آموزش تیراندازی و هدف گیری در بازی‌های شوتر

اگر قصد دارید تا مهارت‌های خود در بازی‌های شوتر اول شخص را ارتقا دهید، باید بر روی مهارت‌های خود، به خصوص هدف گیری و تیراندازی وقت بگذارید تا بتوانید در نهایت به هدف خود برسید. نکته‌ای که باید بدانید این است که یکی از روش‌های پیشرفت و افزایش مهارت در بازی‌های شوتر، انجام مسابقات مختلف و تجربه کردن است. بنابراین اگر می‌خواهید در این سبک به مهارت رسیده و جز برترین‌ها شوید باید به صورت مداوم تمرین کنید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش صحیح هدف گیری در بازی‌های شوتر آشنا کنیم، پس با بازی رایانه همراه باشید.

ماوس و ماوس پد خود را درست کنید

اول از همه، برای داشتن یک هدف گیری حرفه‌ای شما باید مطمئن شوید که ماوس و ماوس پد شما به درستی کار کرده و مانع هدف گیری شما نشوند. خوشبختانه امروزه فناوری حسگرهای ماوس پیشرفت فوق العاده کرده اند، بنابراین شما می‌توانید به راحتی با خرید یک ماوس و ماوس پد حرفه‌ای خودتان را  آماده کنید.

بهترین ماوس‌ها مواردی هستند که مخصوص بازی بوده و شامل قابلیت‌های DPI، وزن مناسب و چیدمان دکمه مخصوص بازی‌های شوتر و… است. بازیکنان حرفه‌ای به طور کلی ماوس‌های ساده تر و سبک تری را توصیه می‌کنند. برای بازی‌های شوتر، شما فقط به یک یا دو دکمه نیاز دارید و به راحتی می‌توانید انواع ساده تری از ماوس‌ها را خریداری کنید. نکته مهم این است که شما باید کمترین زمان پاسخ را داشته باشید، زیرا اگر ماوس کندتر از رفلکس شما باشد، قادر به هدف گیری و تیراندازی سریع نخواهید بود. خرید یک ماوس پد راحت نیز کار بعدی است که باید انجام بدهید.

فیزیک خود را درست کنید

به محض این که سخت افزار خوبی را تهیه کردید، وقت آن رسیده تا از فیزیک بدن خود، به خصوص دستان خود مطمئن شوید. برخی از افراد ادعا می‌کنند که نحوه نگه داشتن ماوس می‌تواند روی کارایی شما تأثیر بگذارد. پنجه، کف دست و نوک انگشتان مهم ترین بخش در هدف گیری و تیراندازی هستند. البته بازیکنان حرفه‌ای توصیه می‌کنند که بهتر است هر کاری انجام دهید که باعث می‌شود تا احساس راحتی داشته باشید. در واقع آن چه مهم است، ارگونومی کلی دست شما است.

تنظیم حساسیت ماوس

حساسیت ماوس مهم ترین تنظیمات برای داشتن هدف گیری بهتر در بازی‌های FPS است. موضوع مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تنظیمات حساسیت ماوس را به نحوی انجام دهید که مناسب با سبک بازی شما باشد. به طور کلی بهتر است DPI پایه‌ای را انتخاب کنید که در هنگام کار با کامپیوتر، با آن راحت هستید، مثلا ۸۰۰ DPI ممکن است برای کار با کامپیوتر حساسیت مناسبی برای شما باشد، سپس آن را در بازی مانند CS: GO امتحان کنید.

حساسیت کم ماوس به شما امکان کنترل بیشتر برای انجام حرکات دقیق را می‌دهد، اما همچنین شما را مجبور می‌کند تا ماوس خود را به جای مچ دست، با حرکت دادن آرنج کنترل کنید. بازیکنان حرفه‌ای پیشنهاد می‌دهند که بهتر است که بین محدوده ۴۰۰ تا ۸۰۰ DPI، اقدام به تست کردن حساسیت ماوس کنید و سپس با توجه به سبک بازی خود، به بهترین میزان حساسیت و DPI برسید.

اگر متوجه شدید که غالباً با سرعت بسیار زیادی در بازی جا به جا می‌شوید و شلیک می‌کنید، سعی کنید حساسیت ماوس را در بازی کاهش دهید. به همین ترتیب، اگر متوجه شوید که فرآیند نشانه گیری برای شما کند است و یا برای چرخش به اطراف باید کمی بیش از حد ماوس را تکان بدهید، لازم است تا حساسیت ماوس را کمی پایین بیاورید.

البته بیش از اندازه نسبت به تنظیمات حساسیت ماوس خود وسواس به خرج ندهید، چون این کار می‌تواند تأثیر منفی در آموزش شما بگذارد.

تکنیک‌ها و حس بازی

هدف گیری دو نوع اصلی دارد: ردیابی و حرکت کردن است. ردیابی به این معنی است که تمرکز خود را همیشه روی هدف خود قرار دهید و هنگام حرکت آن‌ها را دنبال کنید.

حرکت کردن شامل حرکت کردن به سمت هدف و سپس بازگشت به یک موقعیت خنثی است که معمولا برای سلاح‌هایی مثل تیر بار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صرف نظر از این که از اسلحه‌ای استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود که هر جایی که انتظار دارید با دشمنی روبرو شوید، در ابتدا کمی ایستاده و تمرکز خود را حفظ کنید. پیش بینی حرکات دشمن نکته کلیدی است. اگر هر بار با سرعت واکنش نشان دهید، احتمالاً هدف خود را از دست خواهید داد.

تمرین کنید

هنگامی که حساسیتی را یافتید که مطابق با سبک بازی شما است، وقت آن رسیده که روی حافظه عضلانی خود کار کنید. تکنیک حرکت کردن و تیراندازی به شدت به حافظه عضلانی متکی است.

بازیکنان حرفه‌ای می‌گویند که شما می‌توانید بازی‌های ساده‌ای که در فضای اینترنت برای بهبود قدرت تیراندازی و هدف گیری شما وجود دارد را انجام بدهید اما باید بدانید که انجام این بازی‌ها به جای آن که به هدف گیری شما کمک کند، رفلکس‌های شما را بهبود می‌بخشد. یکی از اولین کارها برای تمرین حافظه عضلانی این است که بر روی یک هدف ثابت تمرکز کرده و با دور زدن و چرخیدن دور آن هدف ثابت سعی کنید تا نشانه تفنگ خود را بر روی هدف نگه دارید.

وقتی می‌توانید نشانگر خود را در حین دور زدن به راحتی بی حرکت نگه داری ، وقت آن است که تمرین را در مقابل یک هدف متحرک شروع کنید. شما باید بتوانید در حین حرکت نیز به اهداف خود تیراندازی کنید، بنابراین در حالی که روی حریف تمرکز کردید، تلاش کنید که با حرکت حریف و خودتان، نشانه و هدف تان را از دست ندهید. موضوع مهم این است که حرکات شما باید نامنظم و غیر قابل پیش بینی باشد و باید بدانید که حرکات حریف شما نیز اغلب چنین خواهند بود.

برای انجام این تمرین می‌توانید با بات‌ها بازی کنید. تنظیم ربات‌های هوش مصنوعی در سخت ترین حالت باعث می‌شود تا به شکل نسبتا واقع گرایانه‌ای بتوانید با یک حریف چالشی بازی کنید.

بازی‌های مختلفی در Overwatch وجود دارد که می‌توانید برای آموزش تکنیک تیراندازی در حال حرکت از آن کمک بگیرید. شما می‌توانید یک بازی با شش ربات در تیم حریف را تنظیم کنید.

اگر بازی مورد علاقه شما CS: GO است، لازم است تا سایر مهارت‌های خود را ارتقا دهید. از مهم ترین مهارت‌هایی که برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای CS: GO باید به آن مسلط شوید، آموزش رفلکس گرفتن، استفاده از دوربین تفنگ و… است.

همچنین بهتر است تا الگوهای منحصر به فردی را برای هر سلاح یاد بگیرید. شما می‌توانید برای تمرین از  ابزارهای آموزشی این بازی استفاده کنید.

Aim Lab یک ابزار همه کاره و رایگان

فارغ از این که بیشتر کدام بازی شوتر اول شخص را تجربه می‌کنید، پیشنهاد ما این است که از ابزار Aim Lab استفاده کنید. این ابزار برای بهبود مهارت‌های شما در بازی‌های تیراندازی اول شخص است. نکته مهمی که باید بدانید این است که این بازی در حال حاضر در استیم رایگان است و در حالت Early Access قرار دارد، بنابراین در حال بهتر شدن است. شما می‌توانید از آن برای بهبود جنبه‌های مختلف آموزش خود، از جمله افزایش مهارت خود در بخش ردیابی و رفلکس استفاده کنید. همچنین می‌توانید خلاصه‌ای از نتایج خود را مشاهده کنید که به شما نشان می‌دهد که دقت و زمان واکنش‌تان در هنگام بازی چقدر بوده و به نسبت گذشته چقدر پیشرفت کرده اید. در این ابزار حتی تابلوی امتیازاتی وجود دارد که شما را به تلاش بیشتر، ادامه کار و بهبود مهارت تشویق می‌کند.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به مهم ترین نکاتی انداختیم که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بازی‌های شوتر اول شخص را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید در بازی‌های شوتر اول شخص فرآیند نشانه گیری و تیراندازی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton