داستان بازی Dark Souls

سری سه گانه بازی Dark Souls همواره به مکانیزم‌های سخت و دشوار گیم‌پلی خود مشهور است؛ ولی کمتر کسی بعد از پایان بازی جزئیاتی از داستان آن بداند. با بازی رایانه همراه باشید.

بی تردید سری Dark Souls با داستان جذاب آن، از تأثیرگذارترین اثرهای تاریخ بازی‌های ویدیویی است. به حدی که برخی از استودیوهای بازی‌سازی بر این برآمدند تا عناوینی با المان‌های این سری ساخته و عرضه کنند که ابدا در حد و اندازه‌های این سری ظاهر نشدند. البته نه اینکه بازی‌های بدی باشند؛ اتفاقا عناوین با ارزشی بودند اما هرگز نتوانستند به موفقیت های سری Dark Souls برسند. کمی از بحث گیم‌پلی فاصله بگیریم چون بحث اصلی ما چگونگی روایت داستان این سری است. در این سری، داستان با نمایش کات‌سین‌های مختلف و دیالوگ های واضح و دقیق، روایت نمی‌شود؛ بلکه در ابتدای هر نسخه، شاهد یک کات‌سین سینماتیک مختصر هستیم که اطلاعات کلی از داستان را به بازیکن می‌دهد. پس از آن وظیفه بازیکن است تا نکات و پازل‌های داستانی را به یکدیگر متصل کند. این مسئله باعث شد تا چندین تئوری مختلف درباره داستان بازی Dark Souls شکل بگیرد. همچنین در اتفاقی عجیب ممکن است بازیکن بازی را نیز به پایان برساند ولی همچنان چیزی از داستان نداند و هیچ ایده ای درباره آن نداشته باشد. بسیاری از نکات داستانی بازی مدت‌ها پس از عرضه به دست آمدند و باید به این افراد حق بدهیم که چیزی از داستان متوجه نشوند. داستان در سری بازی Dark Souls دارای یکی از مدرن ترین شیوه‌های روایتی است که یک بازی می‌تواند داشته باشد. یعنی دیگر خبری از آن روایت سنتی نیست و خود بازیکن باید آن را کشف کند. در این مقاله به سراغ داستان نسخه اول خواهیم رفت.

داستان بازی Dark Soulsآغاز داستان

در ابتدای اثبات موجودیت دنیا، هیچ اثری از آتش وجود نداشت و به همین دلیل نیز خبری از حیات نبود اما بعد از آن به صورت کاملا اتفاقی، سر و کله آتش پیدا شد. Kiln of the First Flame اولین مکانی است که آتش در دنیای بازی دیده شد. با اثرات آتش، چهار Lord Souls یا ارباب ارواح به وجود آمدند که هرکدام پیام آور یک چیز بود؛ Gwyn, The Witch of Izalith, Nito و Furtive pygmy. که بی شک Furtive pygmy در بین آن ها اسرار آمیزترین است. این چهار لرد، ارواح عجیب و قدرتمندی به دست آوردند که بر اثر این اتفاق، آن ها تبدیل به خدایان شدند. با تقویت و قوام گرفتن نیروها، Gwyn تصمیم به شروع جنگ گرفت. جنگی عظیم و مرگبار بین Gwyn, Witch of Izalith و Nito بر ضد اژدهایان در گرفت. بین اینها، یک اژدها با بدنی بدون پولک به نام Seath of Scaleless به یاری لردها شتافت. با خیانت Seath، لردها موفق شدند اژدهایان را شکست دهند. این اتفاقات باعث شروع شدن عصر آتش (Age of fire) شد. این عصر باعث شد تا حیات در سرزمینی به نام لردران(Lordran) تشکیل شود. این عصر، بسیار طولانی بود و در طی آن سرزمین ها و مناطق اطراف Lordran از نعمات بسیاری بهره‌مند شدند. Gwyn با بنا کردن کاخ خود در سرزمین Anor londo بر آنجا حکمرانی می‌کرد.

داستان بازی Dark Soulsسقوط آتش

در اینجا بود که روزهای تاریک فرا رسیدند. مدت ها گذشت و اکنون اولین آتش در حال خاموش شدن است. لردران با مشکلات زیادی روبرو شده و با آن ها دست و پنجه نرم می‌کند. شیاطین در سرتاسر شهر حضور دارند. انسان های داخل شهر به سمت مرگ می‌روند و یا در حال تبدیل شدن به موجوداتی نفرین شده به نام Hollow هستند. در این باره تئوری های زیادی وجود دارد که چه زمانی این اتفاقات رخ داده است ولی از تنها چیزی که خبر داریم این است که حال لردران بسیار بد و بدتر می‌شود. Gwyn و Witch of Izalith برای دوباره روشن کردن آتش تلاش کردند اما جوابی حاصل نشد. یک نفرین باعث شده که نسل انسان ها به طور ابدی، محکوم به مرگ و دوباره متولد شدن باشند. در فرایند Hollowing، انسان ها بخشی از موجودیت خود را از دست می‌دهند. در این حالت، انسان ها تبدیل به موجوداتی دیوانه و خشن می‌شوند. تعادل زندگی و مرگ، روشنایی و تاریکی در لردارن بخاطر وجود این نفرین بهم خورده است. بازیکن، بازی را به عنوان یک Hollow آغاز می‌کند که مشخص نیست چه مدتی را در تیمارستان مربوطه حضور داشته است اما تئوری هایی مطرح است که گفته می‌شود وی مدت زیادی و حتی صدها سال نیز در آنجا حضور داشته است. بازیکن به صورت ناگهانی توسط شخصیتی به نام oscar نجات پیدا می‌کند. شخصی که به kingh of astora معروف است.او با انداختن یک جسد به داخل سلول که شامل یک کلید است, باعث نجات بازیکن از تیمارستان می‌شود. Oscar نیز به نفرین دچار شده و به زودی به Hollow تبدیل خواهد شد. او بازیکن را برای ادامه راه و سفر طولانی خود انتخاب کرده است. Oscar داستان افسانه chosen undead را برای بازیکن تعریف می‌کند تا او ادامه دهنده راه او در شکستن این طلسم باشد. Oscar به زودی خواهد مرد و حالا انجام این کار خطرناک‌ و شکستن نفرین بر عهده بازیکن میباشد.

بازیکن راه خود را برای به پایان رساندن ماموریت خود آغاز می‌کند و در همان ابتدا با موجودی شیطان صفت و غول پیکر که نگهبان تیمارستان است برخورد می‌کند(باس فایت اول بازی). بعد از شکست این نگهبان شیطانی، بازیکن به سرزمین لردران سفر کرده و برای اولین بار Firelink Shrine را مشاهده می‌کند. در همین جاست که شخصیت بازی تفاوتی آشکار با دیگر Undeadها را نشان می‌دهد. او شاید و به احتمال زیاد اولین کسی باشد که از تیمارستان فرار کرده است. او فقط می‌داند که باید صدای دو ناقوس را درآورد. یکی از آنها در بالای Undead Burg قرار دارد که توسط Belfry Gargoyles نگهبانی و محافظت می‌شود. دیگری در زیر زمین قرار دارد و توسط Chaos Witch Quelaag مراقبت می‌شود. بعد از مشقت‌ها و سختی های فراوان بازیکن می‌توان این دو ناقوس را به صدا در آورده اما این پایان کار نیست. حالا بازیکن باید به Firelink Shrine برگردد. یک موجود قدیمی و باستانی که به شکل ماری بزرگ دیده می‌شود در این قسمت از بازی انتظار بازیکن را می‌کشد. نام او Kingseeker Frampt است که احتمالا قبل از آغاز دوران آتش زندگی خود را شروع کرده باشد. Frampt برای ادامه دادن راه توسط بازیکن، او را راهنمایی می‌کند. او در بین صحبت‌هایش به بازیکن می‌گوید که به دنبال سرزمینی به نام Anor Londo باشد و در آنجا به دنبال یک آرتیفکتی بسیار قوی به اسم Lordvessel بگردد. بازیکن با اینکار می‌تواند جانشینی برای Lord Gwyn باشد. Frampt دلیل اینکار را برای بازیکن شرح نمی‌دهد و فقط در آخر بازی است که بازیکن متوجه می‌شود که منظور از ادامه دادن راه Lord Gwyn چه چیزیست؟ وقتی بازیکن به Lordvessel می‌رسد تقریبا دچار سختی های زیادی می‌شود و با باس‌های زیادی درگیر خواهد شد. بازیکن در این بین می‌فهمد که با پر کردن این آرتیفکت با ارواح (souls) قدرتمند می‌تواند به مکان استراحتگاه Gwyn وارد شود. در این مسیر بازیکن باید Witch Izalith، Gravelord Nito، The Four Kings و Seth The Scaleless را نیز شکست دهد. ارواح(souls) این ارباب‌ها درون Lordvessel ذخیره خواهد شد. در انتها بازیکن می‌تواند با استفاده از Lordvessel وارد استراحتگاه Gwyn شود که در واقع همان Kiln of the First Flame است. جایی که Gwyn منتظر بازیکن است.

بازیکن برای ادامه دادن راه خود باید با Lord Gwyn درگیر شده و این خدا را شکست دهد. او هزاران سال است که در این زندان ساخته شده از خاکستر ارتش خود اسیر و زندانی است. او دیگر ارباب(Lord) خورشید نیست بلکه حالا به عنوان یک Lord of Cinder شناخته می‌شود. وقتی Gwyn شکست می‌خورد، بازیکن می‌تواند جای او را در Kiln تسخیر کند. او باید برای اینکار Bonfire مربوطه را با فدا کردن بدن فیزیکی خود روشن کرده و عصر آتش را ادامه دهد. گرچه راه دیگری نیز وجود دارد، راهی که شاید بسیاری از گیمر‌هایی که این اثر را بازی کردند، به سراغش نرفتند و در واقع علاقه ای به این پایان نداشتند و شاید دلیل آن هم سختی های زیادی است که در این راه متحمل شده اند. یک موجود باستانی دیگر مانند Frampt با نام Darkstalker Kaathe نیز در بازی وجود دارد. اهداف او نسبت به چیزی که Frampt به بازیکن ارائه می‌کند، بسیار سخت‌ و دشوارتر است. او از شما می‌خواهد که Gwyn را شکست داده و عصر تاریکی (Age of Darkness) را آغاز کنید. او اطلاعات و جزئیات خوبی در مورد چگونگی آغاز نسل انسان‌ها در اختیار دارد. بازیکن در صورتی با این موجود کهن برخورد می‌کند که به درخواست Frampt باس The Four Kings را شکست بدهد و با این موجود ملاقات کند. بسیاری از بازیکن ها Kaathe را در بازی پیدا نمی‌کنند اما او نقش اساسی و مهمی در درک و فهم پایان Dark Souls دارد. او تنها منبع موجود در بازی است که در مورد ریشه‌ها و اصل و نسب نسل انسان و ارباب چهارم اطلاعات دقیقی در دست دارد. این ارباب(lord) در واقع همان Furtive Pygmy است که روح تاریکی (the Dark Soul) را برای خود انتخاب کرد. Kaathe شخصیت Gwyn را یک فرد خودخواه ترسیم کرد که با تصمیم‌های غلط و اشتباه خود در مقابل چرخه طبیعی زندگی مقاومت و عصر آتش را به صورت غیر طبیعی طولانی کرده است. او در صحبت‌های خود اشاره می‌کند که عصر تاریکی، عصر انسان‌هاست. اگر بازیکن بعد از شکست دادن Gwyn از کنار Bonfire گذر کرده و آن را روشن نکند، همانطور که Kaathe گفت، آتش خاموش و عصر تاریکی آغاز می‌شود. بازیکن به جای جایگزینی Gwyn به موجودیتی متضاد به اسم The Dark Lord تبدیل خواهد شد. چه چیزی بعد از تصمیم‌گیری بازیکن اتفاق خواهد افتاد؟ شاید ادامه دادن عصر آتش امری بیهوده به نظر برسد چون بازیکن در طول بازی سرنوشت شوم و غم انگیز سرزمین لردران را مشاهده کرده است و می‌توان گفت که از آن چیزی باقی نمانده. در تمام بازی، این اثر به گونه‌ای هدفی زیر پوستی را به بازیکن القا کرده است، او باید جای Gwyn را بگیرد. آیا بعد از اینکه بازیکن تصمیم به ادامه دادن زندگی در عصر آتش گرفت، لردران به همین شکل باقی می‌ماند؟ آیا وقتی بازیکن تصمیم به نابودی آتش گرفت و تبدیل به The Dark Lord شد، رهبری نسل تقریبا نابود شده انسان‌ها را بر عهده می‌گیرد و حکومتی جدید می‌سازد؟ یا شاید هم همه چیز به تاریکی سپرده شود و هیچ اتفاقی رخ ندهد. در واقع پاسخ این سوالات هیچوقت داده نشده و دقیقا زیبایی و جذابیت سری Dark Souls نیز به همین ابهاماتش است که بازیکن را در فکر فرو می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton