نقد و بررسی بازی Genshin Impact | برخاسته از کالبد Zelda

نقد و بررسی Genshin Impact

Genshin Impact، یک اثر رایگان و به اصطلاع Free-to-Play به سبک نقش آفرینی است که مدت بسیار کمی از عرضه‌ی آن می‌گذرد و به دلیل برخی المان‌های خاص و کمی هم کپی از دیگر بازی‌های سرآمد سبک نقش آفرینی (خصوصا The Legend of Zelda: Breath of the Wild)، مورد توجه گیمرها و منتقدین قرار گرفته است و حال ما در بازی‌رایانه، فرصتی پیدا کردیم تا به تجربه‌ی این اثر پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم؛ پس با نقد و بررسی Genshin Impact همراه باشید تا هرچه بیشتر با این عنوان نوظهور آشنا شوید.

تفاوت بین بازی‌های Free-to-Play با بازی‌های پریمیوم (Premium) که هر ساله شاهد عرضه‌شان هستیم، بسیار زیاد است و عموما نیز در آثار Free-to-Play که این چند سال اخیر شاهدشان بودیم، محتوای قدرتمند و عمیقی بر خلاف دیگر آثار پرهزینه و داستان محور و یا آثار پولی آنلاین ندیدیم. در واقع بازی‌های Free-to-Play با یک بودجه‌ی بسیار کم توسعه پیدا می‌کنند و هدفشان ، عرضه‌ی عنوانی است که به دلیل بودجه‌ی پایین، مکانیک‌های پیچید‌ای را نیز در خود جای نداده و حداقل در هنگام عرضه‌، محتوای داستانی خاصی را هم شامل نمی‌شوند و برای کسب درآمد هم تنها به پرداخت‌های درون برنامه‌ای وابسته‌اند که البته با اعمال یک‌سری چالش‌ها، کاربر را عملا مجبور می‌کنند تا این خریدها را نیز انجام دهند.

البته موضوع بالا برای برخی بازی‌های Free-to-Play سرآمد مانند Fortnite ،League of Legends ،Call of Duty: Warzone و دیگر بازی‌هایی که کمپانی‌های بسیار بزرگ در پشتشان قرار گرفته‌اند، صدق نمی‌کند حداقل برای پیش رفت در این آثار، نیازی ندارید تا ریالی خرج کنید.

نقد و بررسی Genshin Impact

با این حال وقتی Genshin Impact را شروع به تجربه می‌کنید، متوجه می‌شوید که توسعه دهندگان به هیچ وجه کم‌کاریی در توسعه این بازی خرج نداده‌اند و در واقع با یک اثر Free-to-Play اما با کیفیت یک بازی AAA غیر رایگان طرف هستیم. آشنایی من با Genshin Impact به صورت کاملا اتفاقی صورت گرفت و در حال تماشای یوتوب بودم که وسط پخش ویدئو، تبلیغی از Genshin Impact پخش شد که البته متعجبم کرد. یک بازی با کیفیتی مشابه‌ی The Legend of Zelda: Breath of the Wild اما این‌بار برای طیف وسیعی از پلتفرم‌ها، حتی پلتفرم گوشی‌های هوشمند. در نهایت مجاب به تجربه‌ی این بازی شدم.

دنیایی زیبا با مکانیک‌ها و داستانی کار شده و البته محتویات فراوان. واقعا میشود به این بازی، لقب کلون The Legend of Zelda: Breath of the Wild تقدیم کرد و البته ردپای این شاهکار سال ۲۰۱۷ را در جای‌جای Genshin Impact دید، اما به حرئت می‌توانم بگویم که در برخی از جا‌ها، این بازی توانسته تا کمبود‌های Breath of the Wild را نیز جبران کند و یک عنوان پرمحتواتر را به کاربر خود هدیه دهد.

اولین چیزی که در ابتدا توجهتان را در Genshin Impact به خود جذب می‌کند، جهان زیبا و البته الهام گرفته از Breath of the Wild هست. گاهی حتی با تماشای عکس‌های Genshin Impact، در صورتی که شاهد لوگوی این بازی در زیر عکس‌های آن نباشید، خیال می‌کنید که در حال تماشای تصاویر The Legend of Zelda: Breath of the Wild هستید. با این حال وجود طبیعت زیبا، دشت‌های وسیع، کوه‌های بلند و البته شهرها و مکان‌های ویژه، این بازی کمی هویت خاص خودش را به دست می‌آورد و از زیر سایه‌ی Breath of the Wild خارج می‌شود و حتی در برخی مواقع، درخشان‌تر و قوی‌تر هم در طراحی عمل می‌کند. گشت و گذار در جهان خلق شده توسط استودیوی می‌هویو (miHoYo)، لحظات خوشی برای شما رقم خواهد زد و پیدا کردن رازهای محیطی، تعامل با ان‌پی‌سی‌ها (NPC) و پیدا کردن آیتم‌های کلکسیونی، جلوه‌های لذت‌بخش بیشتری را از Genshin Impact به شما نشان خواهند داد.

نقد و بررسی Genshin Impact

این بازی حتی توجه بسیار زیادی هم به متن و داستان برخلاف دیگر آثار Free-to-Play داشته و البته شاهکار نیست، اما سطح داستانی این اثر را از بسیاری از بازی‌های Free-to-Play و البته غیر رایگان بالاتر می‌برد به نوعی همیشه توجه شما را برای درگیر شدن با خود، جلب می‌کند. بسیاری از شخصیت‌ها، تنها حس سربازانی را می‌دهند که وقت تحت کنترل شما هستند و حس توجه به آن‌ها بسیار کم است اما شخصیت‌هایی مانند شخصیت Paimon در این بازی حضور دارند که در واقع به عنوان راهنما و همچنان یک هم‌زرم و همراه بسیار عالی نقش‌آفرینی می‌کنند و البته پس از گذشت مدت زمانی کمی از بازی‌، با حرف‌های بسیار زیادش، تنها رو اعصابتان می‌رود؛ ولی این موضوع نشان می‌دهد که حداقل توسعه دهندگان تلاش بسیار زیادی برای شخصیت‌پردازی برخی از شخصیت‌ها به خرج داده‌اند.

چیزی که شما را پس از جهان باز و بزرگ Genshin Impact با خود درگیر می‌کند، گیم‌پلی سبک اکشن و نقش‌آفرینی این بازی است که البته به خوبی کار شده و وجود تعدادی زیادی از شخصیت‌های قابل انتخاب با تفاوت‌ها قدرت‌ها، مهارت‌ها و البته سلاح‌ها، دست شما را در نحوه پیشبرد و انجام بازی بسیار باز گذاشته‌ است. شما می‌توان با گشت و گذار و مبارزه در جهان بازی و پیدا کردن آیتم‌های خاص، مهارت‌ها و سلاح‌های شخصیت‌های تحت کنترلتان را به مانند دیگر آثار نقش‌آفرینی ارتقاء داده و روند پیشبرد بازی را برای خود آسان‌تر کنید.

نقد و بررسی Genshin Impact

موارد زیادی برای توجه کاربر و نحوه‌ی پیشرفت در بازی وجود دارند که در ابتدا به مانند کوهی از فعالیت‌ها و کارها جلوه می‌کنند، اما با کمی گشت و گذار در منو، به سرعت با این موارد آشنا می‌شوید و آن حس سردرگمی از بین می‌رود. باعث ناراحتی است که مکانیک‌های ساده بازی با یک منوی نامرتب و شلوغ، پیچیده جلوه می‌کند و گاهی اوقات، همین پیچیدگی‌ها باعث می‌شود تا گیمیری مثل من که عاشق بازی‌های نقش‌آفرینی است، کمی از بازی دل زده شود، آن هم اثری که حداقل در یک چهارم زمان تجربه‌ام، با منوی آن سر و کار دارم. اگر میشد توسعه دهندگان Genshin Impact، در بخش منو نیز از the legend of zelda: breath of the wild برداشت می‌کردند، تجربه‌ی بسیار بهتری را تقدیم کاربر خود می‌کردند.

حال به مبارزات بازی می‌رسیم؛ دشمنان در بازی چالش‌های خاصی را ایجاد نمی‌کنند سبک مبارزات با آن‌ها به شکل بسیار ساده‌ای صورت می‌گیرد، اما وجود مکانیک‌های مختلف در کنار شخصیت‌های مختلف تحت کنترلتان که باید در میان نبرد بین‌ آن‌ها سوئیچ کنید، تجربه عالی را رقم زه است که البته این تجربه عالی را به نوعی مدیون نحوه‌ی نبرد متفاوت بین شخصیت‌ها نیز هستیم.

ما در Genshin Impact شاهد وجد مکانیک‌هایی مانند پرواز کردن و بالا رفتن از موانع و کوه‌ها هستیم که مستقیما از دل Breath of the Wild بیرون کشیده شده‌اند. حتی طراحی دشمنان‌، نحوه گشت و گذار در نقشه و پیدا کردن مکان‌های روی نقشه‌، غذا پختن، مدیریت نوار انرژی جسمانی یا همان Stamina، لوت کردن و جمع‌آوری آیتم‌ها، همه و همه یادآور شاهکار کمپانی نینتندو هستند؛ اما نکته‌ی مثبت این هست که Genshin Impact توانسته با ارتقاء و بهبود این مکانیک‌ها، کاری کند تا حس یک کپی کامل از Breath of the Wild به ما دست ندهد و با انجام این کار، خصوصا پرواز با گلایدر، حس خوبی برای ما رقم بخورد.

با این حال بازی در بخش فنی بی‌نقص نیست و بیشتر مواقع، خصوصا در هنگام نبرد، با افت فریم دست و پنجه نرم می‌کنیم و همین موضوع هم باعث می‌شود تا گیم‌پلی بازی کمی نسبت به فرماون‌هایی از کاربر به آن داده می‌شود، بی‌عملکرد جلوه کند. همچنین جهان بازی یک جهان یکپارچه بزرگ نیست و برای سفر و دسترسی به بیشتر مناطق، باید یک صفحه‌ی بارگذاری را پشت سر بگذارید که البته در بیشتر مواقع، وفت نسبتا زیادی می‌برند.

پس از گذشت صحبت‌های بالا، بالاخره نوبت به سیستم پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای Genshin Impact می‌رسیم. به هر حال این اثر یک بازی Free-to-Play هست و با توجهی به محتوایی که به بازی‌باز ارائه می‌شد، نباید انتظار حلوا خیرات کردن توسط توسعه دهندگان را داشته باشیم. این اثر از سیستمی به نام Gacha (همان لوت‌باکس‌های خودمان) استفاده می‌کند که برای دسترسی به آیتم‌ها، شخصیت‌ها و سلاح‌های قوی‌تر و ارزشمندتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما با تجربه‌ی این بازی، احتمال اینکه به آیتم‌های قدرتمند دسترسی پیدا کنید، بسیار کم هست و با پیشرفت در بازی، با نبردهای بسیار سختی رو به رو می‌شود که در نهایت باعث می‌شوند تا بازی را ول کنید و یا اینکه نسبت به تهیه‌ی این آیتم‌ها اقدام کنید. با این حال با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده، برای دسترسی به بهترین آیتم‌ها و شخصیت‌ها، حداقل باید ۴۰۰ دلار درون بازی خرج کنید و در حال حاضر نیز، بسیاری از بازی‌بازان Genshin Impact، دست به چنین هزینه‌ی سنگینی زده‌اند. البته باید بگویم که برای به اتمام رساندن بخش اصلی داستانی بازی، اجباری به خرید آیتم‌های سیستم Gacha نیست، اما تجربه‌ی این اثر در پس از پیشرفتی حدودا ۷۵ درصدی، بسیار سخت خواهد بود. خوشبختانه گشت و گذار در بازی جهان بازی و انجام ماموریت‌های فرعی، بسیار لذت بخش هستند و در طول تجربه‌ام، احساس نکردم که بازی به دلیل عدم خرید آیتم‌های حاضر در آن، من را تنبیه می‌کند.

در نهایت باعث تعجب هست که Genshin Impact به صورت Free-to-Play عرضه گشته و به لطف جهان بزرگ، مکانیک‌های متنوع و بی‌نقص، گرافیک زیبا و لذت بخش، نبردهای فوق‌العاده و البته داستان نسبتا درگیر کننده، شاهد اثری با ارزش تجربه‌ی بسیار بالا طرف هستیم. با این حال عدم وجود شخصیت پردازی عمیق در بیشتر شخصیت‌ها و همچنین برخی مشکلات فنی، Genshin Impact را تبدیل به یک بازی شاهکار نمی‌کند اما می‌توانم به جرائت می‌گویم که از تجربه‌ی آن پشیمان نمی‌شوید و لحظات خوشی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

Genshin Impact هم‌اکنون برروی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و نینتندو سوییچ و همچنین پلتفرم‌های رایانه‌ی شخصی و گوشی‌های هوشمند در دسترس قرار دارد.

اثری رایگان با گرافیک و گیم‌پلی‌‌ای جذاب همراه با محیطی بزرگ که لحظات بی‌نظیری را برای بازی‌باز خلق می‌کند. با این حال شخصیت پردازی نه‌چندان قوی وجود برخی مشکلات فنی خصوصا برروی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و نینتندو سوییچ، باعث شده تا کمی به تجربه‌ی Genshin Impact لطمه وارد شود.
۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton