ده اثر سایبرپانک که باید قبل از Cyberpunk 2077 تجربه کنید [قسمت ۲]

با بخش دوم مقاله “ده اثر سایبرپانک که باید قبل از بازی Cyberpunk 2077 تجربه کنید” در خدمت شما هستیم. با بازی‌ رایانه همراه باشید.

  پیش از شروع، قسمت اول این مقاله را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید

۵ – Matrix Trilogy

Cyberpunk

بدون شک سری ماتریکس نیازی به معرفی ندارد و کمتر کسی پیدا می‌شود که این سه‌گانه را نشناسد؛ چراکه یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ سینما و یکی از مهم‌ترین آثار، در سبک سایبرپانک به‌شمار می‌آید. داستان سری ماتریکس در مورد فردی به نام توماس اندرسون (Thomas Anderson)، کارمند یک شرکت کامپیوتری است. توماس اندرسون در دنیای مجازی با نام مستعار نئو (Neo) به عنوان یک هکر به فعالیت مشغول است و روزی پیامی از شخصی ناشناس به نام مورفیوس (Morpheus) دریافت می‌کند که از او می‌خواهد به دیدنش برود و جواب بسیاری از سوال‌های نئو را به او خواهد داد. نئو همیشه این احساس را دارد که یک‌جای کار این دنیا مشکل دارد و به دنبال مورفیوس رفته تا پاسخ سوال‌هایش را پیدا کند. پس از ملاقات با مورفیوس، او متوجه دروغ و فریب بسیار بزرگی که ماشین‌ها بر علیه انسان‌ها انجام داده‌اند می‌شود و مورفیوس سعی می‌کند نئو را از این زندان ذهنی رها سازد؛ چون اعتقاد دارد که نئو در اصل ناجی انسان‌ها در نبرد با ماشین‌ها است. سری ماتریکس در زمان انتشار با واکنش‌های بسیار شگفت‌انگیزی مواجه شد. کیفیت و سبک ساخت جدید و منحصر به فرد این سه‌گانه، مانند انقلابی در سینما به شمار می‌آمد و الهام بخش بسیاری از آثار سینمایی پس از خود شد. بسیاری از تکنیک‌های فنی جدید در سینما در سه‌گانه ماتریکس دچار پیشرفت شگفت‌انگیزی شدند. واچوفسکی‌ها (The Wachowskis) در نقش کارگردان و نویسنده این سه‌گانه توانستند دست به کار بزرگی بزنند و در کنار خلاقیت و نوآوری‌های فنی، یک اثر فلسفی بسیار قوی را تولید کنند که پیش از آن نمونه مشابهی برایش وجود نداشت. چهارمین فیلم از سری ماتریکس باز هم با حضور کیانو ریوز (Keanu Reeves)  در سال ۲۰۲۰ در حال ساخت و فیلمبرداری است. کیانو ریوز علاوه بر حضور در سری ماتریکس همان‌طور که اغلب شما اطلاع دارید در بازی Cyberpunk 2077 هم نیز حضور دارد.

۴ – Detroit: Became Human

Cyberpunk

آخرین ساخته دیوید کیج (David Cage)، یکی از بهترین فضاهای سایبرپانک را به نمایش می‌گذارد. عنوانی تحسین شده که در سال ۲۰۱۸ ابتدا به‌صورت انحصاری برای کنسول ‌پلی‌استیشن ۴ منتشر گردید و در سال ۲۰۱۹ برای پلتفرم رایانه‌های شخصی نیز منتشر شد. داستان این بازی در آینده‌ای نه چندان دور روایت می‌شود و در آن اندرویدها نقش بسیار مهم و اساسی در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کنند ولی مورد بی‌توجهی و غضب انسان‌ها قرار می‌گیرند. انسان‌ها نسبت به وضعیت اندرویدها کاملا بی‌تفاوت شده‌اند و با آن‌ها مانند بردگان رفتار می‌کنند. داستان بازی از منظر سه شخصیت مختلف که همه‌ی آن‌ها اندروید هستند بیان می‌شود. کارا (Kara) اندرویدی که در نقش پرستار کودک ظاهر می‌شود و بعد از تعمیر دوباره به وظیفه قبلی‌اش یعنی مراقبت از دختری به نام آلیس (Alice) بازمی‌گردد. اندروید بعدی کانر (Connor) در امر دستگیری اندرویدهای خلافکار به پلیس کمک می‌کند و نقش او یادآور شخصیت K در فیلم Blade Runner 2049 است. اندروید سوم نیز مارکوس (Markus) نام دارد که بازیگر معروف هالیوودی جس ویلیامز (Jesse Williams) به‌جای او نقش آفرینی می‌کند. او در نقش مراقب و همراه یک نقاش و هنرمند معروف است که در سال‌های پایانی عمرش به سر می‌برد و شخصیت مارکوس را با صحبت‌هایش به ‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما با بازی چرخشی در قالب این سه شخصیت داستان جذاب بازی را پیش می‌برید. اگر با آثار دیوید کیج آشنایی داشته باشید به‌خوبی به این مساله واقف هستید که در این بازی‌ها تصمیمات شما دارای عواقبی هستند و می‌توانند سرنوشت داستان را عوض کنند و این باعث ارزشمند شدن تکرار بازی‌های دیوید کیج می‌شود. فضای خلق شده در این بازی به خوبی نمایش دهنده‌ی یک آینده سایبرپانک است و بعضی از طراحی محیط‌ها و اتفاقات بازی یادآور دو اثر معروف استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) یعنی فیلم‌های هوش مصنوعی (A.I. Artificial Intelligence)  و گزارش اقلیت (Minority Report) است. یکی از موضوعات بسیار قابل توجه در این عنوان، پرداختن و کنایه به مفهوم انسانیت با پرداختن و نشان دادن دیدگاه‌های اندرویدها در مورد کشف حقیقت و ذات زندگی در دنیایی سایبرپانک است. در طی این بازی شما بارها در چالش‌هایی قرار می‌گیرید که شما را به عنوان مخاطب درگیر چالش‌های ذهنی می‌کند و برای شما تداعی کننده این موضوع هستند که دقیقا انسانیت و مفهوم آن چیست و چرا به فراموشی سپرده شده است.

۳ – Dredd

Cyberpunk

شاید بسیاری از شما فیلم معروف قاضی درد (Judge Dredd) محصول سال ۱۹۹۵ با نقش‌آفرینی سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone) را به‌خاطر داشته باشید، اما فیلمی که در این مقاله از آن یاد می‌کنیم برداشتی دیگر از کامیک‌بوک Judge Dredd محصول سال ۲۰۱۲ است. داستان فیلم در آینده‌، شهری پر از خشونت و جنایت رو نشان می‌دهد که دنیا در حال نابودی خودش و زمین پر از تشعشعات اتمی است. به همین خاطر از بوستون تا واشنگتن دیواری بزرگ کشیده شده و مردم درون این حصارها زندگی می‌کنند. در این دنیای جدید خلافکاری به شدت رشد پیدا کرده اما کسانی نیز خواستار عدالت‌اند و قاضی نام گرفته‌اند. قاضی‌ها در اصل پلیس‌هایی هستند که می‌توانند نقش هیئت منصفه و قاضی را اجرا کنند و برای متهمان بدون جلسه دادگاه حکم صادر کنند. در این شهر به پلیس ها اجازه قضاوت، داوری و اجرای حکم داده شده و قاضی “درد” یکی از مامورین پر سابقه و حرفه ای پلیس است که این‌بار، باید کارآموز دختری به‌نام اندرسون را با خودش به بیرون ببرد و اون را مورد آزمایش قرار بدهد. کارگردانی این فیلم بر عهده پت تراویس (Pete travis) و الکس گارلند (Alex Garland) است که با کارگردانی دو اثر معروف ExMachina و Annihilation شناخته می‌شود در نقش تهیه‌کننده و نویسنده این فیلم ظاهر شده است. یکی از نقاط قوت این فیلم نمایش بسیار خوب و پرجزئیات شهرها و محیط‌های سایبرپانک در آینده است. بسیاری از جنایت‌ها و خلافکاران در این فیلم به خوبی عناصر یاغی‌گونه آثار سایبرپانک را به نمایش می‌گذارند. موضوعی که باید در بازی Cyberpunk 2077 نیز به‌شدن در انتظار آن باشیم. در کنار این مسائل، طراحی وسایل حمل و نقل و اسلحه‌ها همه بسیار خوب توانایی نمایش این موضوعات را دارند.

۲ – Deus Ex: Mankind Divided

Cyberpunk

سری Deus Ex از قدیمی‌ترین سری‌ها در دنیای بازی‌های رایانه‌ای به حساب می‌آیند. اولین شماره این سری توسط آیداس (Eidos) در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. نسخه‌ی دوم آن نیز در سال ۲۰۰۳ توسط همین ناشر منتشر گردید و سپس برای سال‌ها خبری از این سری نبود تا بعد از اینکه شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) حق امتیاز عناوین آیداس را خریداری کرد دوباره نگاهی به این سری انداخت و با انتشار عنوان Deus Ex: Human Revolution دوباره نام این بازی را بر سر زبان‌ها انداخت. آخرین نسخه از این سری به نام Deus Ex: Mankind Divided در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. داستان این بازی در مورد آرمان شهری در آینده است که در آن، مفهوم انسانیت رو به نابودی و انسان‌های سایبرناتیک، در حال از بین بردن نسل بشر هستند. این عنوان شاید بتوان گفت از نظر مکانیزم گیم‌پلی و فضای موجود در آن شبیه‌ترین عنوان به بازی Cyberpunk 2077 است. از دیگر نقاط تشبیه این دو عنوان به سبک شوتر اول شخص بودن هر دو بازی می‌توان اشاره کرد. عنوان Deus Ex: Mankind Divided از جمله عناوینی است که در آن شاهد به چالش کشیده شدن مفهوم انسانیت در دنیایی که با تکنولوژی‌ها اشباع شده  هستیم؛ دنیایی که مدت‌هاست خبری از انسانیت در آن دیده نمی‌شود و بسایری از مفاهیم اخلاقی و انسانی برای منافع شخصی دولت‌ها کاملا نادیده گرفته می‌شوند. در این عنوان شما به خوبی می‌توانید طراحی‌های شهری فوق العاده سایبرپانک، چراغ‌های نئونی و ساختمان‌هایی که ترکیبی از طراحی‌های کلاسیک و مدرن در آن‌ها به کار رفته را مشاهده کنید. اتمسفر دنیای این بازی بسیار درگیر کننده است و به خوبی هر چه تمام تر می‌توانید در کنار لذت گیم‌پلی، فرصت لمس این دنیا را در یک عنوان از بازی‌های رایانه‌ای داشته باشید. بدون شک یکی از عناوین پیشنهادی اصلی ما در این لیست تجربه‌ عنوان Deus Ex: Mankind Divided است.

۱ – Blade Runner Duology

Cyberpunk

بدون شک سری Blade Runner را می‌توان شاخص‌ترین اثر در دنیای سایبرپانک معرفی کرد. تاثیرگذاری این دو فیلم به‌خصوص نسخه ۱۹۸۲ بر ترسیم فضاهای آرمان شهری و سایبرپانک انکار ناپذیر است. عنوان Blade Runner محصول سال ۱۹۸۲ است که توسط کارگردان معروف و پرآوازه ریدلی اسکات (Ridley Scott) ساخته شد. ریدلی اسکات فیلم‌نامه این فیلم را به‌صورت برداشتی آزاد از کتاب «آیا اندرویدها خواب گوسفند الکترونیکی می‌بینند؟» اثر فیلیپ کی. دیک (Philip K. Dick)، به رشته تحریر در آورد. فیلم در زمان اکرانش در گیشه موفق نشد و در ابتدای انتشار آن، توجهی که باید به آن می‌شد را دریافت نکرد ولی با گذر زمان و همزمان با انتشار نسخه‌های خانگی این فیلم، کم کم به کیفیت این اثر پی برده شد و توانست به یک اثر کالت تبدیل شود. در ابتدا بسیاری از این فیلم انتقاد می‌کردند ولی به مرور زمان همه چیز تغییر کرد؛ تا جایی که بسیاری این اثر را بهترین فیلم تاریخ سینما می‌دانند. پس از درگذشت فیلیپ کی. دیک نویسنده رمان «آیا اندرویدها خواب گوسفند الکترونیکی می‌بینند؟» سه دنباله دیگر برای این کتاب با نام‌های Blade Runner 2: The Edge of Human، Blade Runner 3: Replicant Night و Blade Runner 4: Eye and Talon توسط کی. دابلیو. جستر (K. W. Jester) به رشته تحریر در آمد که کتاب Blade Runner 3: Replicant Night الهام بخش ساخت فیلم دوم این سری به نام Blade Runner 2049 شد. بسیاری به ساخت دنباله برای این شاهکار شک داشتند و مخالف این موضوع بودند ولی پس از اکران فیلم Blade Runner 2049 در سال ۲۰۱۷ نگرانی‌ها برطرف شد و تحسین بسیاری از منتقدان را به همراه داشت. این دنباله توسط دنیس ویلنوو (Denis Villeneuve) ساخته شد که پیش از این فیلم، اثر تحسین شده Arrival را ساخته بود. علاوه بر اینکه فیلم Blade Runner 2049 یک دنباله بسیار قوی بود در کنار ان به عنوان یک اثر مستقل و جدا هم عملکرد بسیار خوبی داشت. Blade Runner 2049 نیز مانند نسخه ۱۹۸۲ در گیشه نتوانست موفق ظاهر شود ولی مورد توجه منتقدان قرار گرفت. بدون شک بسیاری از افرادی که منتظر بازی Cyberpunk 2077 هستند می‌توانند با مشاهده این دو فیلم، بهترین و الهام بخش‌ترین اثر دنیای سایبرپانک که ذهنیت بسیار خوب و مناسبی برای درک مفاهیم این جهان به آن‌ها منتقل خواهد کرد را تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton