نقد و بررسی Watch Dogs Legion | آزادی به چه قیمت؟

نقد و بررسی Watch Dogs Legion

بالاخره پس از یکسال انتظار، بازی Watch Dogs Legion عرضه گشت و ما هم در بازی‌رایانه این فرصت را داشتیم تا به تجربه‌ی این اثر سندباکس بپردازیم. پس با ما و نقد و بررسی بازی Watch Dogs Legion همراه باشید تا هرچه بیشتر با این بازی جاه‌طلبانه آشنا شوید.

زمانی که برای اولین‌بار وارد لندن اوایل ۲۰۳۰ شدم، شروع به گشت و گذار در آن و ستایش طراحی فوق‌العاداش کردم. همه‌چیز دلنواز بود؛ طراحی پرجزئیات برج بیگ بن، نورپردازی‌های اغراق شده‌ی آینده نگرانه با لامپ‌های نئون و البته پیام‌ها و پوسترهای فاشیستی که زمانی که به آن‌ها نگاه می‌کنید، خیال می‌کنید که امپراطوری باستانی رایش، دوباره اما به کمک تکنولوژی‌های خیلی مدرن از خاکستر بلند شده. به جرئت می‌توانم بگویم که زمانی که شما این اثر را آغاز می‌کنید، حداقل طی دو سه ساعت اولیه تجربه‌ی خود، تنها به گشت و گذار در لندن و تماشای طراحی فوق‌العاده‌ی آن می‌پردازید که عملا کارت گرافیک قدرتمندی مانند ۲۰۸۰Ti در رندر آن برروی ۶۰ فریم مانده‌ است.

نقد و بررسی Watch Dogs Legion

با این حال پس از چندین ساعت گشت و گذار دستوپیایی، تروریسم سایبری جایش را به توریسم سایبری می‌دهد و اکنون شما باید زیر سایه‌ی گروه DedSec که چندین سال پیش توسط گروهی از هکرها برای کمک به آیدن پیرس (Aiden Pearce) در شیکاگو تاسیس شد، به مبارزه با ناعدالتی و عدم وجود حریم خصوصی در جامعه‌ی لندن نوین بپردازید.

ماجرای این سقوط بزرگ در لندن از جایی آغاز می‌شود که گروه هکری به نام Zero Day، چندین بمب را در مراکز مهم لندن جاسازی می‌کند و قصد دارد تا با انفجار این بمب‌ها، آسیب بسیار بزرگی را به پایه‌های دولت انگلستان وارد کند و در نهایت هم موفق می‌شود. در واقع پس از موفقیت آن‌ها، ارتش غیر خصوصیی به نام Albion، برای برقراری امنیت، بسیاری از سازمان‌های امنیتی را ملغی می‌کند و تمام راه‌های ورودی و خروجی لندن را مسدود می‌کند. در نهایت Albion یکسری قوانین بسیار سخت گیرانه را وضع می‌کند که در نتیجه باعث می‌شود تا حریم خصوصی در جامعه کمرنگ شده، کوچکترین جراعم و خطاها، با بزرگ‌ترین مجازات‌ها پاسخ داده شوند و البته بسیاری از گروه‌های جرائم سازمان یافته، با کمک Albion در سایه‌ی تاریک لندن، فرمان‌روایی کنند.

به جرات می‌‌توان مجموعه‌ی Watch Dogs را به GTA اما با توانایی هک کردن نسبت داد اما Watch Dogs Legion بیشتر به GTA همراه با کدهای تقلب تبدیل شده است. دنیایی از قابلیت‌های تکنولوژیکال در دستانتان قرار دارد تا بتوانید به کمک آن‌ها، لندن را به آشوب بکشید. البته شما مجبور نیستید که ماموریت‌ها را حتما با یک کشت و کشتار خونین به اتمام برسانید؛ به کمک امکاناتی که بازی در اختیار شخصیت‌های تحت کنترلتان قرار می‌دهد، این توانایی را به شما ‌بخشیده می‌شود که حتی بتوانید بدون اینکه شخصیت تحت کنترلتان را به میدان درگیری بفرستید، تنها به کمک درون‌ها (Drone)، ماموریت خود را بدون هیچگونه سر و صدا و تلفات جانی به اتمام برسانید. به دلیل وجود این قابلیت‌های قدرتمند و متنوع، بازی به هیچ وجه حس محدودیت را به شما القا نمی‌کند و در واقع حس می‌کنید که در حال تجربه‌ی نسخه‌ها‌ی آخر سری بازی‌های HITMAN هستید. همچنین یوبی‌سافت، موضوع سندباکس (Sandbox) بودن اثر خود را فراموش نکرده است تماما روند پیشبرد بازی را در اختیار خلاقیتتان گذاشته و در واقع داستان و دیالوگ‌ها نیز متانسب با نحوه‌ی عملکرتتان پیش می‌روند.

نقد و بررسی Watch Dogs Legion

در کنار مزایای بالا، بازی دارای گان‌پلی قابل قبولی است اما محدودیت تعداد سلاح‌هایی که شخصیتتان در اختیار دارد و همچنین تنوع نسبتا کم سلاح‌ها در بازی نسبت به نسخه‌ی اول و دوم سری Watch Dogs، باعث شده تا همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید. مرگ شخصیت تحت کنترلتان نیز در بازی، دائمی خواهد بود به همین دلیل یوبی‌سافت (Ubisoft)، تصمیم گرفت تا به قابلیت بازیابی سرعت خون شخصیت‌های بازی، سرعت بیشتری نسبت به نسخه‌های قبلی ببخشد و البته آسیب سقوط از ارتفاع را هم به صورت غیر واقعی کم کرده است؛ این موراد برای بازی‌بازان کژوال، موارد خوبی هستند اما یک بازی‌باز حرفه‌ای شاید از این موارد راضی نباشد.

همچنین در کنار این موضوع که تعداد اوپراتور‌هایی را که می‌توانید تحت کنترل بگیرید، بسیار زیاد و متنوع هستند (بخوانید بینهایت)، سیستم شخصی‌سازی بازی نیز بسیار خوب عمل کرده به نوعی دست Watch Dogs 2 را از پشت بسته است. تنوع در طراحی شخصیت‌ها نیز باعث شده تا به هیچ وجه حس تکراری بودن به شما القا نشود و طبق سنت اصلی مجموعه‌ی Watch Dogs، تقریبا تمام NPCها (non-player character) که البته در legion به PCها (playable characters) تبدیل شده‌اند، دارای پیش زمینه‌ی یکسانی نباشند و همچنان مثل نسخه‌های قبلی، به آن‌ها اهمیت بدهید. در واقع چیزی که مجموعه‌ی Watch Dogs را برایم همیشه جذاب می‌کرد، همین اهمیت به شخصیت پردازی در این کاراکترها بود که شاید بسیار کوچک و کم جلوه می‌کرد، ولی جلوی شما را هم نسبت به کشتن الکی و بیخود آن‌ها برخلاف دیگر بازی‌های هم سبک مثل GTA و Saints Row را می‌گرفت. همچنین باید یوبی‌سافت را نسبت به موضوع صداگذاری این کاراکترها مورد ستایش قرار داد؛ تنوع و عملکرد صدا پیشه‌ها در کاراکترهای قابل بازی، عالی است. با این حال عدم هماهنگی حرکت لب موقع حرف زدن یا ایستاندن آن به مانند چوب خشک در کاتسین‌ها باعث شده تا این شخصیت‌ها باورپذیر نباشند و هیچ ارتباطی با آن‌ها برقرار نکنید. خوشبختانه این کمبودها در شخصیت‌هایی که نقش کلیدی را در پیشبرد داستان بازی دارند و البته شما نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید، دیده نمی‌شوند.

نقد و بررسی Watch Dogs Legion

Watch Dogs Legion در واقع به سبک قدیمی بازی‌های اکشن جهان باز برگشته و دیگر خبری از درخت مهارت و امتیاز تجربه و دیگر چیزهای مربوط به ژانر نقش آفرینی نیست و شما زمانی که یکی از سه بخش لندن را باز می‌کنید، می‌توانید به نقاطی برای ارتقاء ابزارهایتان دسترسی پیدا کنید که این امکان را به شما می‌دهند تا گجت‌های همراهتان را تا دو مرحله ارتقا دهید. درون نقشه‌ی بازی تعدادی مینی ‌گیم و ماموریت جانبی وجود دارد که البته هیج اجباری در انجام آن‌ها نبوده و در پیشبرد بخش داستانی نیز نقشی ندارند؛ در واقع طراحی خوب مراحل اصلی باعث شده‌اند که چندان به این مینی گیم‌ها توجه نکنید. در بازی خبری از برج‌ها یا نقاط حساس برای پس گرفتن، خارج از ماموریت‌های داستانی نیست و همین موضوع باعث می‌شود تا Watch Dogs Legion، بعد کلاسیک سبک اکشن جهان‌باز را بیشتر نشان دهد. البته عدم وجود این موارد اشاره به کمبود و یا کمکاری در تولید محتوا برای این اثر ندارند؛ در واقع محتویات بازی همه در بخش داستانی آن خلاصه شده‌‌اند که باعث گشته تا تمرکز بازی‌باز بیشتر برروی ماموریت‌های داستانی متمرکز شود. قطعا با عرضه‌ی بخش Co-Op، ماموریت‌های جانبی بسیار زیای به بازی اضافه خواهند شد، اما فعلا تمرکز بازی‌بازان بهتر است که برروی بخش تک‌نفره و داستانی آن باشد.

می‌توان به جرات گفت که شخصیت اصلی بازی، نه کاراکترهای قابل بازی بلکه شهر لندن است؛ طراحی چشم‌نواز با ترکیبی از سبک‌های کلاسیک و آینده‌نگرانه، باعث شده تا لندن Legion همیشه بین یک دوگانگی قرار بگیرد که همین دوگانگی باعث زیبایی دوچندان آن شده. شهری بزرگ و قدیمی با یک تم مدرن و دیستوپیایی با تم‌های صورتی و بنفش که باعث می‌شوند تا از تماشای آن سیر نشوید. همچنین لهجه‌ی بسیار فوق‌العاده‌ی بریتانیایی کاراکترها که حس بسیار عالی را در هنگام قدم زدن در شهر و صحبت کردن با آن‌ها به بازی‌باز منتقل می‌کند.

نقد و بررسی Watch Dogs Legion

Legion ورژنی از لندن را به ما نشان می‌دهد که با پارانویای نظارت بدون توفق دولت تسخیر شده و یک گروه نظامی خصوصی، افسار کنترل آن را بر عهده گرفته است. دلیل راه افتادن این نظارت‌ها نیز در ابتدا افزایش گسترده‌ی پناه‌جویان خارجی در لندن و پس از آن نیز آن حملات مشکوک است. زمانی که شما درون‌های در حال پرواز نظامی را در کنار سربازهایی که خیابان‌ها را تحت کنترل گرفته‌اند،می‌بیند، یک حس خفقان بسیار بدی را تجربه می‌کنید.

پس از تعریف از نکات نسبتا مثبت بازی، حال زمان آن رسیده که با مشکلات آن نیز رو به رو شود. از ابتدای متن تا به الان تعریف نسبتا زیادی از داستان بازی نکردم و بیشتر به ماموریت‌های داستانی اشاره کردم. واقعیت این است که داستان در Watch Dogs Legion اهمیت زیادی ندارد؛ در واقع یوبی‌سافت همچنان سنت ناراحت کننده و قدیمی خود را در نحوه پیشبرد و استفاده از داستان کنار نگذاشته است. بازی همه‌چیز را به مستقیم‌ترین و سر راست‌ترین شکل ممکن پیشبرد و سعی نمی‌کند تا با ایجاد کمی پیچش و غافلگیری، بازی‌باز را سر جای خود میخکوب کند. همه‌چیز تقریبا از ابتدا قابل پیش‌بینی است. تنها چیزی که بازی از ابتدا تا انتها به شما می‌گوید این هست که ((ظلم بد است))؛ چیز تکراری که تقریبا در اکثر آثار مهم یوبی‌سافت مثل مجموعه‌ی Far Cry مشاهده کردیم. در واقع یوبی‌سافت نتوانسته و یا اینکه نمی‌خواسته از موقعیت‌های خوبی که پیش زمینه‌ی داستانی بازی ایجاد کرده، استفاده کند. من با تکراری بودن این پیش زمینه مشکلی ندارم، اما دوست داشتم تا مانند Far cry 5، با یک فلسفه عالی این پیش زمینه به مخاطب ارائه شود. بازی Far Cry 5 یک موضوع تکراری را با یک تم فلسفی فوق‌العاده به خورد مخاطب می‌داد که همین عملکرد آن هم باعث شد تا بعد از Skyrim و Fallout New Vegas، به عنوان یکی از بهترین بازی‌ها در دل من جای بگیرد. متاسفانه Watch Dogs Legion دوباره در موضوع ارائه و عملکرد داستان کمکاری کرد و هر سری با عرضه‌ی نسخه‌ی جدیدی از Watch Dogs، این کمکاری را بیشتر شاهد هستیم.

نقد و بررسی Watch Dogs Legion

بعد از داستان، سیستم رانندگی بازی به عنوان یک ضعف که در بازی‌های اکشن جهان‌باز، نقش مهمی را ایفا می‌کند، ظاهر می‌شود. سیستم رانندگی در Legion چنگی به دل نمی‌زند و راندن خودروها اصلا لذت بخش نیستند و فیزیکشان، حس واقعی را به بازی‌باز القا نمی‌کنندو بدترین تجربه‌ام در بخش رانندگی این بازی، موتور سورای آن بود که به قول یکی از منتقدان سینما، می‌توانم واژه‌ی مقوا را به آن نسبت دهم. فیزیک بسیار غیر واقعی و خشک که به جرئت می‌توان بگویم، GTA San Andreas عملکرد بسیار بهتر و واقع‌گرایانه‌تر در بخش موتور سواری را از خود نشان می‌داد.

از باگ‌ها که چیزی نمی‌توانم بگویم، چون برای فردی مثل من که ۷۰ درصد بازی‌هایی را که در سال تجربه می‌کند، متعلق به یوبی‌باگ هست، به این باگ‌ها عادت کرده‌ام و دیگر به آن‌ها خرده نمی‌گیرم.

من زمان کمی از Watch Dogs Legion را برروی اکس‌باکس وان تجربه کردم که بیشتر شبیه به تجربه‌ام از‌ اولین نسخه‌ی Watch Dogs برروی پلی‌استیشن ۳ بود؛ گرافیکی پایین و نرخ فریم کم. پس در نهایت تصمیم گرفتم تا آن را برروی پلتفرم رایانه‌ی شخصی تهیه کنم و در نهایت با زیبایی باورنکردنی آن (البته در بخش طراحی محیطی) رو به رو شوم. با این حال بهینه نبودن بازی برروی پلتفرم رایانه‌ی شخصی، خصوصا زمانی که حداقل سیستم مورد نیاز بازی Cyberpunk 2077 را مشاهده کردم، مرا بسیار دلسرد کرد. چرا باید بهینه‌سازی بازی Watch Dogs Legion به گونه‌ای باشد که حتی سیستم پیشنهادی آن یعنی کارت گرافیک ۲۰۸۰Ti در اجرای آن کم بیاورد اما در Cyberpunk شما بتوانید با یک کارت گرافیک ۱۰۶۰ به تنظیمات گرافیک نسبتا بالا با نرخ فریم ۶۰ ثابت دسترسی پیدا کنید. با این حال نمی‌شود هم‌اکنون در رابطه با عملکرد Cyberpunk نظر داد ولی قطعا با یک بازی بسیار بهینه‌تر Legion طرف خواهیم بود.

به صورت کلی، Watch Dogs Legion اثری باکیفیت در عین بی‌کیفیتی است. دارای چیزهای بسیار عالی هست اما در عین حال بی‌نقص و بدون کمبود هم نیست. ولی به هر حال باید از یوبی‌سافت متشکر باشیم که حداقل هر ساله چندین اثر AAA عرضه می‌کند که بازی‌بازان را سرگرم نگه دارد و شاید همین موضوع باعث می‌شود تا کیفیت آثار آن به پای آثار استودیویی‌هایی مانند ناتی‌داگ و راک‌استار نرسد. یوبی‌سافت آزادی عمل بسیار زیادی را در اختیار بازی‌بازان برای پیشبرد Watch Dogs Legion گذاشت که همین موضوع بسیار ستودنی است و البته دلیل اصلی سرگرم کننده شدن این اثر نیز شده. در نهایت باید بگویم که تجربه‌ی Legion یک تجربه بسیار سرگرم کننده خواهد بود و اگر چشمتان را برروی ضعف‌های آن ببندید، طعم لذت وصف ناشدنی را از آزادی عمل خواهید چشید.

بازی Watch Dogs Legion هم‌اکنون در دسترس کنسول‌های اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ و همچنین پلتفرم‌های رایانه‌ی شخصی و استدیا قرار دارد. همچنین این اثر به‌زودی در دسترس کنسول‌های اکس‌باکس سری اکس و پلی‌استیشن ۵ قرار خواهد گرفت. همچین در نهایت شما را به مطالعه‌ی مطالب مربوط به این اثر یعنی چگونه یک تیم عالی بسازیم و نکاتی که برای شروع بازی Watch Dogs Legion باید بدانید دعوت می‌کنیم.

آزادی عمل بسیار زیاد در پیشبرد ماموریت‌ها در کنار طراحی محیطی، گان‌پلی جذاب، گرافیک خیره کننده و صداپیشگی عالی تجربه لذت بخشی را در Watch Dogs Legion رغم خواهند زد اما مشکلات فنی و همچنین عدم استفاده درست از داستان در کنار سیستم رانندگی غیر قابل قبول، در نهایت باعث دلسردیتان از بازی می‌شود اما اگر این نقص‌ها چشم پوشی کنید، در نهایت با یک اثر نسبتا عالی طرف خواهید بود که برای یک الی دو هفته می‌تواند سرگرمتان کند.
۸

۳ دیدگاه ها

  1. Hi there, this weekend is good for me, as this time i am reading this fantastic educational paragraph here at my residence. Doralin Otto Ronal

  2. Hi friends, pleasant article and fastidious urging commented here, I am actually enjoying by these.

  3. I like and follow your site, thanks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton