داستان بازی Dead Space

داستان بازی Dead Space

در یک ماجراجویی جذاب و متفاوت، قصد داریم تا با سفر شخصی به نام آیزاک لارک (Isaac Clarke) همراه شویم. پس با داستان بازی Dead Space همراه بازی رایانه باشید.

Dead Space یک بازی ویدئویی در سبک ترس و بقا است که توسط استودیو ویسرال گیمز توسعه‌یافته و توسط الکترونیک آرتز برای پلتفرم‎های ویندوز، پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. این بازی اولین قسمت در مجموعه Dead Space است. بازی درباره‌ی یک سفینه فضایی تحقیقاتی است که هدفش کشف ماده‌ای به نام مارکر بود ولی با آزادشدن این ماده هیولاهایی مرگبار به نام نکرومورف‌ها پدید آمدند. بازیکن، مهندس آیزاک کلارک را کنترل می‌کند؛ کسی که علاوه بر هدایت سفینه و مبارزه با نکرومورف‌ها باید با روانپریشی خود مبارزه کند.

Dead Space 1 Wallpapers HD - Wallpaper Cave

زمانی که ایشیمورا (ایشیمورا (Ishimura) یک سفینه فضایی عظیم ، یک آزمایشگاه تخصصی و یک مرکز تحقیقاتی پیشرفته است.) برای انجام عملیات معدن بر روی Aegis VII به مشکل برخورد می‎کند پیغامی را برای CEC مخابره می‎کند و در ادامه USG Kellion برای بررسی اوضاع به سمت این سفینه فرستاده می‎شود. زمانی که Kellion قصد دارد تا بر روی ایشیمورا فرود بیاید با اختلالی در سیستم فرود اتوماتیک رو به رو شده و صدمه شدیدی می‎بینید. در همان اوایل بازی، زمانی که آیزاک کلارک شخصیت اصلی بازی که یک مهندس است وارد اتاقی جدا می‎شود تا صدمات وارده بر ایشیمورا را ارزیابی کند، Cpl. Johnston و Chen مورد حمله نکرومورف‎ها قرار گرفته و از پا در می‎آیند. اما دو عضو دیگر تیم یعنی Zach Hammond و Kendra Daniels فرار کرده و زنده می‎مانند. آیزاک نیز که تنها مانده است برای نجات جان خود پا به فرار گذاشته و از مهلکه می‎گریزد. بعد از مدتی این ۳ نفر موفق به بر قراری ارتباط می شوند و توضیح می‎‏دهند که اکثر سیستم‎های سفینه از کار افتاده و برای زنده ماندن نیاز به این دارند تا بعضی از آن‎ها را به کار بیاندازند. آیزاک موفق به راه اندازی سیستم تراموای ایشیمورا می شود؛ اما زمانی که قصد دارد تا به محل فرود بازگشته و Kellion را تعمیر کند توسط یک نکرومورف مورد حمله قرار گرفته و انفجاری بزرگ رخ می‎دهد که نتیجه‎ای جز از بین رفتن Kellion را در برندارد.

Dead Space 3 HD Wallpapers 16

بعد از این ماجرا، آیزاک موفق به پیدا کردن یک سری فایل صوتی و تصویری می‎شود که نشان می‎دهند فرمانده ایشمورا یکی از افراد فرقه Unitology بوده و قصد داشته تا با انجام عملیات، شی ارزشمندی به نام Red Marker را پیدا کند. عملیاتی که تحت عنوان قانونی انجام شد اما هدفی شوم را دنبال می‎کرد. بعد از پیدا شدن Red Marker و استخراج آن، Captain Matthius متوجه می‎شود که حضور مارکر در ایشیمورا باعث به وجود آمدن توهم در میان افراد موجود در سفینه شده و آسیب‎های جبران ناپذیری را به دنبال داشته است. در ادامه همین مشکلات، یک سری انگل فضایی نیز وارد سفینه شده و باعث به وجود آمدن نژادی جدید به نام نکرومورف می‎شوند که بدن انسان‎ها را تغییر داده و آن را تبدیل به منبع تغذیه می‎کنند. ماتیوس که اوضاع را وخیم می‎بیند، تمامی راه‎های ارتباطی ایشیمورا با دنیای خارج را مسدود می‎کند تا آلودگی‎ها به خارج منتقل نشوند. در همین حال، Dr. Terrence Kyne که به عنوان رئیس بخش پزشکی سفینه شناخته می‎شود از تصمیمات ماتیوس خشمگین شده و سعی در آرام کردن وی دارد اما با مقابله ماتیوس رو به رو می‎شود.

ما بین این دو نفر درگیری‎ به وجود آمد و ماتیوس به صورت کاملا تصادفی توسط دکتر Kyne‌ از پا در می‎آید. بعد از این ماجرا و از بین رفتن ماتیوس، یکی از شاتل‎های نجات آزاد شده و باعث می‎شود که آلودگی به سطح سیارات مجاور نیز منتقل شود. این در حالی است که ایشیمورا نیز در امان نبوده و کاملا آلوده شده است. درست زمانی Kellion وارد ایشیمورا می‎شود که دیگر خبری از ساکنین همیشگی آن نیست. هموند (Hammond) از وجود شی‎ای به نام Red Maker اظهار بی اطلاعی می‎کند؛ اما دنیلز سعی دارد تا دروغ‎گویی هموند را به آیزاک ثابت کند. بعد از این ماجرا آیزاک با نامزد خود Nicole Brennan رو به رو می‎شود. اما موفق نمی‎شود که از نزدیک با او ارتباط برقرار کرده و تنها موفق به دیدن او از پشت مانعی می‎شود. این در حالی است که رفتار نیکول برای آیزاک عجیب و غیر طبیعی به نظر می‎رسد. آیزاک، دنیلز و هموند موفق می‎شوند تا با USM Valor ارتباط رادیویی برقرار کنند. Valor کپسول نجات فرستاده شده توسط هموند را دریافت می‎کند؛ اما با نکرومورف‎های متعددی رو به رو می‎شود. حمله نکرومورف‎ها، باعث می‎شود تا Valor کنترل خود را از دست داده و با سفینه فضایی برخورد کند. بعد از این اتفاقات هموند با توجه به اسلحه هایی که در Valor پیدا کرده این نتیجه گیری را می‎کند که USM Valor‌ برای از بین بردن ایشیمورا فرستاده شده بوده و این نشان دهنده این موضوع است که افرادی خارج از ایشیمورا و Aegis VII از حمله نکرومورف‎ها با خبر هستند. آیزاک و هموند تصمیم می‎گیرند تا با استفاده از هسته Valor بعضی از شاتل‎های نجات را راه‎اندازی کنند و موفق به این کار نیز می‎شوند؛ اما در راه بازگشت هموند توسط یک نکرومورف از پا در می‎آید.

1920x1080 Dead Space 2 desktop PC and Mac wallpapers

دکتر Kyne که مشخص نیست چگونه زنده مانده است، با آیزاک ارتباط برقرار کرده و توضیح می‎دهد که موجودی به نام Hive Mind در سیاره وجود دارد که قابلیت کنترل تمامی نکرومورف‎ها را دارا است. اما عملیات حفاری باعث شده تا راه فراری برای این موجود به سیاره‎های دیگر به وجود آید. دکتر Kyne اعتقاد دارد که با بازگرداندن Red Marker به سطح سیاره Hive Mind به حالت خواب فرو رفته و این کار باعث می‎شود که دیگر نکرومورف‎ها نیز از فعالیت دست بکشند. زمانی که Kyne در حال راهنمایی کردن آیزاک برای منتقل کردن مارکر به شاتل است، توسط دنیلز از پا در می‎آید. دنیلز به بازیکن توضیح می‎دهد که مامور دولت بوده و قصد دارد تا Red Marker را که یک نمونه مهندسی معکوس Marker اصلی پیدا شده بر روی زمین است را برای رئسای خود بازگرداند. او توضیح می‎دهد که دولت این نمونه را صدها سال پیش در سیاره Aegis VII قرارداد تا روی آن آزمایشاتی را انجام شده و با تاثیرات آن آشنا شود. دنیلز، آیزاک را تنها گذاشته و توسط شاتل حاوی مارکر فرار می‎کند؛ اما نیکول سر رسیده و به آیزاک کمک می‎کند که شاتل را بازگردانند. این کار باعث می شود که دنیلز مجبور به فرار توسط کپسول نجات شود.

آیزاک‎، شاتل را به سمت Aegis VII حرکت داده و به سطح سیاره می‎رسد؛ اما بعد از گذراندن یک سری مراحل، باز هم با دنیلز رو به رو می‎شود که قصد دارد تا با انتقال مارکر به شاتل، آن را به دولت برگرداند. دنیلز ویدیویی را برای آیزاک مخابره می‎کند که در آن نشان داده می‎شود که نیکول قبل از رسیدن آن‎ها به ایشیمورا خودکشی کرده و حضور او در سفینه تنها یک توهم بود که آیزاک به خاطر وجود مارکر از آن رنج می‎برده است. این نشان می‎دهد که مارکر دارای درک نیز بود و خود، به نوعی توهم را در آیزاک ایجاد کرده تا بتواند برای بار دیگر به سطح سیاره برگردد. در همین زمان Hive Mind پدیدار می‎شود و دنیلز را از پا در می‎آورد؛ اما آیزاک موفق به از بین بردن آن می‎شود. بازیکن، سوار بر شاتل شده و در حالی که یک سنگ بسیار بزرگ با سطح سیاره برخورد می‎کند، از آنجا می‎گریزد. در ادامه آیزاک را مشاهده می‎کنیم که در شاتل است؛ اما به ناگهان نکرومورفی به سمت او حمله می‎کند که شبیه به نمونه آلوده شده نیکول است.

نتیجه گیری و برداشت نهایی:

یکی از نکات قوت شماره اول، بی‎شک داستان پیچیده و جالب توجه آن بود. عنوانی که همچون اکثر بازی‎های سبک ترس شروع شده اما به یک‎باره مسیری را پیش می‎گرفت که در کمتر عنوان این چنینی دیده‎ایم. به کارگیری روایت جزییات داستانی به وسیله فایل‎‏های صوتی موجود در بخش های مختلف بازی، شاید باعث شده بود تا بسیاری از بازیکنان با آنها رو به رو نشوند، اما بی‎شک این ارزش را به وجود آورده بود تا بازیکنان مجبور شوند تا تمامی بخش‎های بازی را جستجو کنند. با این حال، پرداخت مناسب بازی به روابط شخصیت‎ها و بازگو کردن موارد مختلف داستانی در بازه‎های زمانی مناسب، از جمله نکات مثبت شماره اول محسوب می‎شود. این در حالی است که شکل گیری رابطه آیزاک و نیکول شاید در ابتدا کمی کلیشه‎ای به نظر برسد؛ اما در ادامه و بخش‎های انتهایی بازی نقش به سزایی را در شکل گیری شخصیت آیزاک ایفا کرده و از کلیشه های موجود دوری می‎کند. با این حال، دنیای Dead Space تنها به عناوین اصلی آن خلاصه نشده و با عرضه کتاب ها،‌ فیلم ها و بازی‎های مختلف توسعه یافته است و بایستی به تمامی زوایای آن پرداخت تا برداشتی مناسب نسبت به داستان آن داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton