نقد و بررسی بازی Wasteland 3

نقد و بررسی بازی Wasteland 3

بازی Wasteland 3 تجربه‎ای به یاد ماندنی از دنیایی آخرالزمانی است که علاقه‎مندان به سبک نقش آفرینی را کاملا راضی می‎کند. با نقد و بررسی بازی Wasteland 3 همراه بازی رایانه باشید.

در سال ۱۹۸۸، برایان فارگو و اعضای تیمش اثری را خلق کردند که بعد از آن بازی معروف و محبوب Fallout نیز توانست با الهام از این اثر اعتباری در بین گیمرها برای خود دست و پا کند؛ و این اثر چیزی نبود جز سری Wasteland. از این سری تا مدت بسیار زیادی خبری نبود و تقریبا فراموش شده بود؛ اما پس از ۲۰ سال، برایان فارگو در استودیو اینگزایل، شرایط ساخت نسخه دوم Wasteland را فراهم کرد و سرانجام پس از کش و قوس‎های فراوان بازی Wasteland 2 در سال ۲۰۱۴ عرضه شد. پس از گذشت سال‎ها، همچنان اتمسفر این سری در ذهن گیمرها جاودانه مانده است که نتیجه آن استقبال بسیار خوبی بود که در آن زمان از بازی شد. هم اکنون در سال ۲۰۲۰، نوبت Wasteland 3 است تا این حس و حال را منتقل کند؛ اما سفر و مسیری که در نسخه سوم همراهش می‎شویم، بسیار متفاوت بوده و باید مراقب یخبندان‎های شدید و نفس‎گیر باشیم. اما سوالی مطرح می‎شود این است که آیا فارگو و استودیو اینگزایل توانسته‎اند تا یک بازی نقش آفرینی تمام عیار را تحویل دهند یا خیر؟

wasteland 3 NPC

داستانی پیچیده با ارزش تکرار بالا

پس از انفجارهای هسته‎ای پیاپی، دنیا به سمت نابودی رفته است. اکثر مردم جان خود را از دست داده‎اند و اندک کسانی که زنده مانده‎اند، در گروه‎های مختلف برای بقا تلاش می‎کنند. شما در گروهی از رنجرها به نام Team November هستید که سعی دارید صلح و آرامش را دوباره برگردانید. پس از اتفاقات نسخه دوم، به درخواست شخصی به نام Patriarch، باید راهی بخش شمالی ایالت کلرادو شوید. همه چیز در این سفر به خوبی پیش نمی‎رود و رنجرها در مسیر با گروهی تحت عنوان Dorsey مواجه می‎شوند. در پی این ماجرا، تعداد زیادی از رنجرها کشته می‎شوند و تعداد اندکی باقی می‎مانند و ۲ کاراکتری که کنترل آنها را در بازی به دست دارید. در نهایت این سفر به سرانجام می‎رسد و رنجرها به کلرادو می‎رسند؛ اما وضعیت آنجا هم چنگی به دل نمی‎زند و برف و بوران همه جا را پوشانده و تحت تاثیر خود قرار داده است؛ از طرفی ایالت کلرادو در انتظار یک حمله بزرگ است. داستان Wasteland 3، از سفر رنجر‌ها به کلرادو آغاز می‌شود و در نهایت هم در جایی به سرانجام می‌رسد، با این حال شگفتی اصلی بازی، این است که روایتش برای هر بازیکنی، می‌تواند شدیدا منحصر‌به‌فرد و خاص باشد. پیچیدگی داستان Wasteland 3 از جایی شروع می‌شود که تک تک تصمیمات و ریز به ریز آن‌ها در روایت داستان شما نقش دارند و از این نظر، استودیو اینگزایل کاری کرده است کارستان و به نوعی می‌توان گفت سنگ تمام گذاشته است. این حالت باعث ارزش تکرار بسیار بالای بازی می‌شود؛ چرا که بازی، بازیکن را ترغیب می‌کند که دیگر راه‌ها را امتحان کند و مزه تمام آن‌ها بچشد.

داستان بازی شاید ظاهر ساده‌ای داشته باشد، اما در باطن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

wasteland 3

شما قادر خواهید بود که با NPCهای بازی گفت‌وگو کنید و به درد و دل‌های آنان گوش فرا دهید. در این بین، برخورد و تقابل با اعضای گروهک Dorsey امری کاملا طبیعی است. سیستم مبارزاتی Wasteland 3 همان سیستم مبارزات همیشگی این مجموعه است؛ اما تغییرات کوچکی که در بازی اعمال شده است، باعث شده تا یاد بازی Xcom 2 برایمان زنده شود. Wasteland 3 به معنای واقعی کلمه تاکتیکی بودن مبارزاتش را به رخ می‌کشد؛ طوری که برای رسیدن به پیروزی، باید از ذهن خود استفاده کنید. البته این نکته را هم باید یادآوری کرد که این سبک از مبارزات، یعنی مبارزات نوبتی ممکن است به مذاق بعضی‌ها خوش نیاید و نتوانند با آن ارتباط برقرار کنند ولی اگر با این موضوع مشکل خاصی نداشته باشید، مبارزات Wasteland 3 به شدت برایتان لذت‌بخش خواهد بود. یکی دیگر از جنبه‌های مثبتی که شخصا از آن به عنوان نقطه قوت و برگ برنده بازی یاد می‌کنم، تنوع ماموریت‌ها است. Wasteland 3 با احتساب ماموریت‌های فرعی، نزدیک به ۵۰ ساعت گیم‌پلی دارد و بدون هیچ گونه اغراقی، در لحظه به لحظه انجام دادن آن‌ها حس خستگی و بی‌حوصلگی به شما دست نخواهد داد. حس طنز تلخی که همواره همراه دیالوگ‌های این سری بوده، باعث شده تا Wasteland 3 اتمسفر جذابی داشته باشد. اما اشتباه نکنید، ما با یک اثر کاملا جدی طرف هستیم و نباید گمان کنید که با یک بازی فان طرف هستید! طرفداران سری Fallout و Wasteland این موضوع را درک کرده‌اند که وقتی صحبت از طنز در این بازی‌ها می‌شود، منظور شوخی‌ها و حرکات لوس کاراکترها نیست؛ بلکه منظور تیکه‌هایی است که در دیالوگ‌ها رد و بدل می‌شود که تلخی خاصی در آن درباره آخرالزمان و آینده نسل بشریت وجود دارد.

wasteland 3

مانند دیگر بازی‌های نقش آفرینی، Wasteland 3 هم دارای سیستم ارتقای منحصر به خود است. این سیستم ارتقا، با کیفیت نسبتآ خوبی پیاده‌سازی شده است؛ اما در بعضی موارد مضحک به نظر می‌رسد. در ابتدای بازی، شما می‌توانید کاراکتر خود را از میان ۲ کاراکتری که بازی در اختیارتان قرار می‌دهد، انتخاب کنید و ویژگی‌های مختلف آن را به سلیقه خود مزین کنید. رفته رفته افراد دیگری به گروه شما اضافه می‌شوند که با کسب xp می‌توانید به ارتقای کاراکتر خود بپردازید. بازی در سه تقسیم‌بندی کلی امکان ارتقای شخصیت‌ها را فراهم می‌کند و با ترکیب آن‌ها، می‌توانید افرادی با مهارت‌هایی چون پزشک، متخصص مخفی‌کاری، مکانیک، متخصص باز کردن قفل‌ها و … تربیت کنید. این وسط یک سری خصوصیات دیگر مثل مهارت تعمیر تستر‌، توانایی صحبت با حیوانات و … هم وجود دارند که شاید در ظاهر مضحک به‌نظر برسند، ولی تاکید می‌کنم که کاملا تاثیرگذار در روند بازی هستند و می‌توانند در جایی از سفرتان کمک‌حال شما باشند و فرضا بتوانید با کنترل ذهن یکی از حیوانات وحشی که توسط گروه دشمن هدایت می‌شود، وی را به یک دوست تبدیل کنید یا با تعمیر تستر‌هایی که در مسیر می‌بینید، به آیتم‌های ارزشمندی دست پیدا کنید. چنین جزئیاتی در جای جای شخصی‌سازی و مکانیزم‌های بازی دیده می‌شود که تحسین برانگیز است.

wasteland 3

ساخته جدید استودیو اینگزایل در خیلی از جاها دقیقا همان چیزیست که باید باشد، اما در بخش فنی Wasteland 3 دارای ضعف‌هایی است. لودینگ های بازی به‌شدت طولانی هستند؛ به طوری که واقعا در بعضی مواقع آزار دهنده می‌شوند و نمی‌دانیم که دلیل این همه وقفه در چه چیزی است؟ مثلا فرض کنید که بین دو محیط می‌خواهید رفت و آمد کنید، باید شاهد لودینگ های طولانی بازی باشید، یا وقتی که می‌خواهید با یک NPC گفت‌وگوی کوتاهی داشته باشید، باید هم در راه آمدن و هم در راه برگشت شاهد وقفه‌های آزار دهنده‌ای باشید. جدای از این موارد، در بازی شاهد یکسری باگ گاه و بی‌گاه بودیم که امیدواریم با دادن یک آپدیت، رفع شوند.

بی‌شک Wasteland 3 یکی از بهترین بازی‌هایی است که در این روزها میتوانید به تجربه آن بپردازید. اگر دلتان برای بازی‌هایی تنگ شده تا خود را غرق در دنیای عظیم و پر جزئیاتش کنید و به مدت طولانی سرگرم شوید، Wasteland 3 می‌تواند گزینه ایده‌آلی برایتان باشد. همچنین به لطف حالت Co-op بازی، قادر خواهید بود تا با دوستتان به گشت و گذار در دنیای Wasteland 3 بپردازید. این بازی در سرویس گیم پس قرار گرفته تا بتوانید با قیمت کمتری آن را تجربه کنید؛ در روزگاری که قیمت بازی‌ها و همه‌چیز سر به فلک کشیده است.

نقد و بررسی بازی Wasteland 3

اگر از طرفداران سری Wasteland یا Fallout هستید، Wasteland 3 بهترین اثری است که در این روزها می‌توانید به تجربه آن بپردازید. 50 ساعت گیم‌پلی پر جزئیات، اتمسفر نفس‌گیر، سیستم مبارزاتی پیچیده، داستانی با ارزش تکرار بالا از نقاط وقت بازی هستند که مشکلات بازی را پوشش می‌دهند و نمی‌توانید صرفا به‌خاطر وجود باگ و لودینگ طولانی از تجربه شیرین Wasteland 3 دست بکشید. فارگو و تیمش بار دیگر هنر خود را در ساخت یک اثر نقش آفرینی نشان دادند و الان بهترین زمان است تا استودیو اینگزایل را به عنوان یک استودیو قابل اطمینان بشناسیم.
۹
عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton