نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes

نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes | به هزارتو خوش آمدید

بالاخره بازی Chronos: Before the Ashes از استودیوی خالق مجموعه‌ی دوست داشتنی Dasksiders، در دسترس قرار گرفته و ما هم در بازی‌رایانه این فرصت را پیدا کردیم تا به تجربه‌ی این اثر پرداخته در نهایت نظرمان را در رابطه با این بازی با شما در میان بگذاریم؛ پس با نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes با ما همراه باشید.

Chronos: Before the Ashes، موجود عجیبی‌ است؛ عنوانی که در اصل در سال ۲۰۱۶ و انحصارا برای پلتفرم Oculus عرضه گشت و تغییر نسبتا اساسی از در نحوه تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی ایجاد کرد. به دنباله موفقیت Remnant: From The Ashes، خالقان مجموعه‌ی شاهکار Darksiders، با عرضه‌ی Chronos، سعی کردند تا جهان جهانی مرتبط به مانند مجموعه‌ی Souls را خلق کنند که شاید به مانند آن مجموعه‌ی فوق‌العاده موفق، پر محتوا و غنی نبود اما خود این تصمیم توانست علاوه بر بالا بردن سطح داستان سرایی دو عنوان Remnant: From The Ashes و Chronos، کمک شایانی هم به جذب طرفداران استودیوی گان‌فایر گیمز (Gunfire Games) به این دو اثر بکند.

نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes

Remnant: From The Ashes به لطف گیم‌پلی عالی و جهان بزرگ خود و البته یک سیستم CO-OP بی‌نقص که باعث میشد که حتما این اثر را با دوستان خود تجربه کنید، طرفداران بسیار زیادی از جمله خود من را به خود جذب کرد و همین جذب طرفداران بسیار زیاد، باعث شد تا خیلی از بازی‌بازانی که به عینک واقعیت مجازی Oculus دسترسی داشتند، به سمت Chronos نیز جذب شوند و یا دوباره آن را تجربه کنند. حال بعد از چهار سال، گان‌فایر گیمز با اتخاذ یک تصمیم نسبتا درست، نسبت به انتشاره دوباره‌ی این اثر، اما اینبار با پسوند Before the Ashes و با سبک اکشن-ماجرایی سوم شخصی عرضه کند تا کسانی مثل من که نتوانستند به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری، این بازی خوش‌ساخت را تجربه کنند، فرصتی برای غرق شدن در داستان جهان Remnant به دست بیاورند.

Chronos: Before the Ashes با تغییرات مکانیکی خود، در اصل همه‌چیز را ساده‌تر کرد؛ از مکانیک حل پازل‌ها تا سیستم نبردهای بازی؛ اما این سادگی به یه قیمت تمام شد: کم جلوه دادن محتویات بازی. حال همه چیز نسبت به نسخه‌ی اورجینال، کوچکتر و محدودتر جلوه می‌کند. محیط‌ها کمی خالی به نظر می‌رسند و شاید در نگاه اول با خود بگویید که حتی اثر قدیمیی مانند Darksiders هم دارای آبجکت‌ها و جزئیات بیشتری در محیط خود بود، اما این محدودیت قابل درک هست، زیرا شما در حال تجربه‌ی پورت یک اثر واقعیت مجازی هستید که سعی دارد تا شما را هرچه بیشتر با جهانی که توسط استودیوی گان‌فایر گیمز خلق شده، آشنا کند.

نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes

بازی به صورت کلی از سیستم مجموعه Souls برای ریوایو (Revive) کردن و باز شدن میانبرها استفاده میکنید؛ یعنی در محیط بازی، شما به سنگ‌هایی ملقب به Sun Stone برخورد می‌کنید، چیزی با عملکرد مشابه Bonefire مجموعه‌ی Souls البته با یک پیچش بسیار جالب؛ زمانی که شما در نبردها شکست میخورید و می‌میرید و در واقع دوباره ریوایو می‌شوید، یک سال از عمرتان گذشته است و در واقع یک سال کاراکتر تحت کنترلتان، پیرتر می‌شود. زمانی که بازی را به اتمام رساندم، کاراکتر من به سن ۴۰ سالگی رسید. البته دو دفعه خودم نسبت به مرگ کاراکتر تحت کنترل‌ام اقدام کردم. در واقع هر ده سال که سن شخصیتتان افزایش پیدا می‌کند، به یک پرک (Perk) جدید دست پیدا می‌کنید و که در نتیجه توانایی‌های جدیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد. اساسا شما زمانی که به سن هشتاد و یا نود می‌رسید، قطعا توانایی‌های دوران جوانیتان را ندارید؛ با این حال نمی‌دانم که Chronos: Before the Ashes هم از این قانون طبیعت پیروی می‌کند یا خیر. با این حال، نحوه‌ی عملکرد این سیستم در نوع خود بسیار جالب است و عملا به شما می‌گوید که با افزایش سنتان، شاهد کسب تجربیات بیشتر و توانایی‌ها و علوم بهتر و کامل‌تری هستید. پس نباید به افزایش سن به عنوان یک ضعف نگاه کرد. همچنین پس از هر شکست و افزایش سن شخصیتتان، شاهد سفید شدن موهای وی در کنار ظهور چروک‌ برروی صورت وی هستید. دلیل این موضوع که با هر شکست، یک سال به سن کاراکترتان اضافه می‌شود این است که در واقع این هزارتو، تنها یک بار در سال باز می‌شود و شخصیتتان با هر شکست در واقع یک سال منتظر می‌ماند تا دوباره به هزارتو برگردد و به ادامه ماجراجویی افسانه‌ای خود بپردازد.

نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes

داستان Chronos: Before the Ashes در نوع خود بسیار جالب است و اگر هم از داستان Remnant: From The Ashes لذت برده‌اید، قطعا از داستان Chronos: Before the Ashes نیز لذت خواهید برد. بازی در بخش داستان سرایی، بیشتر به داستان سرایی محیطی و خواندن خاطرات و نامه‌هایی که درون محیط بازی پیدا می‌کنید، خلاصه گشته؛ با این حال این موارد در تعداد نسبتا زیاد یافت می‌شوند با گشت و گذار در محیط، می‌توانید آن‌ها را یافته و هر چه بیشتر درون داستان بازی قرار شوید. زمانی که به مطالعه‌ی این موارد می‌پردازید، بیشتر وسوسه می‌شود تا به ادامه بازی و پیدا کردن سرنخ‌ها و نامه‌ها و البته خاطراتی که درون محیط پخش شده‌اند، بپردازید. خوشبختانه هیچ محدودیت زمانی نسبت به گشت و گذار در محیط وجود ندارد و می‌توانید با خیال آسوده نسبت به پیدا کردن رمز و رازهای جهان Remnant اقدام کنید. با این حال باید این نکته را نیز توجه کنید که جایزه‌ی مادی نیز درون بازی در قبال این گشت و گذارها، انتظارتان را نخواهد کشید و تنها دنبال کردن این سرنخ‌ها و خاطرات محیطی، تنها یه جنبه‌ی معنوی را برای شما دارند.

حال به بخش مبارزات بازی می‌رسیم؛ جایی که عملا می‌توان به عنوان شالوده‌ی یک عنوان اینچنینی از آن یاد کرد. سیستم مبارزات بازی نه بی‌نقص و عالی است و نه یک سیستم ضعیف و ناامید کننده. سیستم مبارزات بازی خوب کار شده‌ است اما نباید انتظار یک سیستم تاکتیکال مانند مجموعه‌ی Souls را از آن داشته باشید. همچنین برخی باگ‌ها در سیستم مبارزات بازی باعث شده‌اند تا گاهی دشمنان در یک نقطه گیر کنند و تنها دور خود پیچ بخورند و نتوانند به شما حمله بکنند. همچنین برخی از پرک‌ها کمی بلااسفتاده و یا کم اهمیت جلوه می‌کنند و گاهی با توجه به سن خود و زمانی که آن را در اختیار دارید، نیازی نمی‌بینید تا در طول بازی از آن پرک خاص بهره ببرید.

نقد و بررسی Chronos: Before the Ashes

شکی در این نیست که با یک اثر مشابه به مجموعه‌ی Souls طرف هستید، با این تفاوت که درجه‌ی سختی بازی بسیار پایین‌تر از مجموعه‌ی مورد اشاره است. همچنین طی تجربه‌ی چند روزه‌ی خود، چالش خاصی را درون پازل‌های بازی ندیدم و با توجه به محیط نسبتا خالی بازی، چندان ارزش خاصی در گشت و گذار وجود نداشت. با این حال اگر پلات بازی برای شما اهمیت دارد، احتمالا این گشت و گذارها شما را ناامید نخواهند کرد.

زمانی که این اثر را به اتمام رساندم، با خود گفتم که شاید اگر گان‌فایر گیمز این اثر را تنها به عنوان یک پورت و ریمستر ساده از نسخه‌ی واقعیت مجازی عرضه نمی‌کرد و حداقل چند ماه بیشتر برروی آن وقت می‌گذاشت، شاید نتیجه‌ی کار، بهتر از این می‌شد. گان‌فایر گیمز طی چندسال گذشته و خصوصا با عرضه‌ی Darksiders 3، نشان داد که چقدر به سری Souls و مکانیک پیشبرد و مبارزات سخت آن علاقه‌مند است و زمانی که Chronos: Before the Ashes معرفی گشت، تا حدودی سطح انتظاراتم از آن بالا رفت، اما پس از اتمام این اثر، تا حدودی از آن ناامید شدم.

مدت زمان بازی با توجه به ریشه‌ی واقعیت مجازی آن بسیار کوتاه بود و عملا زمانی که بازی را به اتمام می‌رسانید، از تجربه‌ی بسیاری ار پرک‌ها باز می‌مانید. در بخش گرافیک هم بازی حرف خاصی برای گفتن ندارد و به جرئت می‌توانم بگویم که Darksiders Gensis هم با توجه به دوربین ایزومتریک خود، گرافیکی بسیار بالاتر و پپرجزئیات‌تر از Chronos: Before the Ashes به کاربر ارائه می‌داد. با این حال Chronos: Before the Ashes یک اثر بی‌ارزش نیست و برخی نوآوری‌ها در کنار داستان سرایی محیطی نسبتا غنی، ارزش تجربه‌ی آن را بالا برده است. اگر طرفدار دو آتشه‌‌ی جهان Remnant هستید و یا دوست دارید تا برای مدت کوتاهی سرگرم شوید و البته در همان مدت، یک اثر را به صورت کامل به اتمام برسانید، Chronos: Before the Ashes را از دست ندهید. این بازی در حال حاضر در دسترس کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و نینتندو سوییچ و همچنین پلتفرم‌های رایانه‌ی شخصی و استدیا قرار دارد.

می‌توان از Chronos: Before the Ashes به عنوان اثری یاد کرد که یک نوآوری جالب در سیستم لول‌آپ را از خود ارائه داد. بازی در بخش داستان سرایی محیطی عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد، با این حال محدود و خالی بودن محیط، وجود پازل‌های بسیار آسان و گرافیک فنی و هنری ضعیف باعث می‌گردند تا با یک اثر بی‌نقص طرف نباشید و شاید زمانی هم که آن‌ را به اتمام می‌رساند، پس از یک هفته به کلی از ذهنتان پاک شود.
۶.۵

۱ دیدگاه

  1. ممنون از اطلاعات مفید و کاربردی داداش شعبانی و وبسایت بازی رایانه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton