نقد و بررسی Alien Life Simulator

نقد و بررسی Alien Life Simulator | بیگانه‌ی شارلاتان

طی سال‌های اخیر، بازی‌های خیلی زیادی چه به عنوان AAA و چه به عنوان ایندی با ایده‌های جاه‌طلبانه‌ای معرفی شدند که در محصول نهایی، شاهد ارائه‌ی ۵۰ درصد محتوای معرفی شده هم نبودیم. به تازگی هم اثر ایندی جدیدی به نام Alien Life Simulator برروی پلتفرم استیم به صورت دسترسی زودهنگام قرار گرفت که به نظر می‌رسد از قاعده‌ی بالا مستثنی نباشد. با نقد و بررسی Alien Life Simulator در وب‌سایت بازی‌رایانه همراه باشید تا هرچه بیشتر با این اثر جدید آشنا شوید.

طی یک سال گذشته، استودیوی کوچک و بزرگ برای اینکه هر چه سریع‌تر به سود دهی برسند، آثار خود را به صورت دسترسی زودهنگام عرضه می‌کنند. آثاری ناکامل و دور از محصول نهایی که با گذشت زمان و به وابسته‌ی عرضه‌ی به‌روزرسانی‌ها و محتویات جدید، کامل می‌شوند. با این حال نکته‌ای که وجود دارد این است که نسخه‌های دسترسی زودهنگام، وضعیت نهایی موتور توسعه‌ی بازی و پایه‌ی اصلی گیم‌پلی یک اثر را نشان می‌دهند. موارد که تغییرشان عملی سخت و البته برای استودیوهای کوچک، عملی غیرممکن است. در واقع می‌توان گفت که بسیاری از استودیوها به نوعی یاد گرفته‌اند تا آثار پر از مشکل خود را زودتر از موعد عرضه کنند به اسم اینکه در آینده این آثار بهبود پیدا می‌کنند، بازی‌های خود را به فروش برسانند.

می‌توان گفت که Alien Life Simulator نیز در دسته‌ی چنین بازی‌هایی قرار می‌گیرد. یک اثر ناکامل از یک استودیوی کوچک (که به نظرم تنها از ۳ نفر تشکیل شده) و حدود چند هفته‌ای است برروی فروشگاه استیم قرار گرفته است. بر اساس گفته‌ی سازندگان، جهان بازی به صورت تصادفی ساخته می‌شود و دشمنان و محیط‌ها نیز به همین شکل درون جهان بازی قرار می‌گیرند اما طی تجربه‌ی شخصیی که داشته‌ام و چندین دور به دلیل مشکلات فنی زیاد مجبور شدم بازی را از ابتدا آغاز کنم، چنین چیزی را مشاهده نکردم و همه‌ی آبجکت‌ها به همان شکل پیشین درون جهان بازی قرار داشتند.

نقد و بررسی Alien Life Simulator

Alien Life Simulator در سبک شوتر و بقا توسعه پیدا کرده. شما در قبیله‌ای از موجودات فضایی زندگی می‌کنید که برای بقای خود و قبیله‌تان، باید به بخش‌های مختلف جهان بازی سفر کنید و با کشتن حیوانات و موجودات زنده‌، منابع مورد نیاز (که تنها غذا هستند) برای خود و قبیله‌تان بیابید و به روستایتان ببرید. شما برای دسترسی به نقاط مختلف باید کلید‌های را بسازید که این اجازه را به شما بدهند تا به دروازه‌های ورودی این مناطق دسترسی پیدا کنید. بخش راهنما بازی هم تنها نحوه‌ی ساخت این کلیدها و رفتن به نقاط مختلف درون جهان بازی به واسطه‌ی این کلیدها را به شما می‌آموزد اما به شما نمی‌گوید که چگونه باید به روستای خود بازگردید. در واقع زمانی که از روستای خود خارج می‌شوید و منابع بسیار زیادی را جمع آوری می‌کنید، متوجه می‌شوید که برای بازگشت به روستایتان هم به یک کلید نیاز دارید و تنها راه دسترسی به این کلیدها نیز، ساختن آن‌ها درون روستا است و طی تجربه‌ام، نتوانستم کلیدی را برروی سطح سیاره بیابم و در نهایت مجبور شدم برای بازگشتم به روستا، کاراکتر خود را در کنار تمام منابعی که جمع کرده بودم، فدا کنم. به صورت کلی بخش راهنمای بازی، هیچ کمک کابردی به شما نمی‌کند و باید خودتان با آزمون و خطا، نکات مربوط به گیم‌پلی را یاد بگیرید.

نقد و بررسی Alien Life Simulator

بازی در بخش گان‌پلی و نبردها نیز بسیار ضعیف عمل می‎‌کند و رفتار احمقانه‌ی هوش مصنوعی بازی هم ضربه‌ی مهلکی را به گیم‌پلی وارد می‌کند. تعداد دشمنان در هم محیط نسبتا زیاد هستند و جاخالی دادن از حملاتشان هم ۹۰ درصد مواقع غیرممکن است. زمانی که وارد یکی از مناطق بازی می‌شوید، دشمنان نزدیک به شما به سرعت حمله‌ی خود را آغاز می‌کنند و این مهلت را شما نمی‌دهند تا به خودتان بیایید و کمی با محیط آشنا شوید. دشمنان پس از اینکه شما را می‌بینند، علاوه بر اینکه حملات از راه دور خود را آغاز می‌کنند، به سرعت نیز به شما نزدیک می‌شوند و با وجود این موضوع هم که تقریبا امکان جاخالی دادن از حملات آن‌ها غیرممکن است و این مبارزات نتیجه‌ای جزء مرگ و از دست رفتن منابع جمع‌آوری شده‌تان ندارند.

از طرفی هم باید باید به این موضوع اشاره کنم که بازی هیچ سیستم ذخیره‌ی مناسبی ندارد و ذخیره فقط زمانی صورت می‌گیرد که از بازی خارج شوید و البته زمانی که بازی‌ را دوباره اجرا کنیم، محتویات از ادامه برای شما بارگذاری می‌شوند اما پس از آن شاهد هستید که تمام دشمنان و موجودات دوباره از اول درون منطقه ریسپاون شده‌اند.

نقد و بررسی Alien Life Simulator

جدا از سیستم ذخیره، منوهای بازی‌ هم مشکل دارند و ممکن است زمان که از منوی تنظیمات خارج شوید و برگردید به گیم‌پلی بازی، GUI منو همچنان برای شما نمایش داده شود امکان شلیک، تعامل با محیط و البته دسترسی به منوی Inventory برای شما غیرممکن شود.

بعد از موارد بالا، می‌رسیم به داستان؛ واقعیت این است که بازی هیچ داستانی ندارد. جدا از داستان، بازی در بخش موسیقی متن هم افتضاح عمل می‌کند و در تمام طول بازی، یک فایل صوتی عجیب و غریب و بدون ریتم و البته اعصاب خرد کن پخش می‌شود که البته ارفاق است آن را موسیقی متن بنامیم. در بخش گرافیک و طراحی هنری هم که بازی هیچ حرفی برای گفتن ندارد و رنگ‌های مرده‌ی استفاده شده در محیط در کنار طراحی احمقانه‌ی آبجکت‌ها در نهایت باعث سردرد و سرگیجه‌‌تان می‌شود.

تنها مورد مثبتی که نمی‌توان گفت درون بازی عملکرد خوبی داشت اما به عنوان یک ایده‌ی روی کاغذ چیز جذابی به نظر می‌آمد، مکانیک احساسات است. مکانیک احساسات این امکان را به شما می‌دهد تا وضعیت جسمی شخصیتتان را کنترل کنید و با تغییر آن در موقع مورد نیاز، میزان دمیج سلاح، سرعت حرکت کاراکتر و یا میزان خون آن را کنترل کنید. البته طی مواردی معدود، این سیستم به صورت اتوماتیک عمل می‌کند و خودش احساسات شخصیت تحت کنترلتان را تغییر می‌دهد.

بر اساس ویدئوهایی هم که مشاهده کرد، به نظر می‌رسد این امکان وجود دارد تا شخصیت خود را از نظر ظاهری شخصی‌سازی کنید اما به دلیل عدم وجود سیستم راهنمای کارآمد، در طول تجربه‌ام نتوانستم چنین موردی را بیابم.

نقد و بررسی Alien Life Simulator

به صورت کلی Alien Life Simulator یک توهین به کاربر است و به نظرم بهتر بود تا استودیوی توسعه دهنده‌ی این اثر به جای اینکه چنین بازی را برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی بسازند، یک اثر کوچکتر اما با محتوای بهتر را برای گوشی‌های تلفن همراه توسعه می‌دادند. البته به نظرم نمی‌توان از استودیوی که گیم‌پلی معرفی و نظرسنجی‌های مربوط به آثارش را برروی شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک منتشر می‌کند، انتظار بیشتری داشت و حتی ممکن بود تا یک اثر به همین میزان احمقانه را برای گوشی‌های موبایل عرضه می‌کرد.

اگر بخواهیم اینگونه در نظر بگیریم که این عنوان به خاطر کم بودن تعداد اعضای استودیو و امکانات مورد نیاز، چنین بی کیفیت هست، باید بگویم چنین طرز فکری کاملا اشتباه است. حتی در کشور خودمان، افرادی را می‌شناسم که به تنهایی و یا در نهایت به عنوان یک تیم دو الی سه نفره، آثاری با کیفیت مطلوب را عرضه کردند که چه از نظر گیم‎پلی و چه از نظر داستانی، به راحتی مخاطب را به خود جذب کرده و لحظات سرگرم کننده‌ای برای کاربران خلق می‌کردند.

در نهایت باید بگویم که بهتر بود Alien Life Simulator با برچسب قیمتی ۲۴ دلارش، تنها یک کلاه‌برداری بزرگ است. حتی زمانی که درون صفحه‌ی استیم این اثر نظرات را می‌خواندیم، یک نظر منفی دیدم و ۷ نظر دیگر کاملا مثبت بودند البته با پلی‎‌تایم ۱۰ دقیقه‌ای. واقعا نمی‌دانم که توسعه دهندگان، کاربران را چه چیزی فرض کرده‌اند که به همین راحتی یک اثر فوق‌العاده افتضاح و بدون محتوا را درون استیم با قیمت بسیار زیاد ۲۴ دلار با توجه به محتوا و کیفیت آن قرار داده‌اند.

Alien Life Simulator عملا هیچ کیفیت مناسبی ندارد و پرداخت هزینه‌ای برای آن، تنها دور ریختن پولتان است. شاید بتوانم تنها نکته‌ی مثبت این اثر را سیستم احساساتش عنوان کنم که البته فقط روی کاغذ نسبتا جذاب به نظر می‌رسد اما در عمل، عملکرد انقلابی ندارد.
۰.۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton