راهنمای بازی Valheim | نکات کلیدی برای شروع بازی

کافی است بازی Valheim را تنها برای مدتی کوتاه تجربه کنید تا متوجه شوید چرا این عنوان که در سبک بقا و با الهام از زندگی وایکینگ‌ها ساخته شده، بازی‌بازان را تا این حد مجذوب خود کرده است. اگرچه Valheim بسیار هوشمندانه و لذت‌بخش طراحی شده است، ولی در مقابل، این بازی شما را در دنیای وسیع خود رها می‌کند تا با آزمون و خطا تمام آنچه که نیاز دارید را به تنهایی بیاموزید. با راهنمای بازی Valheim همراه باشید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نکات موجود در بازی Valheim، از سلاح‌ها و ساختمان‌ها گرفته تا مبارزه با باس‌ها، بپردازیم تا کار شما را برای تجربه‌ی این بازی لذت‌بخش، بیش از پیش ساده کنیم. اگر دوست دارید مهارت خود در بازی Valheim را افزایش دهید، با ما در بازی رایانه همراه شوید.

کارهایی که باید در روز اول در Valheim انجام دهیم

زمانی که بازی Valheim را آغاز می‌کنید، بسیار مهم است که بلافاصله کمی چوب و سنگ را جمع‌آوری کرده و با استفاده از آن‌ها، ابزارهای اولیه‌ی مورد نیاز خود را بسازید. برای جمع کردن چوب، کافی است شاخه‌های قرار گرفته بر روی زمین را جمع‌آوری کرده و یا به بوته‌ها و درختان اطراف خود ضربه بزنید. همان‌طور که احتمالا انتظارش را دارید، سنگ‌ها نیز بر روی زمین و به صورت پراکنده قرار گرفته‌اند.

پس از این که چوب و سنگ کافی تهیه کردید، در اولین قدم یک تبر بسازید تا به شما در جمع‌آوری سریع‌تر و راحت‌تر چوب کمک کند. پس از آن، بر روی ساخت یک چماق برای محافظت از خود و یک چکش که در ساخت دیگر وسایل کاربردی، تمرکز کنید.

با توجه به این که میز کار به شما اجازه می‌دهد وسایل آسیب دیده‌ی خود را به صورت رایگان تعمیر کنید، بهتر است در اولین فرصت یک میز کار برای خود بسازید. البته در انتخاب مکان میز کار خود دقت کرده و مطمئن شوید که این وسیله در نقطه‌ای امن قرار گرفته است.

راهنمای بازی Valheim

راهنمای بازی Valheim

بهترین نقاط برای جمع‌آوری غذا و مواد اولیه را پیدا کنید 

در بازی Valheim، تمامی مواد اولیه تنها در شرایطی خاص و در محیط‌های مناسب بر روی نقشه ظاهر می‌شوند. برای مثال، آهن یکی از مواد اولیه‌ای است که بسیاری از بازی‌بازان در ابتدا برای یافتن آن با مشکل روبه‌رو می‌شوند. با این حال، پس از این که با قوانین حاکم بر نحوه‌ی ظاهر شدن آن در نقشه آشنا شوید، یافتن آن برای شما بسیار آسان خواهد بود.

بعد از چوب و سنگ، یکی از مهم‌ترین مواد اولیه‌ی موجود در بازی، سنگ چخماق است. با توجه به نکته‌ای که به آن اشاره کردیم، بهتر است در همان ابتدای راه مکان مناسب برای جمع‌آوری این ماده‌ی اولیه را پیدا کنید. البته به خاطر داشته باشید که برخی از مواد مورد نیاز شما به صورت طبیعی در نقشه پیدا نمی‌شود و شما باید با استفاده از دیگر مواد، آن‌ها را بسازید.

اگرچه در بازی Valheim، کسی از گرسنگی نمی‌میرد، ولی یک شکم پر به معنای داشتن سلامتی و استقامت بیشتر خواهد بود. به همین خاطر، یافتن یک منبع مناسب برای تهیه‌ی غذا از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در هر بار غذا خوردن، شما می‌توانید سه نوع مختلف غذا را مصرف کنید که هر یک از آن‌ها، برای زمانی مشخص حداکثر سلامتی شما را افزایش داده و در صورت نیاز، به مرور زمان خط سلامتی شما را دوباره پر می‌کنند.

در ابتدای کار، مهم‌ترین منابع غذایی شما گراز، قارچ و Neck (نوعی موجود سبز رنگ در بازی) است که تمامی آن‌ها را در مناطق جنگلی پیدا می‌کنید. البته اگر به دنبال یک منبع غذایی مطمئن و همیشگی هستید، رام کردن گرازهای وحشی می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار مناسب برای شما باشد.

تمامی توانایی‌های خود را ارتقا دهید

در بازی Valheim، سلاح‌های متنوعی وجود دارد که هر نوع سلاح، توانایی منحصر به فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این بازی، از سیستمی مشابه بازی Skyrim برای ارتقاء توانایی‌ها استفاده شده است؛ این یعنی هر چه بیشتر از یک توانایی استفاده کنید، سطح آن سریع‌تر افزایش خواهد یافت. برای مثال، اگر دوست دارید در قطع کردن درختان مهارت پیدا کنید، بهتر است تعداد زیادی درخت قطع کنید.

تمامی سلاح‌های موجود در بازی نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند. پس بهتر است توانایی خود در استفاده از تمامی آن‌ها را افزایش دهید تا در صورت نیاز به یک سلاح خاص، با مشکل روبه‌رو نشوید. علاوه بر این، پیدا کردن یکی از بهترین سلاح‌های موجود در بازی در حالی که آن نوع سلاح را ارتقاء نداده‌اید، کمی ناامیدکننده خواهد بود.

راهنمای بازی Valheim

راهنمای بازی Valheim

برای مبارزه با باس‌ها آماده شوید

برخلاف اکثر عناوین عرضه در سبک بقا، بازی Valheim اهداف مشخصی را در مقابل شما قرار می‌دهد. باس‌های Forsaken یکی از مهم‌ترین اهداف در نظر گرفته شده در بازی Valheim هستند؛ پس بهتر است برای این مبارزه آماده شوید.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که این باس‌ها به هیچ‌وجه ضعیف نیستند. پس بهتر است تنها زمانی که کاملا آماده هستید، اولین باس بازی یعنی Eikthyr را احضار کنید. تمامی باس‌های بازی آیتم‌هایی بسیار باارزش را در اختیار شما قرار می‌دهند که برای آزاد کردن ابزار و تکنولوژی‌های جدید، کاملا ضروری هستند.

آشنا شدن با جهان بازی

در ابتدای این مقاله به اهمیت بالای یافتن بهترین نقاط در نقشه برای دسترسی سریع‌تر به مواد اولیه و موجودات مختلف اشاره کردیم. این یعنی آشنایی کامل با نقشه و جهان بازی Valheim از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای مثال، بد نیست بدانید که فلزهای مس و قلع و همچنین دشمنان قدرتمندی همچون Greydwarf Shaman و Trollهای غول‌آسا در منطقه‌ی Black Forest پیدا می‌شوند. با توجه به این که نقشه‌ی بازی Valheim به صورت تصادفی ایجاد می‌شود، بهتر است بخشی از زمان خود را صرف آشنایی کامل با جهان خلق شده در این بازی کنید.

ساختمان‌های خود را ساده بسازید

ساخت و ساز یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی Valheim است. این بخش از بازی از عمق بسیار بالایی نیز برخوردار بوده و شما باید با نکات کلیدی مربوط به ساخت و ساز مانند تاثیر باران بر روی چوب و یا نحوه‌ی تعیین پایداری هر ساختمان در بازی آشنا شوید.

اگرچه ساختن چیزهای جدید بسیار جذاب و مفرح است، ولی توصیه می‌کنیم در ابتدای راه و تا زمان دسترسی به ابزار بهتر و پیشرفته‌تر، ساختمان‌های خود را تا حد ممکن ساده بنا کنید. در غیر این صورت، ممکن است با یافتن ابزار بهتر، مجبور به تخریب یک ساختمان تازه تاسیس خود شوید.

با دوستان خود همراه شوید

شکی در این موضوع وجود ندارد که تجربه‌ی عناوین ویدئویی و به خصوص بازی‌های ساخته شده در سبک بقا، در کنار دوستانتان می‌توان بسیار لذت‌بخش‌تر باشد. به نظر می‌رسد اعضای استودیوی آیرن گیت (Iron Gate) نیز با این موضوع کاملا موافق هستند؛ چرا که این استودیو، ابزار لازم برای ایجاد یک سرور اختصاصی را در اختیار کاربران قرار داده است.

اگر قصد دارید سرور اختصاصی خود را راه‌اندازی کنید، بهتر است ابتدا با دستورات مختلف موجود در بخش کنسول بازی Valheim آشنا شوید تا بتوانید به راحتی دنیای خلق شده و بازی‌بازان را کنترل و مدیریت کنید.

با قوانین بازی آشنا شوید

بازی Valheim موارد بسیاری را در پشت پرده شبیه‌سازی می‌کند که البته تمامی آن‌ها با هدفی خاص در بازی قرار گرفته‌اند؛ از این رو بهتر است با تمامی قوانین حاکم بر جهان بازی آشنا شوید.

برای مثال، جهت وزش باد در جهان بازی Valheim از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فلش کوچکی که در گوشه‌ی نمایشگر شما دیده می‌شود، جهت وزش باد در هر لحظه را به شما نمایش می‌دهد. با توجه به این که حیوانات حاضر در نقشه می‌توانند بوی شما را حس کنند، بهتر است در زمان شکار به جهت وزش باد توجه داشته باشید.

مثال دیگر، جمع شدن دود در فضای بسته در بازی Valheim است. اگر در یک محیط بسته مانند ساختمانی که دودکش ندارد، آتش روشن کنید، با طور حتم با مرگ به خاطر خفگی روبه‌رو خواهید شد.

یکی دیگر از شبیه‌سازی‌های جالب بازی Valheim به فرآیند قطع درختان مربوط می‌شود. جهت افتادن تنه‌ی درخت به جهت وزش باد، زاویه‌ی ضربات تبر، شیب زمین و موارد دیگر بستگی دارد. با توجه به این موضوع که برخورد یک تنه‌ی درخت در حال سقوط، شما را با یک ضربه می‌کشد، بهتر است به این موارد در زمان جمع‌آوری چوب دقت داشته باشید. البته شما می‌توانید درخت را به صورتی قطع کنید که با درختان دیگر برخورد کرده و کار شما را برای قطع دیگر درختان آسان کند.

راهنمای بازی Valheim

راهنمای بازی Valheim

نکات کلیدی بازی Valheim

در انتها، قصد داریم به مرور برخی از مهم‌ترین نکات مربوط به رابط کاربری بازی Valheim و دیگر بخش‌های این بازی بپردازیم.

 • با عرضه‌ی به‌روزرسان ۰٫۱۴۶٫۸، پشتیبانی از Vulkan API به نسخه‌ی رایانه‌های شخصی بازی Valheim بر روی سیستم عامل ویندوز اضافه شد. استفاده از این قابلیت می‌تواند عملکرد و نرخ فریم بازی را به شکل قابل توجهی بهبود ببخشد.
 • علاوه بر محدود بودن ظرفیت Inventory، شما حداکثر اجازه‌ی حمل ۳۰۰ کیلوگرم آیتم را خواهید داشت. اگر مجموع وزن آیتم‌های موجود در Inventory شما از این عدد عبور کند، شما دیگر قادر به بازیابی استقامت (Stamina) از دست رفته‌‎ی خود نخواهید بود. پس بهتر است تنها آیتم‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید را با خود حمل کنید.
 • در بازی Valheim، امکان قرار دادن بیش از چندین اجاق بر روی یک آتش وجود خواهد داشت. این قابلیت زمانی که قصد دارید میزان زیادی غذا را در فرصتی کوتاه آماده کنید، به شما کمک خواهد کرد. البته مراقب نحوه‌ی قرار گیری این اجاق‌ها باشید؛ چرا که در صورت عدم دسترسی به آتش و اضافه کردن سوخت مناسب به آن، آتش خاموش می‌شود.
 • با استفاده از کلیدهای Shift + Click، می‌توانید آیتم‌های موجود در Inventory خود را به دسته‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. برای تعیین تعداد آیتم‌های موجود در دسته‌ی جدید، از دکمه‌های A و D استفاده کنید.
 • Ctrl + Click کردن بر روی یک آیتم در Inventory، آن آیتم را به صورت خودکار از Inventory خارج کرده و آن را بر روی زمین قرار می‌دهد.
 • به لطف داشتن قابلت عقب راندن دشمنان و آسیب محیطی، Stagbreaker می‌تواند یک سلاح عالی در ابتدای بازی باشد.
 • اگر از قرار دادن مشعل بر روی دیوارها خسته شده‌اید، می‌توانید کار خود را با تهیه‌ی مس و ساخت فانوس‌های دیواری راحت کنید.
 • حال که صحبت از مس شد، بد نیست بدانید که تمامی معادن مس موجود در بازی، سنگ‌های بسیار بزرگی هستند که تا زیر زمین ادامه پیدا می‌کنند. به همین خاطر، بهتر است پس از ساختن ابزار مناسب، به سراغ معادن قدیمی رفته و به کندن زمین مشغول شوید.
 • اگر برای ضربه زدن به موجودات کوچک بازی مانند گرازها، با مشکل روبه‌رو می‌شوید، احتمالا به این دلیل است که در ارتفاع بالاتری از آن‌ها قرار گرفته‌اید و ضربات شما از روی سر آن‌ها عبور می‌کند. برای رفع این مشکل، کافی است کمی جابه‌جا شوید تا ارتقاع شما با آن‌ها یکسان شود.
 • اگرچه استفاده از مخفی‌کاری استقامت شما را مصرف می‌کند، ولی اگر بتوانید با موفقیت خود را به دشمنان برسانید، ضربات از پشت سر آسیب زیادی را به آن‌ها وارد خواهد کرد. در آغاز بازی، خنجر Flint Knife با آسیب ۱۰ برابر از پشت سر، می‌تواند یک گزینه‌ی ایده‌آل باشد.
 • اگر یک میز کار را در نزدیکی ساختمان‌های موجود در نقشه قرار دهید، می‌توانید آن‌ها را به صورت رایگان به مواد اولیه تبدیل کنید.
 • کندوهای زنبور اکثرا در ساختمان‌های موجود در نقشه پیدا می‌شوند. با استفاده از نکته‌ی قبل، این ساختمان‌ها را تخریب کرده و سپس کندوی زنبور داخل آن‌ها را نیز نابود کنید. با این کار، شانس دریافت عسل و یک زنبور ملکه را خواهید داشت که در ساخت یک کندوی زنبور جدید استفاده می‌شود.
 • زمانی که اولین کلنگ خود را ساختید، به دنبال سنگ‌های دایره‌ای قرار گرفته در نقشه باشید. در صورت پیدا کردن چنین مکان‌هایی، به کندن آن‌ها مشغول شوید؛ چرا که به احتمال بسیار زیاد یک گنج باارزش را پیدا خواهید کرد.
 • یکی از رویدادهای در نظر گرفته شده در بازی Valheim، حمله‌ی ناگهانی دشمنان به شما است. در صورتی که با چنین رویدادی روبه‌رو شدید، خونسردی خود را حفظ کرده و مطمئن شوید که توسط دشمنان محاصر نمی‌شوید. به کشتن دشمنان ادامه دهید تا این رویداد به پایان برسد.

به انتهای مقاله‌ی آشنایی با نکات کلیدی بازی Valheim رسیدیم. امیدواریم نکات و موارد ذکر شده در این مطلب بتواند به تجربه‌ی شما در بازی Valheim کمک کند. این بازی در حال حاضر بر روی پلتفرم رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد. اگر هنوز این بازی زیبا را تجربه نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم فرصت را از دست ندهید. شما می‌توانید این بازی را از طریق فروشگاه استیم تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton