نقد و بررسی بازی Star Wars: Squadrons

نقد و بررسی بازی Star Wars: Squadrons

دستپخت جدید EA از دنیای عظیم Star Wars تجربه جذابی از گیم‎پلی را ارائه می‎دهد؛ ولی از طرفی با کمبود محتوای شدیدی مواجه است. کمربندهای خود را ببندید و با نقد و بررسی بازی Star Wars: Squadrons همراه بازی رایانه باشید.

اگر خاطرتان باشد، سال ۲۰۱۳ بود که حق ساخت کامل مجموعه Star Wars به الکترونیک آرتز محول شد که از قضا شروع کارشان با این مجموعه چنگی به دل نمی‎زد. سیاست‎های این شرکت مبنی بر تاکید به ساخت بازی‎های سرویس‎محور و چندنفره آنلاین، گریبان Star Wars هم گرفت تا شاهد خراب‎کاری و افتضاحات Battlefront باشیم. در این سال‎ها، پروژه‎های متعددی از این فرنچایز توسط EA کنسل شد و شاید بازی Star Wars Jedi: Fallen Order تنها دستاورد درخوری باشد که همه انتظارش را داشتیم. حال سؤال اصلی این است که آیا باتوجه‌ به مقیاس Star Wars: Squadrons این بازی ارزش تجربه را دارد و توانسته است جایگزینی برای نسخه‌های کلاسیک مجموعه Star Wars باشد؟ عناوینی مانند Star Wars: X-Wing Alliances که در زمان عرضه خود، تجربه جذابی را از مبارزات و نبردهای هوایی ارائه داده بودند.

Star Wars: Squadrons is an intricate dogfighter that offers complexity among the thrills | GamesRadar+

بازی داستان دو گردان از از خلبان‌های نخبه‌ی New Republic و Empire را روایت می‎کند که اهدافشان دقیقا در تضاد با یکدیگر قرار دارند. پس از نابودی سیاره آلدران، Darth Vader دستور می‎دهد که تمامی بازماندگان این سیاره نابود شوند. در این بین، شخصی به نام لیندن جیوز از دستور سرپیچی کرده و همراه با پناه‎جویان فرار می‎کند. سال‌ها بعد و پس از مرگ پالپاتین، جیوز که حالا فرمانده‌ی ارشد جمهوری جدید شده، با دانش و اطلاعاتی که از ارتش امپراطوری دارد به دنبال ساخت یک سفینه جنگی عظیم به نام Starhawk است و اعتقاد دارد که با این کار می‎تواند به جنگ پایان دهد. وظیفه‌ی پیشبرد این ماموریت برعهده‌ی گردان ونگارد است. از آن سو، گردان تایتان از امپراطوری به رهبری تریسا کریل، به دنبال متوقف کردن جمهوری و مجازات فرمانده‌ی سابق خود هستند. بازیکنان کار خود را به‌عنوان خلبانان تازه‌وارد این دو گردان آغاز می‌کنند.

نویسندگان، سعی کرده‎اند تا با قرار دادن داستان در Star Wars: Squadrons یک جنگ و داستان دو طرفه را روایت کنند؛ جایی که نیروهای امپراطوری سعی دارند جیوز و پروژه Starhawk را نابود کنند، ولی از آن سمت شورشیان در صدد هستند تا مانع آن کار شوند. به طور کلی، شاهد ایده جذابی برای روایت هستیم که دنیای Star Wars را از دو دیدگاه متفاوت نشان می‎دهد. اما نتیجه نهایی آن چیزی نیست که انتظارش را داریم.

Star Wars: Squadrons won't have microtransactions or a live-service strategy | GamesRadar+

بازی، شروع درگیر کننده‎ای دارد؛ اما رفته رفته از شدت آن کاسته می‎شود. یکی از موضوعات اذیت کننده Star Wars: Squadrons، شخصیت پردازی ضعیف، سطحی و بعضا مضحک کاراکترها است. به شخصه این قضیه برایم بسیار آزار دهنده است. فرنچایز Star Wars پتانسیل بسیار بالایی برای روایت یک داستان جذاب را دارد؛ اما سیاست‎های EA مانع از همچین اتفاقی شده است (البته اگر Jedi Fallen Order را فاکتور بگیریم).

در واقع داستان، ابزاری برای آشنایی با کارکرد سفینه‎ها و ویژگی‎های بازی است.

آن‎چه که در Squadrons می‌درخشد، فضاسازی و انتقال فوق‌العاده‌ی حس جنگیدن در فضا با سفینه‌های کلاسیک و آشنای دنیای Star Wars است. مراحل بازی شامل ماموریت گرفتن از تیم فرماندهی و سپس آماده‌سازی سفینه برای اعزام می‌شوند. اکثر مراحل بازی کارهای تکراری همچون نابود کردن سفینه‌های دشمن یا محافظت از نیروهای خودی را در بر می‌گیرند، البته گهگاهی هم لحظات هیجان‌انگیز و غافلگیرکننده میانشان وجود دارد. اما فضایی که مراحل در آنها جریان دارند به اندازه کافی خوب هستند که هر بار برایتان تازگی داشته باشند. از نبرد در میانه‌ی بقایای کشتی‌های نابودشده گرفته تا تعقیب و گریز در لابه‌لای شهاب سنگ‌های متراکم، Squadrons با محیط‌های شگفت‌انگیز خود همیشه چیزی برای غافلگیر کردنتان دارد.

طراحی مکانیک‌های گیم‌پلی بازی Star Wars: Squadrons هوشمندانه است، به طوری که نه حس یک شبیه‌ساز خشک را دارد و نه یک آرکید بی‌منطق. چالش اصلی بازیکن، کنترل جنگنده با مانورهای خطرناک و همزمان تقسیم قدرت میان سه عنصر سلاح‌ها، سپر محافظ و سرعت است. پس از ورود به نبرد، باید از توانایی‌های سفینه‌تان به خوبی استفاده کنید تا در سناریوهای مختلفی که حین نبرد پیش‌ می‌آیند بر دشمنان پیروز شوید. این سناریو‌ها می‌تواند تعقیب و گریز یک سفینه‌ی دشمن، مانورهای ریسکی بر فراز موانع یا تلاش برای منحرف کردن موشکی باشد که به سمتتان شلیک شده. ترکیب این موارد به شکل هیجان‌انگیزی شما را در بازی غوطه‌ور می‌کند. دنبال کردن TIE Fighterها با X-Wing چابک و قدرتمند در حالی که Star Destroyerهای امپراطوری از دور دست در حال شلیک لیزر به سمتتان هستند و هر لحظه ممکن است با مانور اشتباه کار دست خودتان دهید، تجربه‌ای به شدت هیجان‌انگیز است که کمتر آن را تجربه کرده‌اید.

Star Wars Squadron شاید از نظر داستان و نریتیو دیزاین مشکلاتی داشته باشد، اما از نظر گیم‌پلی، یکی از بهترین تجربه‌های ارائه شده در زمینه نبردهای هوایی است.

گیم‌پلی بازی البته خالی از اشکال هم نیست. کنترل‌های بازی علیرغم سرراست بودن و امکان شخصی‌سازی فراوان، برای استفاده با موس و کیبورد چندان مناسب نیستند و به اصطلاح اپتیمایز نشده‎اند که مانور دادن با جنگنده را کمی زیادی سخت می‌کنند. این مسئله در بخش چندنفره که مبارزه‌های بسیار پر جنب و جوش‌تری دارد ملموس‌تر می‌شود، به طوری که اگر قلق کار دستتان نیاید یا تسلط بر موس نداشته باشید، غیرممکن است یک تیر لیزرتان هم به هدف بخورد. با کنترلر، تجربه‌ی بازی بسیار بهتر می‌شود، چرا که می‌توانید هم مانور بهتری با سفینه بدهید و هم راحت‌تر دکمه‌ها را پیدا می‌کنید. دیگر مشکل بازی، طراحی نه چندان خوب HUD مزید بر علت شده تا در شرایط مختلف گیج‌کننده به نظر برسد و اهداف را به خوبی برایتان مشخص نکند. یک نکته‌ی عجیب در رابطه با تجربه‌ی کاربری بازی Star Wars: Squadrons آن است که اگر موس را در تنظیمات غیرفعال کنید، امکان استفاده از آن نه تنها در داخل بازی، بلکه حتی در منوها هم از کار می‌افتد!

ArtStation - Star Wars™ Battlefront™ Rogue One™: X-wing VR Mission, Darius Kalinauskas | Star wars ships, Star wars concept art, Star wars galaxies

بخش چندنفره‌ی Squadrons در حال حاضر تنها دو مود دارد (و ظاهرا هم قرار نیست چیزی به آن اضافه شود). مود Dogfight، نبرد مستقیم جنگنده‌های دو تیم با هم است که حکم همان Deathmatch بازی‌های شوتر را دارد. بازیکنان در قالب دو تیم پنج نفره از جمهوری جدید و امپراطوری مقابل هم قرار می‌گیرند و توانایی انتخاب از میان چهار سفینه‌ی منحصر به فرد را دارند. تنوع جنگنده‌ها که شامل انواع TIEها و سفینه‌های دوست‌داشتنی Y-Wing و A-Wing می‌شوند، برای ارائه‌ی یک تجربه‌ی سرگرم‌کننده مناسب‌اند، اما مود داگ‌فایت هیچ استراتژی خاصی را نمی‌طلبد و در بیشتر مواقع پر از هرج و مرج است؛ این مسئله آن را به مرور تکراری و آزاردهنده می‌کند. مود دوم به نام Fleet Battles اما تجربه‌ای کاملا متفاوت است. در این مود، بازیکنان باید ابتدا در یک نبرد اولیه جنگنده‌های تیم حریف را نابود کنند. هر تیمی که عملکرد بهتری داشته باشد، وارد فاز بعدی شده و باید کشتی‌ها پشتیبان حریف را از پیش رو بردارد. استیج نهایی هم مبارزه با کشتی فرماندهی رقیب است که برای تیم امپراطوری Star Destroyer افسانه‌ای و برای جمهوری هم کروزر MC75 است. فلیت بتلز بر خلاف داگ‌فایت احتیاج به دقت در انتخاب سفینه و برنامه‌ریزی تیمی دارد چرا که هر سفینه‌ی بزرگ دشمن ویژگی‌های خاص خود را داشته و باید از راه‌های مختلف به آنها ضربه زد.

مود داگ‎فایت، یکی از بی‎نظم ترین و شلخته‎ترین مودهایی است که در یک بازی چندنفره دیده شده است. این موضوع به مرور زمان می‎تواند آزار دهنده شود.

خوشبختانه Star Wars: Squadrons فاقد هرگونه پرداخت درون برنامه‎ای است و صرفا تمامی آیتم‎ها با بازی کردن آزاد می‎شوند. با پیشرفت کردن در بازی، می‎توان آیتم‎های ظاهری، سلاح‎های جدید و تجهیزات مختلف را خریداری کنید که آن‎ها را در قالب Loudout می‎توان پیش از شروع هر بازی مدیریت کرد.

(نقد و بررسی بازی Star Wars: Squadrons بر روی پلتفرم pc انجام شده است)

نقد و بررسی بازی Star Wars: Squadrons

بازی Star Wars: Squadrons ایده جذابی است. ایده‎ی جذابی که صرفا در حد همان یک ایده‎ی خام باقی مانده و توسط سازندگانش به شکوفایی خود نرسیده است. اگر عاشق دنیای جنگ ستارگان و صحنه‎های دیوانه وارش هستید و همچنین به‎دنبال یک تجربه جذاب از نبردهای هوایی، Squadrons برای شما گزینه ایده عالی به نظر می‎رسد؛ اما از طرفی باید با کمبود تنوع و محتوا در جای جای بازی سر و کله بزنید.
۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton