داستان بازی Shadow of the Colossus

داستان بازی Shadow of the Colossus

بی‌ شک زمانی که برای اولین بار بازی Shadow of the Colossus در سال ۲۰۰۵ برای کنسول پلی استیشن ۲ عرضه شد، هیچ کس فکر نمی‌کرد که این عنوان قرار است به قدری به محبوبیت دست پیدا کند که سونی آن را برای کنسول‌های پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۴ نیز ریبوت کند. ساخته Fumito Ueda به قدری به محبوبیت دست پیدا کرد که از آن به عنوان یکی از آثار ماندگار صنعت بازی‌های ویدیویی یاد می‌شود. بازی که با تمامی متر و معیارهای صنعت بازی‌های ویدیویی متفاوت بود و تجربه جدیدی به حساب می‌آمد. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به داستان بازی Shadow of the Colossus انداخته و این داستان هیجان انگیز را مرور کنیم، پس با بازی رایانه همراه باشید.

ورود به سرزمین ناشناخته

داستان بازی Shadow of the Colossus از نقطه ای آغاز می‌‌شود که در یک شب ابری یک شاهین در حال پرواز است و ناگهان شما یک فرد سوار بر اسب را مشاهده می‌کنید که یک پارچه را بر روی اسب خود قرار داده است. این فرد واندر نام دارد و نام اسب او اگرو (Agro) است.

واندر (Wander) و اگرو مسیرهای طولانی را گذر کرده تا به سرزمین ممنوعه برسند، جایی که ورودی آن یک دروازه بلند و باریکه سنگی است و برای ورود به این سرزمین ممنوعه لازم است تا از پل سنگی و طولانی عبور کنند. بالاخره واندر و اگرو وارد منطقه ممنوعه شده و خود را به مکانی باستانی و مرموز که شبیه معبد است می‌رساند.

داستان بازی Shadow of the Colossus

با ورود واندر و اگرو به معبد متوجه می‌‌شویم که در این معبد باستانی مجسمه‌های بزرگ و عجیبی قرار دارد که تعداد دقیق آن‌ها ۱۶ عدد است و واندر سعی می‌‌کند تا به مرکز این معبد که یک محراب سنگی قدیمی است، برود.

زمانی که واندر به محراب می‌رسد، پارچه ای که همراه خود به این سرزمین آورده را در وسط محراب گذاشته و وقتی پارچه را بر می‌دارد، می‌بینیم که جنازه یک دختر بر روی آن قرار دارد و در واقع واندر و اگرو تمام مسیر را برای رساندن جنازه این دختر به معبد قدیمی طی کرده اند.اسم دختر مونو (Mono) است و در واقع عشق قدیمی واندر محسوب می‌شده و واندر برای زنده کردن او تمام مسیرهای سخت و صعب العبور را گذشته تا به این سرزمین ممنوعه برسد و بتواند عشق قدیمی خود را دوباره زنده کند.

داستان بازی Shadow of the Colossus

پس از ورود اگرو و واندر به معبد، با قرار دادن مونو بر روی محراب قدیمی ناگهان شاهد آن هستیم که موجودات عجیب و سیاه رنگی در پشت اگرو و واندر ظاهر می‌شوند و واندر ناگهان شمشیر عجیب خود را از غلاف درآورده و به سمت موجودات نشانه می‌گیرد. ناگهان انرژی و نور بسیار زیادی از این شمشیر ساطع شده و تمامی موجودات را از بین می‌برد. در واقع شمشیری که در دست واندر است، یک شمشیر باستانی است که قدرت بسیار زیادی دارد.

بعد از این اتفاق شاهد یک صدای عجیب هستیم که در معبد شنیده می‌شود و شروع به صحبت کردن با واندر می‌کند. این صدا صدای دورمین (Dormin) است. دورمین در گذشته خدای باستانی مردم قبیله‌ای بوده است که واندر از آن جا می‌آید و سال‌های طولانی مردم این قبیله دورمین را به عنوان خدا مورد پرستش قرار می‌دادند. بعد از گذشت سال‌ها یکی از جادوگران قبیله به نام امون (Emon) متوجه می‌شود که دورمین دارای قدرت‌های شیطانی بوده و ممکن است اتفاقات بدی را برای مردم قبیله رقم بزند و همین خاطر او را زندانی می‌کند.

واندر پس از شنیدن صدای دورمین از او خواهش می‌کند تا مونو را به زندگی برگرداند، زیرا شنیده است که دورمین این قدرت را دارد تا ارواح را به زندگی برگردانده و آن‌ها را زنده کند و به همین خاطر واندر به اینجا آمده تا مونو را نجات دهد. دورمین با واندر معامله ای می‌کند و از او می‌خواهد تا در ازاء زنده کردن مونو برای او کار بسیار مهمی را انجام دهد.

دومین به واندر می‌گوید که اگر او بتواند ۱۶ بتی که در معبد وجود دارد را از بین ببرد، دورمین مونو را دوباره به زندگی باز می‌گرداند اما نکته بسیار مهمی که باید بدانند این است که این بت‌ها در واقع کالبد ۱۶ موجود یا کلوسوس است که در سرزمین ممنوعه زندگی می‌کنند و واندر برای از بین بردن این مجسمه‌ها باید با این ۱۶ کلوسوس مبارزه کرده و با شمشیر باستانی خود آن‌ها را نابود کند. پس از نابودی هر کلوسوس بت مخصوص آن در معبد فرو ریخته و از بین می‌رود و پس از نابودی هر شانزده کلوسوس، دورمین مونو را به زندگی برمی گرداند.

کلوسوس‌ها در واقع موجودات سنگی غول پیکری هستند که در هر بخش از سرزمین ممنوعه وجود دارند و برای نابودی آن‌ها واندر باید در وهله اول محل زندگی این موجودات را پیدا کرده، سپس نقطه ضعف آن کلوسوس را کشف کند و از شمشیر باستانی برای از بین بردن آن‌ها استفاده کند. دورمین به واندر می‌گوید که از بین بردن کلوسوس‌ها بهای سنگینی دارد اما واندر به جواب می‌دهد که اهمیتی برای او ندارد و تنها نجات دادن مونو برای او مهم است.

برای پیدا کردن کلوسوس ها، دورمین به واندر می‌گوید که او باید شمشیر خود را در نور بلند کرده و مسیر محل زندگی هر کس این غول‌ها را از روی نور ساطع شده از شمشیر پیدا کند. هرچه به محل زندگی غول نزدیک‌تر شود، نور شمشیر پررنگ‌تر خواهد شد.

داستان بازی Shadow of the Colossus

از بین بردن کلوسوس ها

پس از اتمام صحبت‌های رد و بدل شده بین واندر و دورمین، دورمین محل زندگی اولین کلوسوس را با یک معمای به واندر می‌گوید و واندر به سمت اولین کلوسوس حرکت می‌کند. کلوسوس‌ها موجودات عجیبی هستند که تا زمانی که به آن‌ها حمله نکنید، با شما هیچ کاری ندارند اما شما باید برای نجات دادن مونو این کلوسوس‌ها را از بین ببرید. به همین خاطر پس از رسیدن به محل زندگی هر یک از آن‌ها باید سعی کنید تا نقاط ضعف آن‌ها را پیدا کنید و با شمشیر باستانی به این نقاط ضربه بزنید.

داستان بازی Shadow of the Colossus

پس از کشتن هر کلوسوس، این موجود غول‌ پیکر بر روی زمین افتاده و جنازه او سیاه می‌شود و این سیاهی‌ها به بدن واندر وارد شده و او بیهوش می‌شود. با کشتن هر کلوسوس واندر دوباره در معبد و روبروی محراب ظاهر می‌شود و در کنار او یک موجود سیاه رنگ قرار می‌گیرد که در واقع هر یک از این سایه‌های سیاه رنگ، کلوسوس‌هایی هستند که توسط واندر کشته شدند. پس از کشتن هر کلوسوس مجسمه او در معبد فرو می‌ریزد و با از بین رفتن بت آن، دورمین محل زندگی کلوسوس بعدی را به شکل معما به واندر می‌گویند و واندر برای کشتن غول بعدی حرکت می‌کند.

داستان بازی Shadow of the Colossus

با کشتن هر غول شاهد آن هستیم که واندر تغییر کرده و در حال عوض شدن است. در واقع هر غولی که توسط واندر کشته می‌شود، باعث رخ دادن اتفاقی در بدن او می‌شود. به عنوان مثال پوست او سیاه شده و یا لکه‌های سیاه رنگی بر بدن و لباس واندر ظاهر می‌شود، اما از سوی دیگر قدرت و استقامت واندر با کشتن هر غول افزایش پیدا می‌کند.

واندر برای آن که به وعده خود با دورمین عمل کند، یک به یک غول‌ها را از بین می‌برد و زمانی که تنها چهار کلوسوس باقی مانده اند، مشاهده می‌کنیم که افراد قبیله واندر به رهبری امون او را از قبل تعقیب کردند و حالا به دنبال پیدا کردن واندر هستند.

داستان بازی Shadow of the Colossus

ورود امون به سرزمین ممنوعه و آخرین کلوسوس

افرادی که واندر را تعقیب می‌کردند در واقع امون و یاران او بودند که حالا به ورودی سرزمین ممنوعه رسیدند و قصد وارد شدن به این منطقه را دارند. پس از آن که واندر پانزدهمین کلوسوس را از بین می‌برد، دورمین به او می‌گوید که باید برای از بین بردن آخرین کلوسوس عجله کند زیرا عده ای به دنبال او هستند تا جلوی رسیدن او به این هدف را بگیرند. واندر به سرعت حرکت کرده و با اگرو به دنبال آخرین کلوسوس می‌گردند.

برای رسیدن به آخرین کلوسوس اگرو و واندر باید از روی یک پل قدیمی عبور کرده و به آن سمت پل بروند اما زمانی که واندر با اسب خود از روی پل عبور می‌کند، ناگهان پل شروع به ریختن می‌کند اما در آخرین لحظه اگرو با یک حرکت واندر را به آن سمت پرتاب می‌کند و او را نجات می‌دهد اما خود او از روی پل به پایین پرت می‌شود.

در همین زمان هوای سرزمین ممنوعه بارانی می‌شود و واندر مجبور است تا برای رسیدن به آخرین کلوسوس مسیر را پیاده طی کند. در همین هوای بارانی واندر به آخرین کلوسوس می‌رسد. آخرین کلوسوس از سایر کلوسوس‌های قبلی قوی تر و بلند تر است. ویژگی بسیار مهم این کلوسوس دست‌های آتشین او است که به سمت واندر گلوله‌های آتشین پرتاب می‌کند. با هر زحمتی شده واندر بالاخره با آخرین کلوسوس نیز مبارزه کرده و او را از پای در می‌آورد.

داستان بازی Shadow of the Colossus

بعد از کشتن آخرین کلوسوس شاهد امون و یاران او هستیم که با سرعت بسیار زیادی به سمت معبد قدیمی سرزمین ممنوعه در حال حرکت هستند و از روی پل ورودی سرزمین نیز عبور کردند. امون و یارانش به سرعت وارد معبد می‌شود اما زمانی که آن‌ها وارد معبد قدیمی می‌شوند، در همان لحظه آخرین بت نیز فرو می‌ریزد اما مونو هنوز زنده نشده و همچنان بر روی محراب قرار دارد. امون به سمت محراب رفته و برای مونو دعا می‌خوانند، در همین زمان واندر و شمشیر او به داخل معبد می‌افتند و مشاهده می‌کنیم که واندر کاملاً تغییر کرده و پوست او سیاه رنگ شده و حالا دو شاخ نیز بر روی سر قرار دارد.

راز بزرگ و پایان بازی

با ورود واندر به معبد متوجه می‌شویم که او بدون اجازه شمشیر باستانی را دزدیده و برای نجات مونو وارد سرزمین ممنوعه شده و به دورمین کمک کرده است تا دوباره به زندگی باز گردد. در این زمان متوجه می‌شویم که این امون بوده که دورمین را به ۱۶ بخش تقسیم کرده و هر یک از کلوسوس‌ها را به عنوان نگهبان بخشی از دورمین انتخاب کرده است، اما حالا با از بین رفتن این کلوسوس‌ها دورمین آزاد شده است. امون می‌گوید حالا که دورمین آزاد شده بدن واندر را نیز تسخیر کرده است و در همین هنگام به یکی از یاران خود دستور می‌دهد تا با تیر کمان به پای واندر شلیک کند.

داستان بازی Shadow of the Colossus

یاران امون به سمت واندر می‌‌روند و با شمشیر به بدن او می‌‌زنند اما واندر ناگهان از روی زمین بلند شده شمشیر را از بدن خود بیرون می‌کشد و آرام آرام تبدیل به یک سایه سیاه رنگ می‌شود، سپس نقشه دورمین جواب داده و با استفاده از بدن واندر به زندگی باز میگردد.

البته هنوز دورمین نتوانسته به قدرت کامل خود دست پیدا کند زیرا برای تبدیل شدن به همان خدای قدرتمند و شیطانی لازم است تا مدت زمانی طی شود اما دورمین این قدرت را دارد تا به امون و یاران او حمله کند. در این هنگام یاران امون و امون سعی به فرار می‌کنند و در لحظه آخر امون دعایی را بر روی شمشیر باستانی خوانده و شمشیر را در داخل آب معبد می‌اندازد. نوری از داخل آب حوض ساطع شده و دورمین را به سمت خود می‌کشد.

داستان بازی Shadow of the Colossus

امون و یاران او مونو را در داخل معبد تنها گذاشته و به سمت خارج از سرزمین ممنوعه فرار می‌کنند. با عبور آنها از پل ورودی، پل شروع به ریزش می‌کند و مونو تنها در داخل معبد باقی می‌ماند. پس از بین رفتن پل ورودی سرزمین ممنوعه می‌‌بینیم که دورمین به وعده خود عمل کرده و مونو را به زندگی برمی گرداند. مونو چشمان خود را باز کرده و از روی محراب بلند می‌شود. در همین زمان می‌بینیم که اگرو اسب واندر نیز لنگ لنگان به سمت مونو حرکت می‌کند. در واقع زمانی که پل قدیمی فرو ریخته و اگرو واندر را نجات می‌دهد، خود او به سمت پایین دره سقوط می‌کند اما به طرز معجزه آسایی زنده می‌ماند و تنها پاهای او می‌شکند.

سپس امون و افراد او به سرعت به خارج از سرزمین ممنوعه می‌روند و امون با نگاه کردن به معبد قدیمی می‌گوید، حالا دیگر هیچ کس نمی‌تواند به سرزمین ممنوعه بازگردد و اگر واندر زنده مانده باشد نیز باید یک روز برای این کار مجازات شود.

مونو یک کودک را در داخل معبد پیدا می‌کند که بر روی سر خود دو شاخ دارد سپس او را بغل کرده و به همراه اگرو به سمت خارج معبد حرکت می‌کند و وارد منطقه سرسبز می‌شوند که مملو از گیاهان و حیوانات مختلف است. در این زمان آهویی به مونو نزدیک می‌شود و همان شاهینی که در ابتدای بازی همراه واندر و اگرو بود دوباره نشان داده می‌شود که در حال پرواز بر روی سرزمین ممنوعه است. در این زمان بازی Shadow of the Colossus به پایان می‌رسد.

داستان بازی Shadow of the Colossus

نکات مهم در رابطه با بازی Shadow of the Colossus

در رابطه با داستان بازی Shadow of the Colossus فرضیه‌های مختلفی وجود دارد و افراد در رابطه با پایان بندی این بازی به این نکته اشاره می‌کنند که نوزاد پیدا شده توسط مونو در واقع واندر است که حالا شبیه به یک نوزاد شده است اما همچنان با شاخ به این دنیا بازگشته است و باید مونو او را بزرگ کند.

از سوی دیگر بسیاری از افراد که بازی‌های Fumito Ueda را دنبال می‌کنند، می‌گویند که داستان بازی Shadow of the Colossus در واقع مقدمه‌ای برای بازی ICO است یکی دیگر از ساخته‌های Fumito Ueda به شمار می‌رود، زیرا در بازی ICO نیز شخصیت قهرمان بازی یک نوجوان است که بر روی سر خود دو شاخ دارد .

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به داستان بازی Shadow of the Colossus انداخته و این بازی مشهور را از نظر داستانی بررسی کردیم. اگر علاقه مند هستید تا یک بازی داستان محور، جذاب و کالت را تجربه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا حتماً به سراغ بازی Shadow of the Colossus آمده و این عنوان خاص را بازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton