شوید کنترل افکار و تصمیمات خود را هم نیز ازدست داده‌اید. این دقیقا اتفاقی است که در Mutant Bear – Annihilation رخ می‌دهد. در این اثر شخصیت‌اصلی داستان متوجه می‌شود که ذهن دوستانش تحت کنترل یک عامل خارجی قرار دارد؛ چیزی که او باید با آن مبارزه کند اما چه کسی تضمین می‌کند که ذهن خود او تحت کنترل نیست؟ همین سر در گمی Mutant Bear را به یکی از ترسناک‌ترین صحنه‌ها تبدیل می‌کند. در این فیلم هیچ چیز آنگونه که بنظر می‌رسد نیست و این موضوع شخصیت‌های داستان و همچنین تماشاگرانش را در تاریکی نگه می‌دارد. هنگامی که شخصیت‌های داستان متوجه می‌شوند که shimmer به DNA آن‌ها رسیده است، نسبت به یکدیگر بی اعتماد شده و دست به اقدامات حراس انگیز می‌زنند. آیانا (Anya) به بازیگری جینا رودریگز (Gina Rodriguez) که بشدت ترسیده، دیگر دانشمندان را به صندلی بسته و آنها را محکوم و بازجویی می‌کند. در همین لحظه خرسی ترسناک شبیه به هیولای فیلم The Thing که نصف صورتش از بین رفته و در نصف دیگرش یک صورت انسان قرار دارد وارد می‌شود و مشخص می‌گردد که دوست آن‌ها کَس (Cass) را این خرس خورده و تئوری آیانه غلط از آب در می‌آید. اگر گیر افتادن شخصیت اصلی داستان با یک هیولای ترسناک برای ترسیدن شما کافی نیست، به طور حتم نعره‌های این خرس وحشتناک که با فریادهای کَس در هم آمیخته شده کافی خواهد بود.

۵٫ Red Lanterns – The Invitation

ترسناک‌ترین صحنه‌ها

اگر Annihilation به عنوان یک اثر علمی تخیلی، از یک دشمن غیر قابل لمس می‌گفت، در The Invitation شاهد یک بازی روانی خواهیم بود. بازی روانی‌ای که Red Lanterns را به یکی از ترسناک‌ترین صحنه‌ها در تاریخ سینما تبدیل می‌کند. همانطور که مهمانی دوستانه شخصیت‌های داستان به یک آشوب جهنمی تبدیل می‌شود، این فیلم نیز می‌خواهد به ما بگوید شاید کره زمین همان مهمانی دوستانه باشد و ما همگی در دردی مشترک با شخصیت‌های این فیلم سهیم هستیم. این فیلم از آن دسته از آثاری است که نه از یک قاتل ترسناک زنجیره‌ای خبری است و نه یک هیولای ماوراطبیعیه. این اثر با اظطراب و افسردگی و حس تحمل مشکلات و توانایی رویارویی با غم‌ها، سر و کار دارد. همه ما می‌خواهیم از این مهمانی بدون ایجاد هیچ دردسری فرار کنیم اما با توجه به پایان این داستان اینکار ممکن بنطر نمی‌آید. در انتهای این آشوب، شخصیت‌ها که ابتدا خود را در یک خطر روحی روانی حس می‌کردند، با خطر جانی نیز مواجه می‌شوند. در آخر شخصیت منفی داستان که رهبر یک فرقه وحشتناک است فانوسی را روشن کرده که به معنی کشته شدن تمامی مهمان‌هاست. هنگامی که آنها به حیاط پشتی این کلبه کوچک در هالیوود فرار می‌کنند، می‌بینند که تعداد فانوس‌های روشن روبه افزایش است و در آخر فیلم تماشاگران با تعداد بیشماری جسد روبه‌رو می‌شوند که طبیعتا آن‌ها را به وحشت وا می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton